Դիտումների քանակ՝ 2195
Սույն թվականի հուլիսին ՀՊՏՀ աշխատակիցներից ձևավորված պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Պորտուգալիայի 2 համալսարաններում: Առաջին այցը կազմակերպվել է հուլիսի 24-ին Մինյոյի համալսարան (Պորտուգալիա), որին մասնակցել են ՀՊՏՀ տնտեսական և ինժեներատեխնիկական բաժնի պետ Արմեն Ղազարյանը, ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Հովհաննես Գաբրիելյանը, տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Արսեն Պետրոսյանը, ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն Կարեն Պետրոսյանը, ինչպես նաև միջազգային կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ Լիլիթ Մկրտչյանը: Հանդիպումը կազմակերպել էր Հովհաննես Գաբրիելյանը, ով հյուրընկալվել էր Մինյոյի համալսարանում ֆուտբոլի համալսարանական Եվրոպայի առաջնության շրջանակներում՝ որպես համալսարանական սպորտի եվրոպական ասոցիացիայի նախագահության անդամ:
Այցի շրջանակներում հանդիպում է տեղի ունեցել Մինյոյի համալսարանի վարչատնտեսական հարցերով պրոռեկտոր Անտոնիո Պաիսանայի հետ, ով շրջայց է կազմակերպել ներկաների համար՝ ծանոթացնելով համալսարանի բոլոր ենթակառուցվածքներին:
Հաջորդիվ ՀՊՏՀ աշխատակիցները հանդիպել են միջազգայնացման հարցերով պրոռեկտոր Կարլա Մարտինսի հետ, ով ներկայացրել է Մինյոյի համալսարանի միջազգայնացման ռազմավարության հիմնական ուղղությունները և առաջնայնությունները: ՀՊՏՀ-ից մեկնած պատվիրակությունը ևս ներկայացրել է Տնտեսագիտական համալսարանի գործունեությունը միջազգայնացման ոլորտում, մասնավորապես՝ ՀՊՏՀ միջազգայնացման շարժընթացը՝ թվային արտահայտությամբ, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել համագործակցություն սկսելու ուղղությամբ: Այնուհետև քննարկվել է Մինյոյի տնտեսագիտության և մենեջմենթի դպրոցի հետ համագործակցության հնարավորությունը «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում, ինչը կարող է հետագայում հիմք լինել համատեղ այլ ծրագրերի իրականացման համար:
Հուլիսի 26-ին ՀՊՏՀ աշխատակիցները հյուրընկալվել են Պորտոյի պոլիտեխնիկական համալսարանում, որտեղ հանդիպել են պրոռեկտոր Էնրիկե Կուրադոյի, միջազգայնացման հարցերով պատասխանատու Կրիստինա Պինտո դո Սիլվայի, ինչպես նաև այլ աշխատակիցների հետ: 2 կողմերն էլ ներկայացրել են իրենց համալսարանը և համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Այս մասին հայտնում են ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպատամենտի միջազգային կապերի բաժնի մեր գործընկերները՝ ընդգծելով, որ նմանատիպ հանդիպումները լավ առիթ են ոչ միայն նոր գործընկերների ներգրավման, այլև միջազգային մակարդակում ՀՊՏՀ ճանաչելիության բարձրացման համար:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ աշխատակիցները Պորտուգալիա էին մեկնել՝ մասնակցելու Պորտոյի համալսարանում կազմակերպված միջազգային վերապատրաստման շաբաթին՝ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում: Այս մասին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի անդրադարձին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

Количество просмотров: 791
В июле этого года делегация сотрудников АГЭУ посетила 2 университета Португалии. Первый визит был организован 24-го июля в университет Миньо (Португалия), в котором принимали участие начальник хозяйственного и инженерно-технического отдела Армен Казарян, и.о заведующего кафедрой физвоспитания по ЧС и гражданской обороне Оганнес Габриелян, заместитель декана факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Арсен Петросян, директор Гюмрийского филиала Карен Петросян, а также ведущий специалист отдела международных связей Лилит Мкртчян. Встречу организовал Оганнес Габриелян.
В рамках визита состоялась встреча с проректором по административно-хозяйственным вопросам Антонио Паисана, который представил делегатам все инфраструктуры университета.
После чего сотрудники встретились с проректором по международным вопросам Карлой Мартинс, которая представила основные стратегиеские направления и приоритеты. Делагация АГЭУ также представила деятельность университета в сфере интернационализации, а также готовность к сотрудничеству.
После чего была обсуждена возможность сотрудничества со школой экономики Миньо в рамках программы "Эразмус+", что в дальнейшем может стать основой для осуществления совместных программ.
26-го июля сотрудники АГЭУ посетили политехнический университет Порто, где встретились с проректором Энрике Курадо, ответственной по вопросам интернационализации Кристиной Пинто до Силвой, а также с сотрудниками. Обе стороны представили свой университет и выразили готовность к сотрудничеству.
Об этом сообщают наши партнеры из отдела международных связей департамента внешних связей АГЭУ, подчеркнув, что такие встречи являются прекрасной возможностью не только для привлечения новых партнеров, а и для поднятия авторитета АГЭУ на международной арене.
Напомним, что сотрудники АГЭУ посетили Португалию в рамках недели переподготовок программы "Эразмус +".