Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները ՀՊՏՀ-ում ներկայացրեցին գնաճի և ֆինանսական կայունության հաշվետվությունները
ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը, դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Վահագն Գրիգորյանը, արտաքին հատվածի վերլուծության և կանխատեսումների բաժնի պետ Հայկ Ավետիսյանը, ֆինանսական կայունության մոնիտորինգի և ճգնաժամերի կառավարման բաժնի պետ Կարինե Համբարյանը, ֆինանսական վերլուծաբան Քնարիկ Բուռնուսուզյանը, անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Գայանե Խաչատրյանն այսօր հյուրընկալվեցին ՀՊՏՀ-ում՝ հանդիսությունների մեծ դահլիճում հանդիպելով ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողների հետ:
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ հանդիպման նպատակը ԿԲ-ի կողմից գնաճի և ֆինանսական կայունության հաշվետվությունների ներկայացումն է: Պրոռեկտորի խոսքով, երկու կազմակերպությունների միջև ձևավորվել է արդյունավետ համագործակցություն, և այս ձևաչափի հանդիպումները շարունակական են:
ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը նշեց, որ Կենտրոնական բանկը մեծապես կարևորում է հանրության հետ հաղորդակցումը և մշտապես հանդես է գալիս իր քաղաքականություններն արտացոլող փաստաթղթերի ներկայացմամբ՝ և՛ ԿԲ կայքէջում, և՛ հաղորդակցության այլ միջոցներով: Արմենակ Դարբինյանի խոսքով՝ իրենք մեծապես կարևորում են նաև մասնագիտական լսարանի հետ փոխշփումներն ու քննարկումները:
Այնուհետև Հայկ Ավետիսյանը ներկայացրեց Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության շրջանակը և գնաճի հաշվետվությունը (3-րդ եռամսյակ), իսկ Կարինե Համբարյանը և Քնարիկ Բուռնուսուզյանը՝ 2018թ. առաջին կիսամյակի ֆինանսական կայունության հաշվետվությունը, որին հաջորդեց հարցուպատասխանը:

Представители Центрального банка в АГЭУ представили отчеты по инфляции и финансовой стабильности
Член совета Центрального банка РА Арменак Дарбинян, начальнок департамента денежно-кредитной политики Ваагн Григорян, начальник отдела анализа внешнего сектора и прогнозов Айк Аветисян, Начальник отдела мониторинга финансовой стабильности и управления кризисами Карине Амбарян, финансовоый аналитик Кнарик Бурнусузян, начальник департамента управления персоналом Гаяне Хачатрян сегодня побывали в АГЭУ и в большом зале торжеств встретились с профессорско-преподавательским составом и студентами АГЭУ.
Проректор по науке и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, приветствовал гостей, отметил, что цель встречи заключается в презентации отчетов по инфляции и финансовой стабильности ЦБ. По словам проректора, между двумя организациями сформировалось эффективное сотрудничество, встречи подобного формата носят непрерывный характер.
Член ЦБ Арменак Дарбинян отметил, что Центральный банк придает большое значение коммуникации с обществом и всегда выступает с презентациями документов, отражающих его политики на веб-сайте ЦБ, а также посредством других способов коммункации.
Далее Айк Аветисян представил круг денежно-кредитной политики Центрального банка и отчет по инфляции (3-й квартал), а Карине Амбарян и Кнарик Бурнусузян представили отчет по финансовой стабильности за первый семестр 2018 г.