Դիտումների քանակ՝ 2767
2018թ. ՀՊՏՀ «Ամբերդ» կենտրոնի հայտարարած դրամաշնորհային հետազոտությունների մրցույթի արդյունքում ձևավորվել է 2 խումբ, որոնցից մեկն իրականացնում է «Լոռու և Տավուշի մարզերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մոդել» թեմայով հետազոտություն: Հունվարի 18-ին կայացավ նշված հետազոտության հաշվետվությունը: Ղեկավարն է տ.գ.դ., պրոֆեսոր Զոյա Թադևոսյանը, համակարգողը՝ տ.գ.թ., դոցենտ Վահե Բուլանիկյանը, կատարողներ՝ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Դիանա Գալոյան, տ.գ.թ., դոցենտներ Նարեկ Կեսոյան, Թադևոս Ավետիսյան, ասիստենտ Ալբերտ Հայրապետյան, տնտեսագիտության տեսություն մասնագիտության 2-րդ կուրսի մագիստրանտ Լիանա Իսայան, արտաքին առևտրային քաղաքականություն մասնագիտության 1-ին կուրսի մագիստրանտ Համլետ Մկրտչյան:
Սեմինարին մասնակցում էին «Ամբերդի» տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը, փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ Վարդան Աթոյանը, աշխատակիցները:
Հետազոտողները ունկնդիրների ուշադրությանը ներկայացրին Լոռու և Տավուշի մարզերի սոցիալ-տնտեսական վիճակը, սոցիալ-տնտեսական զարգացման նախնական մոդելը: Զեկուցողներն էին Լիանա Իսոյանը, Համլետ Մկրտչյանը, Նարեկ Կեսոյանը:
Մեզ հետ զրույցում, ներկայացնելով ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքը, Զոյա Թադևոսյանն ասաց, որ այն բազմաշերտ է:
«Նշված երկու մարզերում կատարում ենք ուսումնասիրություններ՝ համագործակցելով օրինակ բիզնես շրջանակների, ֆերմերների, փորձագիտական խմբերի, ինչպես նաև բանկային համակարգի պատասխանատուների հետ, որոնք վարկավորման առաջարկներ ունեն»,-նշեց պրոֆեսորը:
Արմեն Գրիգորյանն էլ հավելեց, որ առաջիկայում 2 հետազոտական ծրագրերի շրջանակում տեղի կունենան սեմինարներ, որոնք կհանրայնացնեն հետազոտական արդյունքները, ինչպես նաև, ուսումնական տարվա ավարտին, կկազմակերպվեն հանդիպումներ հանրային քննարկման ձևաչափով, իսկ վերջնարդյունքը հունիսին կներկայացվի ՀՀ կառավարությանը:

Количество просмотров: 869
В результате конкурса гранотвых исследований 2018г., объявленных центром АМБЕРД при АГЭУ, были сформированы две группы, одна из которой осуществляет исследование на тему “Модель социально-экономического развития Лорийской и Тавушской областей”. 18-го января прошла встреча, на которой был представлен отчет по указанному исследованию. Руководитель группы – д.э.н., профессор Зоя Тадевосян, координатор – к.э.н., доцент Вае Буланикян, исполнители: заведующая кафедрой международных экономических отношений, д.э.н., профессор Диана Галоян, к.э.н., доценты: Нарек Кесоян, Тадевос Аветисян, ассистент Альберт Айрапетян, магистрант 2-го курса специальности “Теория экономики” Лиана Исаян, магистрант первого курса специальности «Внешнеторговая политика» Амлет Мкртчян.
На семинаре присутствовали директор исследовательского центра АМБЕРД Армен Григорян, заместитель директора-старший эксперт Вардан Атоян, сотрудники.
Исследователи представили вниманию слушателей социально-экономическую конъюнктуру Лорийской и Тавушской областей, предварительную модель социально-экономического развития. Доклады представили Лиана Исоян, Амлет Мкртчян, Нарек Кесоян.
В беседе с нами, Зоя Тадевосян сказала, что проделанная в рамках программы работа многослойная. “В указанных областях мы осуществляем исследования при сотрудничестве, например, с бизнес-кругами, фермерами, эскпертными группами, а также ответственными лицами банковской системы, у которых есть предложения по кредитованию”, - отметила профессор.