Դիտումների քանակ՝ 2376
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող «Ֆինանսների մագիստրոսական ծրագրերի բարեփոխում Հայաստանում և Մոլդովայում» (ՐԻՖԱՅՆ) նախագծի շրջանակներում հունվար-փետրվար ամիսներին տեղի են ունեցել վերապատրաստումներ եվրոպական մի շարք համալսարաններում, որոնց ՀՊՏՀ-ից մասնակցել են ֆինանսների ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Էդգար Աղաբեկյանը (Ավստրիա, Վիեննա), նույն ամբիոնի ասիստենտներ, տնտեսագիտության թեկնածուներ Սրբուհի Իսրայելյանը (Սլովակիա, Կոշիցե), Մարե Խաչատրյանը (Ֆրանսիա, Նիցցա), բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Գայանե Հարությունյանը (Նիդեռլանդներ, Ամստերդամ):
Ինչպես հայտնում են մեր գործընկերները, կորպորատիվ ֆինանսների մագիստրոսական ծրագրի բարեփոխմանն ուղղված վերապատրաստումների ընթացքում դասախոսները վերամշակել են իրենց առարկաների ուսումնական պլանները և գրականության ցանկը՝ համագործակցելով եվրոպական համալսարանների համապատասխան ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ: Համատեղ ջանքերի արդյունքում կազմվել են արդիականացված և նորագույն միջազգային զարգացումներին համահունչ ուսումնական պլաններ, որոնք կնպաստեն ուսանողների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ու աշխատաշուկայի պահանջների լիովին բավարարմանը:
Վերապատրաստումների շրջանակներում քննարկվել են մասնագիտական մի շարք հարցեր, ինչպես նաև հետագա համագործակցության հնարավոր ուղիները:
Հիշեցնենք, որ ՐԻՖԱՅՆ-ը եռամյա նախագիծ է, որի գործողությունները նախատեսված են 2017թ. հոկտեմբերից մինչև 2020 թ. հոկտեմբերը: Նախագծի նպատակների, վերջնարդյունքների, գործընկերների, ինչպես նաև նախագծում ՀՊՏՀ դերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է մեր համալսարանի պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր» բաժնում, որին կարող եք ծանոթանալ այստեղ, և նախագծի պաշտոնական կայքում:

Из отдела внешних связей АГЭУ сообщают, что в рамках проекта "Усовершенствование магистерских программ по финансам в Армении и Молдове" (РИФАЙН) в рамках программы "Эразмус+" в январе и феврале с.г. состоялись занятия по повышению квалификации в ряде европейских вузов, на которых принимали участие доцент кафедры финансов, к.э.н. Эдгар Агабекян (Австрия, Венна), ассистенты той же кафедры к.э.н. Србуи Исраелян (Словакия, Кошице), Маре Хачатрян ( Франция, Ницца), ассистент кафедры банковское дело и страхование, к.э.н. Гаяне Арутюнян (Нидерланды, Амстердам).
Как сообщают наши коллеги, преподаватели во время своей переподготовки, направленной на улучшение магистерских программ по корпоративным финансам, при сотрудничестве с лучшими специалистами европейских университетов соответствующей сферы, переработали свои предметные учебные планы и список литературы. В результате совместных усилий, были разработаны модернизированные и в соответствии с последними международными разработками учебные планы, которые будут способствовать развитию профессиональных способностей студентов и в полной мере соответствовать требованиям рынка труда.
В рамках программы по повышению квалификации были обсуждены ряд профессиональных вопросов, а также возможные пути дальнейшего сотрудничества.
Напомним, что РИФАЙН это трехлетний проект, деятельность которого предусмотрена с октября 2017 года до октября 2020 года.
Более подробную информацию о целях проекта, конечных результатах, партнерах, а также роли АГЭУ в проекте, доступна на официальном сайте нашего университета в разделе «Международные программы» здесь, и на официальном сайте проекта.