Դիտումների քանակ՝ 1890
ՀՊՏՀ-ն ԵՄ «Էրազմուս+» ՀԳ2 նախագծի «Հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացումը Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերում (Minerva)» ծրագրի անդամ է, և դրա շրջանակում իրականացնում է գիտահետազոտական ոլորտի ինքնավերլուծություն: Այսօր համալսարանի միջազգային ծրագրերի կենտրոնում տեղի ունեցավ ծրագրի ներքին աշխատանքային հերթական խորհրդակցությունը՝ ինքնավերլուծության իրականացմանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ:
Մասնակցում էին գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ, նշված ծրագրի համակարգող Ներսես Գևորգյանը, խմբի անդամներ (այդ թվում՝ ուսանողներ և ասպիրանտներ):
Քննարկման մասնակիցներին ողջունեցին Թաթուլ Մկրտչյանը և Ներսես Գևորգյանը, ապա նախանշեցին խմբի անելիքները, աշխատանքի սկզբունքները, առաջիկա միջոցառումները:
asue.am-ի հետ զրույցում Ներսես Գևորգյանն ասաց, որ ինքնավերլուծությունը պետք է համապատասխանի Հետազոտողների եվրոպական խարտիայի 40 չափանիշներին, ապա հավելեց՝ այն բխում է ՀՊՏՀ ռազմավարությունից: Իսկ արդյունքները պետք է ներկայացնել EURAXESS-ի (համաեվրոպական հետազոտողների հարթակ) քարտուղարություն: Արդյունքում նախատեսվում է անդամակցել EURAXESS-ին, ստանալ գերազանցության աստիճան:
Ծրագրի տևողությունը 3 տարի է:
Հիշեցնենք, որ «Միներվա»-ն ներառում է հետազոտական ոլորտում տեխնիկական և բովանդակային ենթակառուցվածքների ստեղծում և հզորացում, գրագողության և ակադեմիական էթիկայի խախտումների դեմ պայքարի ծրագրի ներդրում, հետազոտությունների բազայի ստեղծում և ներդրում։ Ծրագիրն իրականացվում է Մոլդովայում և Հայաստանում, հայաստանյան մասնակիցներն են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Երևանի պետական, Երևանի Վ․ Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական և Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանները։ Ծրագիրը համակարգում է Մոլդովայի տնտեսական հետազոտությունների ակադեմիան:

АГЭУ является участником проекта KA2 ЕС «Эразмус +» «Укрепление управления исследованиями и открытость научного потенциала вузов в Молдове и Армении» (MINERVA) и в этих рамках проводит самоанализ в области научных исследований. Сегодня в Центре международных программ АГЭУ прошла очередная внутренняя консультация по вопросам самоанализа, в которой приняли участие Татул Мкртчян, проректор по науке, Нерсес Геворгян, руководитель отдела обеспечения качества, координатор проекта, члены команды (включая студентов и аспирантов). Татул Мкртчян и Нерсес Геворкян поприветствовали участников дискуссии, затем отметили задачи, принципы работы, предстоящие события.
Нерсес Геворгян сказал asue.am, что самоанализ должен соответствовать 40 стандартам Европейской хартии исследователей, и добавил, что он исходит из стратегии АГЭУ. Результаты должны быть представлены в Секретариат EURAXESS (Панъевропейская исследовательская платформа). В результате планируется стать членом EURAXESS, чтобы получить степень совершенства. Это трехлетний проект.
Напомним, проект направлен на создание и укрепление технической и контентной инфраструктуры в области исследований, внедрение программы борьбы с плагиатом и академической этикой, создание и внедрение исследовательской базы. Проект реализуется в Молдове и Армении. Участниками проекта в Армении являются: Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, Армянский государственный экономический университет (АГЭУ), Ереванский государственный университет (ЕГУ), Ереванский государственный университет языков и социальных наук им. Брюсова и Ереванский государственный медицинский университет (ЕГМУ). Академия экономических исследований Молдовы координирует проект.