ՀՊՏՀ գիտական գրադարանը՝ «Լավագույն գրադարան» մրցույթի հաղթող
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական գրադարանը հաղթող է ճանաչվել «Լավագույն մասնագիտական (բուհական) գրադարան» անվանակարգում։
Հոկտեմբերի 7-ին՝ Գրադարանավարի օրը,  կայացել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից հայտարարված «Լավագույն գրադարան» խորագրով մրցույթի ամփոփումն ու մրցանակների հանձնման արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, մրցույթի մասնակիցներ և հյուրեր։
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ ԿԳՄՍՆ պաշտոնական կայքից, նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է ներկաներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ կարևորելով վերջիններիս գործունեությունը հանրության շրջանում ընթերցանությունը խթանելու առումով: «Գրադարանները մեր կյանքի անբաժանելի մասն են. անկախ տեխնոլոգիական զարգացումներից՝ գիրքն այլընտրանք չունի: Կարող են փոխվել ձևաչափերը, ընթերցանության միջավայրերը, բայց ընթերցանությունը շարունակում է մնալ այն հիմնարար գործիքը, որով հնարավոր է խթանել միտքը և ստեղծարարությունը,- ասել է նախարարը և գնահատելով գրադարանավարի աշխատանքը՝ հավելել,- գրադարանավարի՝ մեկ բառով արտահայտած վերաբերմունքը և մոտեցումը գրքին ընթերցողի համար կարող են դռներ բացել դեպի գրքերի աշխարհ կամ հավերժ փակել: Երեխաների զարգացման գործում ձեր ներդրումը շատ մեծ է, և մենք էլ պետք է հնարավորություն ունենանք դա տեսնել և չափելի դարձնել»:
Մրցութային անվանակարգերն էին «Լավագույն համայնքային գրադարան», «Լավագույն մարզային գրադարան», «Լավագույն նորարար գրադարան», «Լավագույն գիտակրթական գրադարան», «Լավագույն մասնագիտական գրադարան», «Հատուկ մրցանակ»: Մրցույթը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ հայտարարել է «Հայկական գրադարանային ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը, մասնակցել են  70 պետական, համայնքային և այլ կազմակերպությունների գրադարաններ:

Научная библиотека АГЭУ- победитель конкурса «Лучшая библиотека»
Научная библиотека Государственного экономического университета Армении признана победителем в номинации «Лучшая профессиональная (университетская) библиотека».
7 октября, в День библиотекаря, состоялись подведение итогов конкурса «Лучшая библиотека», объявленного Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, и церемония награждения. На мероприятии присутствовали заместитель министра РА Жанна Андреасян, Альфред Кочарян, конкурсанты и гости.
Как стало известно на официальном сайте Министерства образования и культуры РА, министр Жанна Андреасян поздравила присутствующих с профессиональным праздником, отметив их деятельность в плане популяризации чтения среди населения. «Библиотеки являются неотъемлемой частью нашей жизни. независимо от развития технологий, у книги нет альтернативы. Форматы и среда чтения могут меняться, но чтение остается фундаментальным инструментом, с помощью которого можно стимулировать мышление и творчество,- сказал министр и, оценив работу библиотекаря, добавил: - отношение и подход библиотекаря к книге, выраженные одним словом , могут открыть двери в мир книг для читателя или закрыть их навсегда. Ваш вклад в развитие детей очень велик, и у нас также должна быть возможность увидеть это».
Номинации конкурса: «Лучшая общественная библиотека», «Лучшая региональная библиотека», «Лучшая инновационная библиотека», «Лучшая научно-образовательная библиотека», «Лучшая профессиональная библиотека», «Специальная награда». Конкурс был объявлен общественной организацией «Армянская библиотечная ассоциация» при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, в нем приняли участие 70 библиотек государственных, общественных и других организаций.