Դիտումների քանակ՝ 1475
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ «Էրազմուս+» ծրագրի «Educational for Drone (eDrone)» նախագծի շրջանակում նոյեմբերի 4-7-ը Բելառուսի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել կոորդինացիոն հանդիպում, որին ՀՊՏՀ-ից մասնակցել են մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Դադայանը և արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Արփինե Ջրաղացպանյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են աշխատանքային փաթեթների շրջանակներում իրականացված գործողությունների արդյունքները, առաջիկայում գործընկեր համալսարանների կողմից լաբորատորիաների ստեղծման խնդիրները, ինչպես նաև հետագա աշխատանքների կազմակերպմանն ու իրականացմանն առնչվող հարցեր: Ներկայացվել են նաև դրոնների՝ տնտեսության տարբեր ոլորտներում օգտագործման հնարավորությունները, դրանց կառավարման մեխանիզմները, տեխնիկական հնարավորությունները և այլն:
Մոլդովայի պատվիրակության կողմից եվրոպական մի շարք համալսարանների, այդ թվում՝ ՀՊՏՀ երեք դասախոսներին տրվել են CTT (Course for Training the Teachers) դիպլոմներ՝ հաստատված Մոլդովայի Կրթության նախարարության կողմից, ինչը հետագայում կնպաստի ՀՊՏՀ-ի և արտասահմանյան համալսարանների հետ սերտ կապի ամրապնդմանն ու միջազգային համագործակցության նոր հնարավորությունների ստեղծմանը:
Հիշեցնենք՝ eDrone-ը եռամյա նախագիծ է, որը մեկնարկել է 2016 թ. հոկտեմբերի 15-ին: Նախագծի նպատակը նոր ուսումնական միջավայրի հիմնումն է, որը միտված է մասնագիտական գործունեության մեջ անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների կիրառման կարողությունների զարգացմանը:
Նախագծի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկատվությունն առկա է նախագծի պաշտոնական կայքում և ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր» բաժնում:

Отдел внешних связей АГЭУ сообщает, что в рамках проекта «Educational for Drone (eDrone)» программы «Эразмус+» 4-7 ноября в Белорусском государственном университете состоялась координационная встреча, на которой со стороны АГЭУ присутствовали доцент кафедры маркетинга Лилит Дадаян и главный специалист отдела внешних связей Арпине Джрахацпанян.
На встрече были обсуждены результаты действий в рамках рабочих пакетов, проблемы создания лабораторий партнерами-университеами, а также вопросоы касательно организации и реализации дальнейших работ. Были представлены также возможности использования дронов в разных сферах экономики, механизмы их управления, технические возможности и т.д.
Со стороны Молдавской делегации 3 преподавателям АГЭУ были выданы дипломы CTT (Course for Training the Teachers), утвержденные Министерством образования Молдавии, что в будущем будет способствовать укреплению тесной связи между АГЭУ и иностранными университетами, а также созданию новых возможностей международного сотрудничества.
Напомним, что проект eDrone с 15 октября 2016г. запущен в Армении, Грузии, Беларуси и Молдове. В течение трех лет европейские специалисты обучат коллег из стран Восточного партнерства новейшим технологиям и методам создания беспилотных летательных аппаратов. Программа стоимостью 1 млн евро финансируется Евросоюзом.
Подробная информация о проекте доступна на официальном сайте проекта и в разделе “Международные программы” на официальном сайте АГЭУ.