«Ամբերդ» կենտրոնի փոխտնօրենը մասնակցել է Մոսկվայում կայացած միջազգային միջոցառման
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, ք.գ.դ. Վարդան Աթոյանը ս.թ. դեկտեմբերի 13-16-ը մասնակցել է Մոսկվայում կայացած ՌԴ ԱԳՆ Հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի Ակումբի տարեկան հավաքին:
Այցի մանրամասների վերաբերյալ asue.am-ի հետ զրույցում Վ. Աթոյանը փոխանցեց հետևյալը. «Արդեն ավելի քան 5 տարի է հանդիսանում եմ Ա. Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցման հիմնադրամի ակումբի անդամ: Ակումբը ինտելեկտուալ հարթակ է, որի անդամ են եվրոպական և ասիական երկրների պետական, քաղաքական, ակադեմիական շրջանակների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ: Յուրաքանչյուր տարեվերջին հրավիրվում է Ակումբի հավաք, որի շրջանակներում տեղի են ունենում հանդիպումներ, բանախոսություններ և քննարկումներ ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հայտնի քաղաքական, հասարակական գործիչների, ակադեմիական և մշակույթի ոլորտի ճանաչված ներկայացուցիչների հետ: Միջոցառումները անցկացվում են ինչպես բաց ձևաչափով, այնպես էլ՝ Chatham House-ի կանոններով: Քննարկվող թեմաներն ընդգրկում են միջազգային հարաբերությունների, համաշխարհային տնտեսության, գլոբալ անվտանգության, մշակույթի և տեխնոլոգիաների ոլորտներում արդի միտումներն ու հրատապ խնդիրները: Հավելեմ, որ Ակումբին իմ մասնակցությունը և մասնագիտական գործընկերային կապերը մշտապես փորձել եմ ծառայեցնել մեր համալսարանին և վերջինիս միջազգայնացմանը: Մասնավորապես վերոնշյալ հիմնադրամի ներկայացուցիչները ժամանակին այցելել են մեր համալսարան, Հիմնադրամի ֆինանսական և կազմակերպական աջակցությամբ ՀՊՏՀ-ում կազմակերպվել են արտերկրի ճանաչված փորձագետների մասնակցությամբ դասախոսություններ, իսկ մեր աշխատակիցները տարբեր տարիներին հրավիրվել են արտերկրում կազմակերպված մի շարք գիտակրթական միջոցառումների»:

Количество просмотров: 1020
Заместитель директора – старший эксперт исследовательского центра «Амберд», доктор политических наук Вардан Атоян принял участие на ежегодной встрече членов Клуба Фонда поддержки публичной дипломатии им. А.М. Горчакова, которое проходило с 13-16 декабря в Москве.
О деталях визита в беседе с asue.am В. Атоян передал следующее: «Уже более 5 лет я являюсь членом Клуба Горчакова. Клуб - это интеллектуальная платформа, в которую входят представители государственных, политических, академических и общественных кругов из стран Европы и Азии. В конце каждого года проводится встреча Клуба, в рамках которой проводятся встречи, беседы и дискуссии с высокопоставленными российскими чиновниками, видными политиками, общественными деятелями, учеными и деятелями культуры. Мероприятия проводятся как в открытом формате, так и по правилам Chatham House. Обсуждаемые темы включают текущие тенденции и актуальные проблемы в области международных отношений, мировой экономики, глобальной безопасности, культуры и технологий. Должен добавить, что мое участие в Клубе и мои профессиональные связи всегда служили нашему университету и его интернационализации. В частности, представители вышеупомянутого фонда посещали наш университет, при поддержке Фонда в АГЭУ были организованы лекции с участием известных зарубежных экспертов, а наших сотрудников приглашали на международные научно-образовательные мероприятия».