ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահի պաշտոնում վերընտրվեց Վահագն Խաչատուրյանը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի խորհրդի նոր կազմը, հաստատված ՀՀ Կառավարության կողմից, այսօր անցկացրեց խորհրդի առաջին նիստը։ ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը շնորհավորեց խորհրդի անդամներին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների, ինչպես նաև՝ խորհրդի նոր կազմում ընդգրկվելու առթիվ։
Օրակարգային առաջին հարցը «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ-ի խորհրդի նախագահի ընտրությունն էր, և մինչ ընտրությունը նիստը վարեց խորհրդի ամենաավագ անդամը՝ կառավարման ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Գագիկ Ասլանյանը։ Նա բուհի խորհրդի նախագահի պաշտոնում առաջարկեց տնտեսագետ, խորհրդի նախկին նախագահ, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանի թեկնածությունը՝ նշելով, որ նրա նախագահությամբ անցնող մեկ տարվա ընթացքում համալսարանն աշխատել է շատ արդյունավետ և արձանագրել է բազում հաջողություններ։ Խորհուրդը բաց քվեարկությամբ խորհրդի նախագահ ընտրեց Վահագն Խաչատուրյանին: Վերջինս շնորհակալություն հայտնեց խորհրդին վստահության համար և նշեց, որ առաջիկա տարիներին ևս պետք է համատեղել խորհրդի ջանքերը՝ բուհի նախանշած նպատակներին հասնելու և առկա խնդիրները լուծելու համար։
Այնուհետև խորհուրդը հաստատեց «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ-ի խորհրդի աշխատակարգում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը, որից հետո ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը զեկուցեց ՀՊՏՀ 2021թ. գործունեության տարեկան հաշվետվությունը, 2021 թ. բյուջեի կատարման արդյունքները և 2022 թ. բյուջեն, որոնց մանրամասները կարող եք տեսնել ակտիվ հղումներով (հաշվետվությունները հրապարակված են ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Փաստաթղթեր» բաժնի «Հաշվետվություններ»-ի ներքո)։
Ռեկտորի զեկուցումներից հետո խորհրդի անդամները հնչեցրին հարցեր, բարձր գնահատեցին բուհի տարեկան գործունեության արդյունքները և պատրաստակամություն հայտնեցին՝ աջակցելու համալսարանի հետագա զարգացմանը։ Խորհուրդը հավանություն տվեց բուհի 2021թ․գործունեության տարեկան հաշվետվությանը, 2021 թ․ բյուջեի կատարման արդյունքները գնահատեց բավարար և հաստատեց բուհի 2022 թ․ բյուջեն։

Ваагн Хачатурян переизбран в должности председателя Совета АГЭУ
В Армянском государственном экономическом университете сегодня состоялось первое заседание в новом составе, утвержденном Правительством РА. Ректор АГЭУ Диана Галоян поздравила членов Совета с новогодними и рождественскими праздниками, а также с включением в состав Совета АГЭУ.
Первым вопросом в повестке заседания являлись выборы председателя Совета ГНКО “АГЭУ”, и до выборов заседание провел старший по возрасту член Совета – доцент кафедры управления АГЭУ, к.э.н. Гагик Асланян. На должность председателя Совета АГЭУ он предложил кандидатуру экономиста, бывшего председателя Совета, министра высокотехнологической промышленности РА Ваагна Хачатуряна, отметив, что в течение года под его председательством университет работал весьма эффективно. Совет открытым голосованием избрал Ваагна Хачатуряна. Последний выразил благодарность Совету за оказанное доверие и отметил, что в ближайшие годы необходимо консолидировать усилия для достижения поставленных целей и решения существующих проблем.
Далее Совет утвердил вопрос о внесении изменений в работу Совета ГНКО “АГЭУ”, после чего ректор АГЭУ Диана Галоян выступила с ежегодным отчетом о деятельности АГЭУ за 2021 г., об исполнении бюджета 2021 г. и бюджете на 2022 г. С подробностями можете ознакомиться, перейдя по активным ссылкам (отчеты опубликованы в рубрике “Отчеты” раздела “Документы” на официальном сайте АГЭУ).
После отчетов ректора члены Совета задали вопросы, высоко оценили результаты годовой деятельности вуза и выразили готовность и впредь содействовать развитию университета. Совет одобрил ежегодный отчет о деятельности университета за 2021 г., оценил результаты исполнения бюджета 2021 г. как удовлетворительные и утвердил бюджет вуза на 2022 г.