Միջբուհական գործընկերություն. ՀՊՏՀ դասախոսն այցելել է Կրակովի տնտեսագիտական համալսարան
«Ժամանակային շարքերի վերլուծություն և կանխատեսում», «Մեքենայական ուսուցման մեթոդներ» (Machine Learning) արդիական թեմաների շուրջ ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկակական մեթոդների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Եվգենյա Բազինյանը մայիսի 20-24-ը դասախոսել է Կրակովի (Լեհաստան) տնտեսագիտական համալսարանի վիճակագրության և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետներում՝ միջազգային խմբերում: Արտասահմանյան այցը «Էրազմուս+» ծրագրով էր և հիմնական նպատակից բացի ծառայել է նաև միջբուհական գործընկերության խորացմանը և շարունակականությանը: Ինչպես մեզ հետ զրույցում հայտնեց Եվգենյա Բազինյանը, վիճակագրության ինստիտուտի տնօրեն Անդրեյ Սոկոլովսկին իրեն հրավիրել է մասնակցելու Կրակովի տնտեսագիտական համալսարանում առաջիկայում տեղի ունենալիք գիտաժողովին: Համագործակցությանն առնչվող քննարկումներ են եղել նաև միջազգային կապերի բաժնի աշխատակիցների հետ:
«Յուրաքանչյուր արտագնա այցի ժամանակ համոզվում եմ, որ որքան էլ կարևոր է նորին հաղորդակցվելը, նորը վերցնելը, կարևոր է նաև մեր կրթական մշակույթը վերագնահատելը, որովհետև, իսկապես, մենք փոխանցելու շատ բան ունենք, թե' ուսումնակազմակերպական գործընթացի, թե' բուհական կրթության այլ բաղադրիչների առումով: Ընդգծեմ, որ միջազգային խմբի ուսանողների կողմից հավանության արժանացավ մեր դասավանդման այն մեթոդը, որը 1 դասում տեսական և գործնական մասերի զուգացումն է»,-ասաց Եվգենյա Բազինյանը:
Մեր գործընկերը նշեց նաև, որ Կրակովի տնտեսագիտական համալսարանում հանդիպել է «Էրազմուս+» ծրագրով այնտեղ ուսումնառող ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի մագիստրոս Ժասմին Շահբազյանին: «Ցանկանում եմ հատուկ նշել, որ մեր ուսանողուհին այնտեղ փայլուն է սովորում, տվյալ համալսարանում նրա մասին շատ բարձր կարծիք ունեին: Բացի դա, մեր ուսանողուհին նշեց, որ ՀՊՏՀ-ում ստացած գիտելիքները իր համար շատ ամուր հիմք են, ինչում ինքը համոզվել է արտերկրում սովորելիս»,- ասաց Եվգենյա Բազինյանը:
«Էրազմուս+» ծրագիրը ՀՊՏՀ-ում պատշաճ համակարգելու, անհրաժեշտ խորհրդատվություն տրամադրելու համար դասախոսը իր երախտագիտությունն է հայտնում համալսարանի արտաքին կապերի դեպարտամենտի միջազգային ծրագրերի բաժնի աշխատակիցներին:

Об актуальных темах «Анализ и прогнозирование временных рядов», «Методы машинного обучения» (Machine Learning) ассистент кафедры экономико-математических методов, к.э.н. Евгения Базикян с 20-24-е мая преподавала в международных группах на факультете статистики и информатики Краковского экономического университета (Польша).
Зарубежный визит по программе «Эразмус+» кроме своей основной цели служил также углублению межвузовского партнерства и продолжительности. Как сообщила в беседе с нами Евгения Базикян, директор института статистики Андрей Соколовский пригласил ее на конференцию, которая состоится скоро. Обсуждения, касающиеся сотрудничества прошли с сотрудниками отдела международных связей.
«В каждой поездке убеждаюсь насколько важно знакомиться и общаться с новым, брать новое, важно также нашу образовательную культуру переоценивать, потому что на самом деле, у нас есть многое, что мы можем передать как в учебно-организационном процессе, так и в других компонентах вузовского образования. Подчеркну, что со стороны международной группы студентов наш метод преподавания был оценен очень хорошо, на 1 занятии совмещены теоретическая и практическая части»- сказала Евгения Базинян.
Наша коллега отметила также, что в Краковском экономическом университете встретилась с магистрантом факультета РЭ и МЭО Жасмин Шахбазян. «Желаю специально отметить, что наша студентка учится там блестяще, в данном университете о ней высокого мнения. . Кроме этого, наша студентка отметила, что знания, полученные в АГЭУ для нее являются крепкой основой, в чем я убедилась, получая образование за рубежом»-сказала Евгения Базинян.
За надлежащую координацию в АГЭУ программы «Эразмус+», за предоставление необходимой консультации, преподаватель выразила свою благодарность сотрудникам отдела международных связей департамента внешних связей АГЭУ.