Դիտումների քանակ՝ 3302
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, նորին գերազանցություն պարոն Թիան Էրլունը երեկ ՀՊՏՀ-ում հանդիսավորությամբ բացեցին Չինաստանի լսարան՝ կտրելով խորհրդանշական կարմիր ժապավենը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին պրոռեկտորներ Գագիկ Վարդանյանը, Միխաիլ Կարապետյանը, Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան Թաթուլ Մկրտչյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը, նույն կենտրոնի փորձագիտական խորհրդի փոխնախագահ Վարդան Աթոյանը, համալսարանի ստորաբաժանումների ղեկավարներ, աշխատակիցներ: Դեսպանին ուղեկցում էին դեսպանության խորհրդական պարոն Չժոու Հունյուն և դեսպանության կցորդ պարոն Զուո Սիանը:
Պաշտոնապես ազդարարելով լսարանի բացումը՝ հյուրերը շրջեցին լսարանում, լուսանկարվեցին երկու երկրների դրոշների ներքո: Դեսպան Թիան Էրլունն իր հիացմունքն արտահայտեց կատարված աշխատանքի մասին՝ նշելով, որ լսարանի ստեղծումն իրականացվել է լավագույն ձևով, արտահայտում է չինական մշակույթը, փոխանցում իրենց ազգային դիմագիծն ու հաղորդում համապատասխան տրամադրություն: Դեսպանը հույս հայտնեց, որ Տնտեսագիտական համալսարանի հետ համագործակցային այս հերթական քայլը կդառնա երկկողմ գործակցության շարունակականութան հիմք:
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին՝ լսարանի ստեղծմանն աջակցելու համար, ապա ավելացրեց, որ մեր համալսարանը ուրախ կլինի հետագա համագործակցության համար: Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց մեր համալսարանում իրականացվող գիտական գործունեությունը և որպես երկկողմ գործակցության համար հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտ՝ մատնանշեց Չինաստանի գործընկերների հետ համատեղ հետազոտությունների և ամառային դպրոցների կազմակերպումը:
Այնուհետև հյուրերն այցելեցին երկրատեղեկատվական համակարգերի վերջերս բացված լսարան, որից հետո հանդիպում տեղի ունեցավ ՀՊՏՀ ռեկտորի աշխատասենյակում:
Նշենք, որ ՀՊՏՀ-ում Չինաստանի լսարանի բացման, ինչպես նաև ՀՊՏՀ և Չինաստանի գործընկեր հաստատությունների հետ երկկողմ համագործակցության նախաձեռնությունը «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագիտական խորհրդի փոխնախագահ, իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտ Վարդան Աթոյանինն է, ով Չինաստանի Շենսիի մանկավարժական համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի հրավիրյալ պրոֆեսոր է և հատուկ փորձագետ: Մասնավորապես, 2016 թ. ՀՊՏՀ-ն համագործակցության հուշագիր է կնքել Շենսիի մանկավարժական համալսարանի հետ, իսկ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնն իր հերթին 2017 թ. հուշագիր է կնքել վերոնշյալ համալսարանի Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտի հետ:

Количество просмотров: 1381
Ректор Армянского государственного экономического университета, профессор Корюн Атоян и Чрезвычайный и Полномочный посол Китайской Народной Республики в РА Е.П. господин Тянь Эрлун вчера в АГЭУ перерезали символическую красную ленту и торжественно открыли аудиторию Китая.
На мероприятии присутствовали проректора Гагик Варданян, Михаил Карапетян, декан факультета маркетинга и организации бизнеса Татул Мкртчян, директор исследовательского центра «Амберд» Армен Григорян, зампредседателя экспертного совета того же центра Вардан Атоян, руководители отделов университета, сотрудники. Посла сопровождали советник посольства Чжоу Хунъю и атташе посольства господин Зуо Сиань.
Официально известив об открытии аудитории, гости прошли по аудитории, сфотографировались на фоне флагов двух стран. Посол Тянь Эрлун выразил свое восхищение проделанной работой, отметив, что создание аудитории осуществлено наилучшим образом, оно выражает китайскую культуру, передает их национальный облик и соответствующее настроение. Посол выразил надежду, что этот очередной шаг к сотрудничеству станет основой для непрерывного двустороннего взаимодействия.
Ректор АГЭУ, Корюн Атоян выразил благодарность Послу за поддержку в создании аудитории, добавив при этом, что университет будет рад дальнейшему сотрудничеству. Проректор по науке и внешним связям Гагик Варданян представил научную деятельность, осуществляемую в нашем университете и в качестве сферы, представляющей интерес для двустороннего взаимодействия, указал на организацию совместных исследований и летних школ с партнерами из Китая.
Затем гости посетили недавно открытую аудиторию геоинформационных систем, после чего состоялась встреча в кабинете ректора АГЭУ.
Отметим, что инициатива открытия в АГЭУ аудитории Китая, а также двустороннего сотрудничества с партнерами-заведениями Китая принадлежит зампредседателя экспертного совета исследовательского центра «Амберд», доценту кафедры правоведения и политологии Вардану Атояну, который также является приглашенным профессором и специальным экспертом Института Центральной Азии Шэньсийского педагогического университета (Китай). В частности, в 2016 г. АГЭУ заключил Меморандум о сотрудничестве с Шэньсийским педагогическим университетом, а исследовательский центр «Амберд», в свою очередь, в 2017 г. заключил Меморандум с Институтом Центральной Азии.