Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Տիգրան Մնացականյանը, արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Պարույր Ջանգուլյանը և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը մայիսի 2-ին այցելել են Շիրակի մարզ: Նրանք նախ այցելել են ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղ, որտեղ նրանց դիմավորել է մասնաճյուղի տնօրենի ժ/պ Կարեն Պետրոսյանը, հանդիպել աշխատակազմի և ուսանողների հետ:
Ռուբեն Հայրապետյանը կարևորել է հանդիպումը՝ նշելով, որ ինքն ավանդաբար հաճախակի հանդիպումներ է ունենում մայր բուհի ուսանողների հետ, տեղեկանում նրանց ցանկություններին և մտահոգություններին, իսկ մասնաճյուղ այցելությունը լավ առիթ է՝ տեղեկանալու այնտեղ առկա մոտեցումներին և խնդիրներին:
«21-րդ դարում գիտելիքին այլընտրանք չկա: Եթե դուք հիմա չստանաք կարողություններ, հմտություններ և համապատասխան գիտելիք, ապա հետագայում դուք աշխատաշուկայում լինելու եք ոչ մրցունակ»,- դիմելով կրթության հիմնական շահառուներին՝ նշել է ՀՊՏՀ ղեկավարը՝ հորդորելով լինել կրթական բարեփոխումների ակտիվ մասնակից և նախաձեռնող: Ռեկտորը լսել է ներկաների հարցերը, ներկայացրել Տնտեսագիտական մայր բուհում իրականացվող աշխատանքները:
Այնուհետև ՀՊՏՀ ղեկավար կազմն այցելել է Շիրակի մարզպետարան, որտեղ Ռուբեն Հայրապետյանի, Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Կարեն Պետրոսյանի միջև կնքվել է համագործակցության եռակողմ հուշագիր:
Այն ստորագրվել է հաշվի առնելով Շիրակի մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացման բնագավառում ծառացած մարտահրավերներին դիմագրավելու կարողությունների ձևավորման, ամրապնդման, ինչպես նաև մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացման և ներդրումային ծրագրերի մշակման, հանրայնացման աշխատանքների մասնագիտական աջակցության ապահովման, մարզի խնդիրներին և ներուժին առնչվող օպերատիվ, օբյեկտիվ ու փաստարկված վերլուծական նյութերի և մասնագիտական գնահատականների տիրապետման, ինչպես նաև մարզպետարանի հանրային քաղաքականության որոշումների բնագավառում մասնագիտական հանրույթին ինստիտուցիոնալ ներգրավման անհրաժեշտությունը:

2-го мая исполняющий обязанности ректора АГЭУ Рубен Айрапетян, проректор по науке и внешним связям Тигран Мнацаканян, директор департамента внешних связей Паруйр Джангулян и директор исследовательского центра "Амберд" Армен Григорян посетили Ширакский марз. Они прежде всего посетили Гюмрийский филиал АГЭУ, где их встретил и./о. директора филиала Карен Петросян, состоялась встреча с сотрудниками и студентами.
Рубен Айрапетян уделил особое внимание встрече, отметив, что он часто встречается со студентами АГЭУ, и узнает об их желаниях и беспокойствах, а визит в филиал является прекрасным поводом, для того, чтобы ознакомиться с существующими задачами и подходами.
"В 21-м веке не существует альтернативы знаниям. Если вы сейчас не получите необходимые знания, навыки, то в дальнейшем вы будете неконкурентоспособными на рынке труда"- обращаясь к студентам отметил руководитель АГЭУ, призывая быть активными участниками и инициаторами образовательных реформ.
Ректор прослушал вопросы присутствующих, представил работы, осуществляемые в вузе.
После чего руководство АГЭУ посетило марзпетаран Ширака, где с марзпетом Ширака Тиграном Петросяном и директором Гюмрийского филиала АГЭУ Кареном Петросяном был подписан трехсторонний меморандум о сотрудничестве. Он подписан учитывая необходимость институционального привлечения профессиональной общественности для оказания профессиональной поддержки в социально-экономическом развитии и инвестиционных проектов в регионе, оказания профессиональной поддержки для пропаганды работ, оперативных, объективных и проверенных аналитических материалов и профессиональных оценок.