Դիտումների քանակ՝ 1636
Փետրվարի 6-7-ին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում (ՀԱՊՀ) կայացել է ԵՄ «Էրազմուս+»-ի (կարողությունների զարգացմանը միտված գործընկերային ծրագրեր (ՀԳ2)) eDrone նախագծի հերթական աշխատաժողովը, որին մասնակցել են ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները` մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Վադիմ Գրիգորյանը, նույն ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Դադայանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի ասիստենտ Արգամ Արտաշյանը, միջազգային կապերի բաժնի պետ Սոնա Մատինյանը և նույն բաժնի գլխավոր մասնագետ Արփինե Ջրաղացպանյանը:
Ինչպես հայտնում են միջազգային կապերի բաժնից, նախագծի գործընկեր բուհերի ներկայացուցիչները զեկուցումներ են լսել անդամ երկրներում անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման հնարավորությունների, ինչպես նաև օրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ, մասնակցել ՀԱՊՀ-ում OED (Office for Education for Drone) լաբորատորիայի բացմանը, որը ծրագրի վերջնարդյունքներից մեկն է: Աշխատաժողովի ընթացքում ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները գործընկերներին ներկայացրել են ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ի կողմից կատարված գործողությունները, գրանցած արդյունքները, քննարկել հետագա քայլերը՝ eDrone նախագծով պլանավորված վերջնական արդյունքները լավագույն կերպով ապահովելու համար:
Նշենք, որ շուտով վերը նշված լաբորատորիայում կմեկնարկեն կարճաժամկետ դասընթացները՝ անօդաչու թռչող սարքերի և դրանց կիրառման հնարավորությունների վերաբերյալ, որտեղ անօդաչու թռչող սարքերի շուկայի և դրանց առաջխաղացման հետ կապված թեմաներով կդասավանդեն նաև ՀՊՏՀ դասախոսները: Այս մասին ավելի մանրամասն կհայտարարվի շուտով:
Նշենք նաև, որ նախագծի ամփոփիչ հանդիպումը նախատեսվում է իրականացնել ապրիլի սկզբին Թբիլիսիում, որին կմասնակցեն ծրագրի անդամ բոլոր երկրների ներկայացուցիչները: eDrone- ի մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր» խորագրում:

6-7 февраля в Национальном политехническом университете Армении прошел очередной семинар по технологии eDrone (наращивание потенциала в высшем образовании (KA2)), в котором приняли участие представители АГЭУ: Вадим Григорян, заведующий кафедрой маркетинга, доцент Лилит Дадаян, Аргам Арташян, ассистент кафедры экономической информатики и информационных систем, Сона Матинян, руководитель отдела международных связей АГЭУ и Арпине Джрагацпанян, старший специалист того же отдела.
Представители вузов-партнеров проекта приняли участие в докладах об использовании БПЛА в государствах-членах, а также в законодательных мероприятиях, приняли участие в открытии лаборатории OED (Office for Education for Drone) в НПУА, которая является одним из результатов проекта , Во время семинара представители АГЭУ представили мероприятия АГЭУ в рамках проекта, записали результаты и обсудили дальнейшие шаги, чтобы наилучшим образом обеспечить окончательные результаты, запланированные проектом eDrone.
Краткосрочные курсы по использованию беспилотных летательных аппаратов и их применения будут скоро начаты в вышеупомянутой лаборатории, и преподаватели АГЭУ проведут тренинги по рынку беспилотных летательных аппаратов и их продвижению. Отметим, что окончательное заседание проекта планируется провести в Тбилиси в начале апреля с участием представителей всех стран-участниц проекта.
Дополнительную информацию смотрите в разделе «Международные программы» на официальном сайте АГЭУ. Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ