Հանրապետական մարզական խաղերում մրցանակային տեղեր զբաղեցրած ուսանող-մարզիկները պարգևատրվել են
Հունիսի 21-ին Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտում տեղի է ունեցել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի կազմակերպած ՀՀ բուհերի ուսանողների հանրապետական մարզական 20-րդ խաղերի գարնանային փուլում մրցանակային տեղեր զբաղեցրած մարզիկների պարգևատրումը: Ներկա են եղել նշված նախարարության, մարզաձևերի ազգային ֆեդերացիաների, բուհերի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, մարզասերներ:
Գարնանային փուլում անցկացվել են 8 առաջնություններ 6 մարզաձևերից՝ սեղանի թենիս, հրաձգություն, ուժային եռամարտ, ֆուտզալ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, մասնակցել են 24 բուհեր:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսք է ասել ՀՀ ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ և գլխավոր քարտուղար, ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնկատար Հովհաննես Գաբրիելյանը: Ելույթում նա շնորհավորել է ՀՀ ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի հիմնադրման 25-րդ տարին և անդրադարձել համալսարանական սպորտի զարգացման հարցերին, կարևոր համարել միջազգային մարզական ֆեդերացիայի և Համալսարանական սպորտի եվրոպական ասոցիացիայի (EUSA) հետ համագործակցությունները:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Հովհաննես Գաբրիելյանը բարձր գնահատեց խաղերին ՀՊՏՀ մարզիկների մասնակցությունը և հիշեցրեց՝ մրցանակային տեղեր ենք զբաղեցրել հրաձգություն, ուժային եռամարտ, վոլեյբոլ (տղաներ, աղջիկներ), ֆուտզալ մարզաձևերից: Նրա խոսքով՝ նույն ակտիվությամբ մարզիկները պատրաստվում են աշնանային փուլին, որում կայանալու են ատլետիկայի, դրագոնբոութի, պարանի ձգման, լողի, ձյուդոյի, աղջիկների ֆուտզալի, ձեռքի գնդակի, բազկամարտի առաջնություններ:
Հաղթողներին գավաթ, մեդալներ, պատվոգրեր և նվերներ են հանձնել Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Վահրամ Առաքելյանը, Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի նախագահ Ռազմիկ Ստեփանյանը, Հովհաննես Գաբրիելյանը և մարզական այլ կառույցների ներկայացուցիչներ:
Հավելենք, որ ՀՊՏՀ ղեկավարությունը ևս կարևորում է համալսարանական սպորտի զարգացումը և աջակցում է խոստումնալից մարզիկներին: Օրեր առաջ ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը հանդիպել էր մեր համալսարանի լավագույն ուսանող-մարզիկներին, նրանց արժանացրել խրախուսական պարգևների:

21-го июня в Армянском государственном университете физической культуры и спорта состоялось награждение спортсменов, занявших призовые места в весеннем этапе 20-х республиканских студенческих игр вузов РА, организованных студенческой спортивной федерацией РА и министерством образования, науки, культуры и спорта РА. Присутствовали представители министерства, вузов, данных видов спорта, представители вузов и студенты-любители спорта.
В весеннем этапе было проведено 8 первенств 6 видов спорта: настольный теннис, стрельба, силовое троеборье, футзал, баскетбол, волейбол , принимали участие 24 вуза.
На мероприятии с приветственным словом выступил главный секретарь и заместитель президента студенческой спортивной федерации РА, и.о заведующего кафедрой физвоспитания, по ЧС и гражданской обороне Ованнес Габриелян. В своем выступлении он поздравил по случаю 25-летия основания студенческой спортивной федерации РА, обратился к вопросам развития университетского спорта, сакцентировал на важности сотрудничества международной спортивной федерации и Европейской ассоциацией университетского спорта (EUSA).
В беседе с отделом информации и связей с общественностью Ованнес Габриелян высоко оценил участие спортсменов АГЭУ и напомнил, что наши студенты показали прекрасные результаты и заняли призовые места по различным видам спорта.
Победителям кубки, медали, грамоты и подарки вручил ректор государственного института физической культуры и спорта Ваграм Аракелян, президент студенческой спортивной федерации Армении Размик Степанян, Ованнес Габриелян и представители различных спортивных структур. Добавим, что руководство АГЭУ также содействует развитию университетского спорта и содействует перспективным спортсменам. Несколько дней назад, исполняющий обязанности ректора Рубен Айрапетян встретился с лучшими студентами -спортсменами университета, которые были удостоены поощрительных премий.