Դիտումների քանակ՝ 2352
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում հունվարի 31-ին տեղի ունեցավ կենտրոնի և հրավիրյալ փորձագետների հանդիպում-քննարկում «Ինչո՞ւ են կարևոր ուղեղային կենտրոնները» խորագրով: Հանդիպումը կազմակերպվել էր ԱՄՆ Փենսիլվանիայի համալսարանի կողմից հրապարակվող «Global Go To Think Tank» ամենամյա վարկանիշավորման զեկույցի հրապարակման նախաշեմին, որն ըստ էության աշխարհի լավագույն ուղեղային կենտրոնների միակ համապարփակ վարկանիշն է:
Ինչպես հայտնում են կենտրոնի մեր գործընկերները, հանդիպման հիմնական բանախոս՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրեց, որ հանդիպումը հետապնդում է մեկ կարևոր նպատակ՝ քննարկել ուղեղային կենտրոնների դերն ու նշանակությունը հանրային քաղաքականության բնագավառում, ինչպես նաև պետական հաստատություններ-ուղեղային կենտրոններ և հանրային քաղաքականության այլ սուբյեկտներ-ուղեղային կենտրոններ համագործակցության ու հարաբերությունների դրվածքը Հայաստանում: Բանախոսն անդրադարձավ «Global Go To Think Tank» ամենամյա վարկանիշավորման զեկույցում ներգրավված, այնպես էլ այդտեղ չներգրավված հայաստանյան ուղեղային կենտրոնների գործունեության մոնիթորինգի արդյունքներին, ներկայացրեց այլ ուղեղային կենտրոնների, ինչպես նաև Հայաստանի պետական կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ կենտրոնի համագործակցության ձևաչափերին, համագործակցության հաստատման և խորացման խնդիրներին, ինչպես նաև հանրային քաղաքականության բնագավառում պետական կառավարման մարմինների կողմից կայացվող որոշումների փորձագիտական սպասարկման հետ կապված հիմնական խնդիրներին:
Բանախոսը շեշտեց, որ աշխարհի բազմաթիվ երկրներում քաղաքական մշակույթն այնպիսին է, որ ուղեղային կենտրոններ-հանրային քաղաքականության սուբյեկտներ համագործակցությունն ավանդաբար ունի ինստիտուցիոնալ բնույթ, ինչը Հայաստանի պարագայում դեռևս գտնվում է անհատական շփումների մակարդակում, սակայն նկատվում են նաև դրական տեղաշարժեր այս ուղղությամբ: Մասնավորապես ներկայացվեց ՀՀ Անվտանգության խորհրդի հետ կենտրոնի համագործակցության ձևաչափը, ինչպես նաև նախկինում ՀՀ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ ձևավորված համագործակցության ձևաչափը՝ նշելով, որ այն դեռևս չի կրում հանրային քաղաքականության բնագավառում ընթացող գործընթացների վրա ազդելու գործառույթ, ինչպես որ զարգացած ուղեղային կենտրոնների ոլորտ և քաղաքական մշակույթ ունեցող երկրներում է: Սակայն բանախոսը շեշտեց, որ այնուամենայնիվ կարևոր է այն, որ պետական հաստատությունները ներկայումս ավելի մեծ տեղ են հատկացնում տարբեր նախաձեռնությունների հանրային քննարկումների կազմակերպմանը և հանրային քաղաքականության գործընթացներում ուղեղային կենտրոնների ներառականության ապահովմանը: Բանախոսը համոզմունք հայտնեց, որ հանրային քաղաքականության բնագավառում կայացվող որոշումների որակը էականորեն կարող է բարելավվել՝ ուղեղային կենտրոնների ներառականության ընդլայնմանը և վերլուծական-փորձագիտական գործառույթների արտապատվիրման տեմպերի ընդլայնմանը զուգընթաց: Կենտրոնի տնօրենը նշեց նաև, որ ինչպես կառավարությունում, այնպես էլ օրենսդիր մարմնում ուղեղային կենտրոնների ոլորտից բազմաթիվ մարդիկ են ներգրավվել, ինչը ևս ոլորտի զարգացման և համագործակցության ձևաչափերի խորացման հուսադրող ազդակ է: Ներկայացվեց նաև հանրային կարծիքի վրա ուղեղային կենտրոնների ազդեցության գործող միջոցների և ոլորտի ֆինանսավորման խնդիրների մասին: Բանախոսը նշեց, որ ուղեղային կենտրոնների հետ համագործակցության խորացումը պետական մարմիններին հնարավորություն կընձեռի բարդ և հանրային հնչեղություն ունեցող նախագծերի քննարկումների ժամանակ նաև դրանց մշակմանը մասնակցած կենտրոնների ջանքերով, այսպես կոչվող «փափուկ ուժի» կիրառմամբ հասնել քննարկման դրված հարցերի լեգետիմացմանը, ինչն առանցքային նշանակություն ունի նման դեպքերում: Ա. Գրիգորյանի զեկուցմանը հաջորդեց փորձագիտական քննարկում բարձրացված հարցերի առնչությամբ:
Նշենք նաև, որ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, ք․գ․դ․ Վարդան Աթոյանը Բրուքինգսի ինստիտուտից ստացված անհատական հրավերով ներկայումս գտնվում է Վաշինգտոնում (ԱՄՆ), որտեղ հունվարի 31-ին կազմակերպվել էր Փենսիլվանիայի համալսարանի 2018 թվականի լավագույն ուղեղային կենտրոնների գլոբալ վարկանիշվորման զեկույցին նվիրված՝ “Why Facts and Think Tanks Matter” համաժողովը։

Количество просмотров: 908
31 января в исследовательском центре "Амберд" Армянского государственного экономического университета состоялась встреча - дискуссия экспертов центра и приглашенных экспертов на тему «Почему важны мозговые центры?». Встреча состоялась в преддверии публикации ежегодного отчета "Global Go To Think Tank", опубликованного Университетом Пенсильвании США, который является единственным всеобъемлющим рейтингом лучших мозговых центров мира. Как сообщают наши коллеги центра, основной оратор встречи - руководитель исследовательского центра "Амберд" Армен Григорян представил, что встреча преследует одну важную цель - обсудить роль и значение мозговых центров в области публичной политики, а также состояние сотрудничества и ваимоотношений государственных учреждений-мозговых центров, публичной политики других субъектов-мозговых центров в Армении.
Оратор обратился к результатам мониторинга деятельности армянских мозговых центров, вошедших в ежегодный рейтинговый отчет «Global Go To Think Tank», так и невошедших мозговых центров, представил форматы сотрудничества центра с органами государственного управления и местного самоуправления Армении, с задачами установления и углубления сотрудничества, а также основным проблемам, связанным с экспертным обслуживанием решений, принимаемых органами государственного управления в области публичной политики. Оратор подчеркнул, что во многих странах мира политическая культура такова, что сотрудничество мозговых центров и структур государственной политики традиционно носит институциональный характер, что в случае Армении все еще находится на уровне индивидуальных контактов, однако в данном направлении также наблюдаются позитивные изменения. В частности, был представлен формат сотрудничества между Советом безопасности РА и формат сотрудничества, установленный с Постоянной комиссией Национального Собрания по экономическим вопросам, отметив, что пока не исполняет функцию влияния на процессы, происходящие в области публичной политики, как это происходит в странах, имеющих развитую область мозговых центров и политической культуры. Однако оратор подчеркнул, что тем не менее, важно, чтобы государственные институты сегодня уделяли больше внимания организации публичных дебатов по различным инициативам и обеспечению участия мозговых центров в процессах государственной политики. Оратор выразил убеждение, что качество принимаемых решений в сфере публичной политики может быть значительно улучшено – параллельно с расширением темпов аналитико-эскпертных функций и внедрения мозговых центров. Директор центра отметил также, что как в правительстве, так и в законодательном органе многие из области мозговых центров были вовлечены,что также является обнадеживающим импульсом углубления форматов сотрудничества и развития сферы. Представлены также проблемы, касающиеся средств воздействия на общественное мнение мозговыми центрами, а также финансирования сферы. Оратор отметил, что углубление сотрудничества с мозговыми центрами, даст возможность государственным органам, а также центрам, принимающим участие в их разработке, во время обсуждения сложных и имеющих общественное значение проектов, с применением так называемой "мягкой силы" достичь легитимизации, поставленных на обсуждение вопросов, что имеет ключевое значение в данных случаях. Отчету А.Григоряна последовала экспертная дискуссия по данным вопросам.
Отметим также, что заместитель директора исследовательского центра "Амберд"- старший эксперт, д.п.н, Вардан Атоян находится в Вашингтоне (США), по индивидуальному приглашению института Брюкингс, где 31 января проходила конференция “Why Facts and Think Tanks Matter” посвященная отчету Университета Пенсильвании о глобальном рейтинговании лучших мозговых центров 2018 года. Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ