Դիտումների քանակ՝ 2009
ՀՊՏՀ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկանի ժ/պ, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Նարեկ Կեսոյանի և դեկանի տեղակալ, միջազգային տնտեսագիտական հարաբերությունների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ., Արա Մկրտչյանի համահեղինակած «ԵԱՏՄ ազդեցությունը ՀՀ արտաքին առևտրի վրա» զեկուցումը ներկայացվել է միջազգային գիտագործնական համաժողովում: Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանում դեկտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել «Համաշխարհային տնտեսության ժամանակակից ճարտարապետությունը. 4 (նորարարություն, արդյունաբերություն, ներդրումներ, ինտեգրացիա)» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որին համալսարանի հրավերով ներկա է եղել Նարեկ Կեսոյանը: Նա հանդես է եկել ողջույնի խոսքով և նշել, որ միջազգային գիտաժողովները միջպետական ու միջբուհական համագործակցությունն ամրապնդող, կարևոր տնտեսական խնդիրներ վերհանող միջոցառումներ են:
asue.am-ի հետ զրույցում Նարեկ Կեսոյանն ասաց, որ իրենց հոդվածում լուսաբանվել են ՀՀ արտաքին առևտրի շարժընթացները՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց առաջ և հետո, կատարվել է համեմատական վերլուծություն, ուրվագծվել են ԵԱՏՄ շրջանակում ՀՀ տնտեսական զարգացման հեռանկարները:
«Համաժողովում արդյունավետ քննարկումներ ունեցանք ժամանակակից տնտեսության մի շարք հարցերի շուրջ, առանցքում էին 4 բաղադրիչ՝ ինտեգրացիան, արդյունաբերությունը, նորարարությունը, ներդրումները, ծանոթացանք հետխորհրդային և այլ երկրների տնտեսության ներկա վիճակին, խնդիրներին ու մարտահրավերներին, ինչպես նաև ձեռք բերեցինք նախնական պայմանավորվածություններ՝ մասնակից համալսարանների գիտնականների հետ հոդվածներ համահեղինակելու և միջազգային ամսագրերում տպագրության ներկայացնելու, փոխադարձ այցելություններ կազմակերպելու ուղղություններով»,-ասաց Նարեկ Կեսոյանը՝ առանձնահատուկ կարևորելով համագործակցության հուշագրի շրջանակում ՀՊՏՀ և Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանի բազմամյա գիտական գործակցությունը:

Доклад декана факультета маркетинга и организации бизнеса АГЭУ, доцент кафедры экономики и математических методов Нарека Кесояна в соавторстве с заместителем декана, ассистентом кафедры международных экономических отношений, кандидатом экономических наук, Ара Мкртчяном “Влияние ЕАЭС на внешнюю торговлю Армении”, был представлен на международной научно-практической конференции. 6 декабря в Ростовском государственном экономическом университете состоялась Международная конференция «Современная архитектура мировой экономики 4. Инновации, промышленность, инвестиции, интеграция», в которой принял участие Нарек Кесоян по приглашению университета. Он выступил с приветственным словом и отметил, что международные конференции являются мерами по укреплению межгосударственного и межуниверситетского сотрудничества и поднимают важные экономические проблемы.
В беседе с asue.am, Нарек Кесоян сказал, что в их статье освещены внешнеторговые тенденции Армении до и после вступления в ЕАЭС, проведен сравнительный анализ, намечены перспективы экономического развития Армении в рамках ЕАЭС.
“На конференции мы провели эффективные дискуссии по ряду вопросов современной экономики, сосредоточившись на четырех составляющих: интеграция, промышленность, инновации, инвестиции, знакомство с текущим положением дел в постсоветской и других экономиках, проблемы и вызовы, а также предварительные договоренности с учеными из участвующих университетов: в области соавторства и публикации в международных журналах, организации взаимных визитов”- сказал Нарек Кесоян.