ՀՀ բուհերի ուսանողների 19-րդ մարզական հանրապետական խաղերի շրջանակում ապրիլի 3-7-ը ԵՊՀ մարզադահլիճում ընթացել է բասկետբոլի աղջիկների առաջնությունը, որի արդյունքով 3-րդ տեղում էր ՀՊՏՀ թիմը, 2-րդում ԵՊՀ թիմը և 1-ին տեղում Հայ-Ռուսական համալսարանի թիմը:
ՀՊՏՀ 12 բասկետբոլիստուհիները են մրցել Երևանի պետական, Հայկական պետական մանկավարժական և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարաների թիմերի հետ, որից հետո ընթացել են խաչաձև և եզրափակիչ խաղերը:
Թիմի մարզիչ, ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի դոցենտ Էլիանորա Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ աղջիկները լավ մարզավիճակում են և գուցե ավելի լավ կարող էին հանդես գալ, սակայն արժանի և ուժեղ մրցակիցների հետ պայքարում այս արդյունքը ևս գոհացնող է:
Ապրիլի 7-ին տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը, պարգևները հանձնել են ՀՀ ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի ղեկավար Հովհաննես Գաբրիելյանը և ԵՊՀ ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի նախկին դասախոս Հենրիկ Թումանյանը: Մեր մարզուհիներն արժանացել են մեդալների, պատվոգրերի և համալսարան բերել ուսանողների 19-րդ մարզական հանրապետական խաղերի հերթական մրցանակային գավաթը:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ բուհերի ուսանողների 19-րդ մարզական հանրապետական խաղերի գարնանային փուլը մեկնարկել է մարտի 17-ին սեղանի թենիսի մրցումներով: Առաջիկայում կանցկացվեն տղաների վոլեյբոլի, ֆուտզալի և ձյուդոյի առաջնությունները:

3-7 апреля в спортивном зале ЕГУ в рамках 19-х Республиканских спортивных игр среди студентов высших учебных заведений Армении прошел чемпионат по баскетболу среди девушек, по итогам которого команда АГЭУ завоевала третье место, на втором месте – команда ЕГУ, а первое место заняла команда Российско-Армянского университета.12 баскетболисток АГЭУ состязались с командами Ереванского государственного, Армянского государственного государственного университетов, Национального политехнического университета Армении, после чего состоялись перекрестные и финальные игры.
В беседе с нами тренер команды, доцент кафедры физического воспитания, по чрезвычайным ситуациям и гражданской обороны АГЭУ Элианора Григорян отметила, что девочки были в хорошей форме, и, возможно, они смогли бы выступить лучше этот результат также удовлетворительный в борьбе с достойными и сильными противниками.
7 апреля прошла торжественная церемония вознаграждения, награды вручил главный секретарь Студенческой спортивной федерации РА, руководитель кафедры физического воспитания, по чрезвычайным ситуациям и гражданской обороны АГЭУ Ованнес Габриелян. Наши спортсменки удостоились медалей, грамот и принесли с собой в университет очередной призовой кубок 19 студенческих республиканских игр.
Напомним, что весенний этап 19-х Республиканских спортивных игр среди студентов высших учебных заведений стартовал 17 марта с чемпионата по настольному теннису. В ближайшем будущем пройдут чемпионаты среди мальчиков по волейболу, мини-футболу и дзюдо.