Ապրիլի 16-ին և 17-ին «Մատենադարան» Մ․Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի (ՈԱԱԿ) կազմակերպած որակի ապահովման շահակիցների 4-րդ ֆորումը։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Լևոն Մկրտչյանը և ՈԱԱԿ տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը:
Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ մասնագիտական կրթության զարգացման և որակի համակարգերը ողջ աշխարհում արժեհամակարգային փոփոխությունների փուլում են գտնվում, և Հայաստանը պետք է դիտել որպես մեկ միասնական գիտակրթական տարածք, որտեղ յուրաքանչյուրը ստեղծելով արժեք՝ օգնում է նաև մյուս հաստատությանը՝ ցանցային համալսարանի ձևաչափով համագործակցելով նրանց հետ: Նախարարի պաշտոնակատարն անդրադարձել է նաև «Բարձրագույն կրթության մասին» օրենքի նախագծին՝ ընդգծելով, որ նախատեսվում են որակի ապահովման մեխանիզմներ:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը և բաժնի աշխատակիցներ Աննա Փախլյանը, Մարիա Պետրոսյանը, Անի Բաղդասարյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը, ուսումնական բաժնի պետ Աղավնի Հակոբյանը, ինչպես նաև ՀՊՏՀ որակի ապահովման փորձագիտական խմբի անդամները՝ կառավարման ամբիոնի ասիստենտ Տիգրան Մնացականյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների ծառայության պետ Գայանե Մերդինյանը, մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Գրիգորյանը։
«Կրթություն և մասնագետ. մասնագիտական կրթությունն այսօր և վաղը» խորագրով երկօրյա ֆորումի նպատակն էր քննարկել մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների կողմից շնորհվող որակավորումների ճանաչման խնդիրն աշխատաշուկայում, խթանել երկխոսությունը ուսումնական հաստատությունների, գործատուների և պետական կառավարման մարմինների միջև։ «Կրթված մա՞րդ, թե՞ մասնագետ» թեմայով պանելային քննարկմանը որպես բանախոս մասնակցել է ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը։
Երկօրյա աշխատանքի ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել են բուհերի թափանցիկությանը, կրթության կառավարման նոր մոտեցումների ներդրմանը, ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման երկրորդ փուլի մեկնարկին և սպասվող փոփոխություններին, ծրագրային հավատարմագրման գործընթացին, ուսումնառության վերջնարդյունքների և գնահատման չափանիշների փոխկապակցման մեխանիզմներին առնչվող մի շարք հարցեր և այլն։
Երկրորդ օրվա ավարտին ներկայացվել է նաև ԵՄ Տեմպուսի ARARAT և ALIGN ծրագրերի շրջանակներում մշակված ու փորձարկված բուհ-գործատու համագործակցության մոդելը և դրա գործարկման արդյունքները։ Մոդելի կիրառումը կնպաստի աշխատաշուկայի կարիքների բացահայտմանը և դրանց համապատասխան մասնագետների թողարկմանը:
Ֆորումին մասնակցել են ՀՀ միջին և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, գործատուներ, ինչպես նաև կրթության ոլորտի միջազգային փորձագետներ Միացյալ Թագավորությունից և Նիդեռլանդներից:

16 и 17 апреля в Институте древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца прошел 4-й форум бенефициаров обеспечения качества, организованный фондом «Национальный центр обеспечения качества профессионального образования» (НЦОК) .
С приветственной речью выступил и.о. министра науки и образования РА Левон Мкртчян и директор НЦОК Рубен Топчян.
Левон Мкртчян отметил, что системы развития профессионального образования и качества во всем мире находятся в этапе ценностных изменений, и Армению нужно рассмотреть в качестве единого научно-образовательного пространства, где каждый, создавая ценность, помогает также другому учреждению, устанавливая сотруничество с ними в формате сетевого университета. И.о министра обратился также к законопроекту “О высшем образовании”, подчеркивая, что предусматриваются механизмы обеспечения качества.
На мероприятии присутствовали проректор по учебно-методическим работам АГЭУ Паруйр Калантарян, начальник отдела обеспечения качества Нерсес Геворгян и сотрудники отдела: Анна Пахлян, Мария Петросян, Ани Багдасарян, директор исследовательского центра “Амберд” Армен Григорян, начальник учебного отдела Агавни Акопян, а также члены экспертного совета по обеспечению качества: ассистент кафедры управления Тигран Мнацаканян, начальник службы по учебно-методическим работам Гаяне Мердинян, врио заведующего кафедрой макроэкономики Карен Григорян.
Цель двухдневного форума под названием “Образование и специалист: профессиональное образование сегодня и завтра” заключалась в обсуждении проблем признания квалификаций, присуждаемых профессиональными учебными заведениями на рынке труда, содействовании диалогу между учебными заведениями, работодателями и органами государственного управления. В ходе панельной дискуссии на тему “Образованный человек или специалист?” в качестве докладчика участвовал проректор по учебно-методическим работам АГЭУ Паруйр Калантарян.
В ходе двухдневного форума были представлены и обсуждены транспарентность вузов, вопросы касательно внедрения новых подходов к управлению, начала второго этапа институциональной аккредитации и ожидаемых изменений, процесса программной аккредитации, конечных результатов обучения и механизмов взаимосвязи критериев оценки и т.д.
В форуме приняли участие представители средних и высших учебных заведений РА, работодатели, а также международные эксперты в сфере образования из Великобритании и Нидерландов.