Դիտումների քանակ՝ 1984
2019-2020 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակում Ժան Մոնե մոդուլի շրջանակում ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսագիտության մագիստրոսական ծրագրում ներդրվել է ԵՄ տնտեսությանը, քաղաքականությանը և վարչարարությանը վերաբերող 3 նոր դասընթաց՝ 3 տարի ժամկետով: Այն դասավանդող, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Ալբերտ Հայրապետյանը նոր դասընթացի շուրջ հարցազրույց է տվել asue.am-ին:
-Պարոն Հայրապետյան, մոդուլի ներդրման արդյունքում դասավանդվում են «ԵՄ ինստիտուտներ և որոշումների կայացման մեխանիզմներ», «Եվրոպական տնտեսական ինտեգրացիա», «Եվրամիությունը և աշխարհը» նոր առարկաները, ի՞նչ գիտելիք ու հմտություններ կստանան ուսանողները:
- Վերոնշյալ առարկաները նախատեսված են մեր ամբիոնի մագիստրատուրայի 1-ին կուրսերի համար և նպատակը Եվրամիության վերաբերյալ խորը գիտելիքներ հաղորդելն է: Մասնավորապես, այս կիսամյակ դասավանդվում է «ԵՄ ինստիտուտներ և որոշումների կայացման մեխանիզմներ» առարկան, 2-րդ կիսամյակում կդասավանդվեն «Եվրոպական տնտեսական ինտեգրացիա», «Եվրամիությունը և աշխարհը» առարկաները:
Ինտեգրացիոն գործընթացները տեղի են ունենում գրեթե բոլոր տարածաշրջաններում, և մեր տարածաշրջանն էլ բացառություն չէ: Հաշվի առնելով, որ այդ գործընթացներում շատ բաներ փոխառված են Եվրամիության փորձից, դրանց առնչվող գրականությունը ԵՄ-ակենտրոն է, անհրաժեշտություն է առաջանում ծանոթ լինել ԵՄ առանձնահատկություններին, ճանաչել այն քաղաքական, տնտեսական, իրավական և այլ տեսանկյուններից: Այս դասընթացը ուսանողին կտա ԵՄ մասին համապարփակ գիտելիք, այնուամենայնիվ, շեշտը կդրվի տնտեսական ասպեկտի վրա:
-Ո՞վքեր են դասավանդելու և ի՞նչ նոր մոտեցումներով:
-Դասավանդելու են մեր ամբիոնի պրոֆեսորներ տիկին Զոյա Թադևոսյանը, Դիանա Գալոյանը և ես: Մենք համատեղ ենք մշակել դասընթացը և շահել դրամաշնորհը: Դասավանդման մեջ նոր մոտեցումն է այն, որ նույն առարկան, նույն կուրսում և նույն ժամանակահատվածում կարդալու են 3 դասախոսներ: Ուսուցումը ուսանողակենտրոն է լինելու, եվրոպական կրթական չափորոշիչներին համապատասխան: Դասընթացները հատուկ հրավերով կվարեն նաև փորձառու բանախոսներ՝ ԵՄ գործունեության հետ առնչվող պաշտոնատար անձինք, կլինեն կլոր սեղաններ, մոդել-համաժողովներ, արտագնա դասեր և այլն, որոնք կզարգացնեն մագիստրանտների գիտելիքները, բանակցային, վերլուծական հմտությունները:
-Մոդուլը, բացի կրթականից, ունի նաև հետազոտական բաղադրիչ: Ի՞նչ է նախատեսվում այս ուղղությամբ:
-Այո, հետազոտական բաղադրիչի շրջանակում մոդուլը դասավանդող դասախոսներս ԵՄ-ի վերաբերյալ մեր կատարած համակողմանի ուսումնասիրությունները կամփոփենք ուսումնական ձեռնարկում. ի դեպ, ԵՄ-ի մասին համապարփակ հայալեզու ձեռնարկ, որպես այդպիսին, չկա, և մեր հեղինակած գիրքը բացառիկ կլինի:
Քանի որ մոդուլը դասավանդվում է մագիստրատուրայում, որտեղ գիտահետազոտական բաղադրիչն է գերակա, այս կամ այն չափով եվրոպագիտական հետազոտություններ կկատարեն նաև ուսանողները:
վերջո, ի՞նչ առավելություն կունենա մոդուլի առարկաներն անցած ուսանողը: Ըստ Ձեզ՝ դա իրենց ավելի մրցունա՞կ կդարձնի աշխատաշուկայում:
-Միանշանակ, մրցունակ կդարձնի ոչ միայն հայաստանյան աշխատաշուկայում, այլև միջազգային: Տիրապետելով որոշակի գիտելիքների՝ մեր շրջանավարտները ավելի շատ հնարավորություն կունենան մասնագիտական աշխատանքի անցնելու ԵՄ-ի հետ առնչվող կառույցներում: Ավելին, ՀՀ քաղաքացիները, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության մնացյալ երկրների քաղաքացիները, հնարավորություն ունեն վճարովի փորձառություն անցնելու ԵՄ ինստիտուտներում: Այս առումով մեր ուսանողները, կարծում եմ, ունեն մրցակցային առավելություն: Ի դեպ, ԵՄ կառույցներում կարիերայի հնարավորությունների վերաբերյալ հրավիրյալ բանախոսի մասնակցությամբ վերջերս ունեցանք բաց դաս:
-Արդեն մի քանի ամիս է՝ մոդուլը ներդրվել է, ինչպիսի՞ն է ուսանողների արձագանքը նոր առարկայի կապակցությամբ:
-Մեր մագիստրանտները՝ միջազգայնագետ-տնտեսագետները, խանդավառված են, առարկայի հանդեպ ցուցաբերում են մեծ հետաքրքրություն: Լիահույս ենք, որ վերջնարդյունքը գոհացնող կլինի:
-Պարոն Հայրապետյան, մաղթում ենք, որ մոդուլով նախատեսվող բոլոր ուղղություններով ՀՊՏՀ կատարած աշխատանքը բեղմնավոր լինի:

С 1 семестра 2019-2020 учебного года в рамках программы Жана Монне ЕС в магистратуре по международной экономики АГЭУ были введены 3 новых курса по экономике, обеспечению и администрированию.
Здесь мы представляем интервью с Альбертом Айрапетяном, преподавателем, ассистентом кафедры международных экономических отношений, кандидатом экономических наук.
-Господин Айрапетян курсы “Введение институтов ЕС и механизмов принятия решений”, “Европейская экономическая интеграция”, “ЕС и мир”, преподаваемые в результате внедренного модуля. Какие знания и навыки получат студенты?
- Вышеупомянутые курсы предназначены для 1-го курса магистратуры и направлены на обмен глубокими знаниями о Европейском Союзе. В частности, в течение этого семестра преподаются предметы “Введение институтов ЕС и механизмов принятия решений”, а во втором семестре - предметы “Европейская экономическая интеграция” и “ЕС и мир”.
Интеграционные процессы происходят практически во всех регионах, и наш регион не исключение. Учитывая, что многие из этих процессов заимствованы из опыта Европейского Союза, литература ориентирована на ЕС, мы должны знать особенности ЕС, с политической, экономической, правовой и иной точек зрения. Студенты получат всесторонние знания о ЕС, однако экономический аспект будет ключевым.
- Кто преподает предметы и каковы новые подходы?
Преподаватели из нашей кафедры г-жа Зоя Тадевосян, Диана Галоян и я будем читать лекции. Мы совместно разработали курс и выиграли грант. Новый подход к обучению заключается в том, что 3 преподавателя будут проводить один и тот же курс в один и тот же период для одних и тех же студентов. Обучение будет ориентировано на учащихся в соответствии с европейскими образовательными стандартами. Опытные докладчики - официальные лица ЕС, проведут лекции, круглые столы, модельные конференции, выездные занятия и т. д., которые помогут студентам магистратуры вести переговоры и аналитические навыки.
- Помимо образовательного, модуль также имеет исследовательскую составляющую. Что планируется здесь?
Да, мы подведем итоги нашего всестороннего исследования ЕС в рамках исследовательского компонента в учебном пособии . Кстати, по ЕС нет учебного пособия на армянском языке, и наша книга будет уникальной.
Поскольку модуль преподается в магистратуре, где исследовательский компонент является приоритетным, студенты также будут изучать некоторые европейские дисциплины.
-В конце концов, какие преимущества будет иметь студент, который прошел модульные курсы? Как вы думаете, это сделает их более конкурентоспособными на рынке труда?
Однозначно это сделает его конкурентоспособным не только на армянском рынке труда, но и на международном уровне. Обладая определенными знаниями, наши выпускники с большей вероятностью будут заниматься профессиональной деятельностью в учреждениях, связанных с ЕС. Более того, граждане РА, а также граждане других стран Восточного партнерства имеют возможность практики в институтах ЕС. В этом отношении наши студенты, я думаю, имеют конкурентное преимущество. Кстати, недавно у нас было открытое занятие с приглашенным докладчиком о возможностях карьерного роста в институтах ЕС.
- Прошло несколько месяцев с момента введения модуля, как реагируют студенты на новые предметы?
Наши магистранты, международные экономисты, полны энтузиазма и проявляют большой интерес к предмету. Мы надеемся, что конечный результат будет удовлетворительным.