«Վիշեգրադյան քառյակի փորձի յուրացումը գիտելիքի և տեխնոլոգիաների փոխադրման բնագավառում» նախագծի շրջանակներում այց Մասարիկի համալսարան
«Վիշեգրադյան քառյակի փորձի յուրացումը գիտելիքի և տեխնոլոգիաների փոխադրման բնագավառում» նախագծի շրջանակներում ապրիլի 4-7-ը տեղի է ունեցել ուսումնական այց Չեխիայի Հանրապետության Բռնո քաղաքի Մասարիկի համալսարան (https://www.muni.cz/)։ Այցի նպատակն էր Հայաստանի և Վրաստանի հետազոտական ինստիտուտների և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ներկայացուցիչներին փոխանցել հետազոտությունների առևտրայնացման եվրոպական փորձը՝ ուղղված ՓՄՁ կարիքների բավարարմանը և նոր արդյունքների ստեղծմանը: Ուսումնական այցը կազմակերպվել էր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կողմից։ Այցի մասնակիցներն էին ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը, «ՔԵՆԴԼ» Սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի ինժեներական բաժնի պետի տեղակալ Համլետ Իսունցը, նախագծի շրջանակներում կազմակերպված «Բիզնես-գիտություն» կապի խթանմանն ուղղված մրցույթի հաղթող, ՓՄՁ ներկայացուցիչ Արմինե Աբրահամյանը, Թբիլիսիի պետական համալսարանի պրոռեկտոր Նինո Օկրիբելաշվիլին, Թբիլիսիի պետական համալսարանի որակի ապահովման բաժնի ղեկավար Իրմա Գրձելիձեն և Թբիլիսիի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Ռուսուդան Սանաձեն:
Ուսումնական այցի ընթացքում մասնակիցները հանդիպումներ են ունեցել Մասարիկի համալսարանի տեխնոլոգիաների փոխադրման կենտրոնի տնօրեն Եվա Ջանուշկովցովայի, միջազգային կապերի, որակի ապահովման բաժինների ներկայացուցիչների հետ, այցելել են Կենտրոնական Եվրոպայի տեխնոլոգիական ինստիտուտ, Մասարիկի համալսարանի գիտական ֆակուլտետի RECETOX հետազոտական կենտրոն, Հարավային Մորավիայի ինովացիոն կենտրոն։
Ուսումնական այցի արդյունքում հետազոտական ինստիտուտների ներկայացուցիչները ձեռք են բերել գիտելիքներ այն մասին, թե ինչպես արդյունավետ կերպով կազմակերպել գիտելիքների/տեխնոլոգիաների առևտրայնացման գործընթացը, ծանոթացել են գործընկեր համալսարանի հետազոտական և տեխնոլոգիաների փոխադրման կենտրոններին, իսկ ՓՄՁ ներկայացուցիչը գիտելիք է ձեռք բերել այն մասին, թե ինչու և ինչպես համագործակցել հետազոտական ինստիտուտների և ակադեմիական հաստատությունների հետ, ինչը կնպաստի շուկայում առավել մրցունակ դիրք զբաղեցնելուն:
Հիշեցնենք, որ նախագծի նպատակն է գիտական հետազոտությունների առևտրայնացումը և ձեռնարկություն-գիտահետազոտական ենթակառուցվածք համագործակցության մշակույթի խթանումը Հայաստանում և Վրաստանում` հիմնվելով վիշեգրադյան գործընկեր երկրների հաջողված փորձի վրա:
Նախագիծը համաֆինանսավորվում է Չեխիայի, Հունգարիայի, Լեհաստանի և Սլովակիայի կառավարությունների կողմից՝ Վիշեգրադի միջազգային ֆոնդի դրամաշնորհների միջոցով: Ֆոնդի առաքելությունը Կենտրոնական Եվրոպայում կայուն տարածաշրջանային համագործակցության գաղափարների առաջխաղացումն է:

Визит в Масарикский университет в рамках проекта “Усвоение опыта Вышеградской четверки в сфере трансфера знаний и технологий”
В рамках проекта “Усвоение опыта Вышеградской четверки в сфере трансфера знаний и технологий” 4-7 апреля состоялся учебный визит в Масарикский университет г. Брно (Чешская Республика) (https://www.muni.cz/). Целью визита являлась передача исследовательским институтам Армении и Грузии, а также представителям малого и среднего бизнеса европейского опыта, направленного на удовлетворение потребностей малого и среднего бизнеса и создание нового продукта. Визит был организован Армянским государственным экономическим университетом. В состав делегации входили директор исследовательского центра “Амберд” Давид Ахвердян, заместитель начальника инженерного отдела Института синхротронных исследований “КЕНДЛ” Гамлет Исунц, победитель организованного в рамках проекта конкурса, направленного на укрепление связей между бизнесом и наукой, представитель малого и среднего бизнеса Армине Абраамян, руководитель отдела обеспечения качества Тбилисского государственного университета Ирма Грдзелидзе, профессор Тбилисского государственного университета Русудан Санадзе.
В ходе учебного визита члены делегации встретились с директором центра трансфера технологий Масарикского университета Евой Джанушковцовой, представителями отдела международных связей и отдела обеспечения качества, посетили Технологический университет Центральной Европы, исследовательский центр Масарикского университета RECETOX, инновационный центр Южной Моравии.
В результате учебного визита представители исследовательских центров получили знания о том, как эффективно организовать процесс коммерциализации знаний/технологий, ознакомились с деятельностью исследовательских центров и центров трансфера технологий партнерских вузов, а представитель малого и среднего бизнеса получила знания о том, почему и как нужно сотрудничать с исследовательскими институтами и академическими учреждениями, чтобы занять более конкурентоспособную позицию на рынке.
Напоминаем, что цель программы – способствовать развитию культуры сотрудничества между предприятиями и научно-исследовательскими инфраструктурами в Армении и Грузии, основываясь на удачном опыте стран Вышеградской группы.
Проект софинансируется правительствами Чехии, Венгрии, Польши и Словакии грантами из Международного Вышеградского фонда. Миссия фонда состоит в продвижении идей по устойчивому региональному сотрудничеству в Центральной Европе.