Հայտնի են դարձել Տնտեսագիտության ոլորտում 2018 թ. Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրները
Գիտությունների թագավորական ակադեմիայի Նոբելյան կոմիտեի կայքը այսօր հայտարարել է Տնտեսագիտության ոլորտում 2018 թ. Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրների մասին. նրանք են ամերիկացիներ Վիլյամ Նորդհաուսը՝ «Կլիմայի փոփոխության ինտեգրումը երկարատև մակրոտնտեսական վերլուծության մեջ» և Պոլ Ռոմերը՝ «Տեխնոլոգիական նորարարությունների...
Տնտեսագիտության բնագավառի Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է պայմանագրերի տեսության զարգացման համար
Տնտեսագիտության բնագավառում Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է Հարվարդի համալսարանի տնտեսագիտության պրոֆեսոր Օլիվեր Հարտին ու Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի տնտեսագիտության պրոֆեսոր Բենգտ Հոլմստրեմին։ Մրցանակը շնորհվել է պայմանագրերի տեսության զարգացման գործում նշանակալի ներդրման համար։ Պայմանագրերի տեսությունն...
Տնտեսագիտության ոլորտում 2015թ.  Նոբելյան մրցանակի  է արժանացել  ԱՄՆ Փրինստոնի համալսարանի տնտեսագետ Էնգուս Դիտոնը՝ սպառողականության, աղքատության և բարեկեցության վերլուծության համար: Գիտնականը զբաղվում է միկրոէկոնոմիկայի հիմնախնդիրներով, իր աշխատություններում միկրոմակարդակում վերլուծում է սպառողների...

Стали известны имена лауреатов Нобелевской премии по экономике
Нобелевский комитет при Королевской академии наук назвал имена обладателей престижной награды по экономике за 2018 год. Ими стали Уильям Нордхаус за исследования по интеграции изменения климата в долгосрочный макроэкономический анализ и Пол Ромер, исследовавший влияние технологических инноваций на экономику....
Нобелевскую премию по экономике присудили за развитие теории контрактов
Нобелевскую премию по экономике получили профессор экономики Гарвардского университета Оливер Харт и профессор экономики Массачусетского технологического института Бенгт Хольмстрем за вклад в развитие теории контрактов. Теория контрактов изучает договоры между экономическими субъектами и проблемы при их составлении....
Нобелевская премия по экономике в 2015 году досталась англо-американскому экономисту Энгусу Дитону (Angus Deaton) "за анализ потребления, бедности и благосостояния", объявили в понедельник в шведской Королевской академии наук. Дитон, работающий на экономическом факультете в Принстонском университете, специализируется...