Դիտումների քանակ՝ 1421
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնը 2018-2019 ուսումնական տարվա ընթացքում դիմել էր Եվրոպական միության կողմից համաֆինանսավորվող Ժան Մոնե ծրագրին և շահել: Արդյունքում ՀՊՏՀ-ն՝ ի դեմս ՄՏՀ ամբիոնի, 2019-2020 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակից կդասավանդի նշված մոդուլը: Այն ներառում է «ԵՄ ինստիտուտներ և որոշումների կայացման մեխանիզմներ», «Եվրոպական տնտեսական ինտեգրացիա», «Եվրամիությունը և աշխարհը» առարկաները։
Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության մագիստրոսական ծրագրերը փոփոխվել են՝ ներառելով վերը նշված երեք առարկաների դասավանդումը: Ծրագրի հայտադիմումի մշակումն իրականացվել է ամբիոնի դասախոսներ տ․գ․դ․, պրոֆեսորներ Դիանա Գալոյանի և Զոյա Թադևոսյանի, տ․գ․թ․, ասիստենտ Ալբերտ Հայրապետյանի կողմից, ովքեր և կդասավանդեն նշված մոդուլի շրջանակում։ Հաջողված ծրագրերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը հասանելի է հետևյալ հղմամբ (էջ 6)։
ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանի խոսքով՝ սա բացառիկ դեպք է՝ հաշվի առնելով, որ ՀՊՏՀ-ում առաջին Ժան Մոնե ծրագիրն է իրականացվելու։
Ծրագրի տևողությունը 3 տարի է։
Ծրագրի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը շուտով հասանելի կլինի բուհի պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր»  բաժնում։
Նախատեսվում է սույն թվականի հոկտեմբեր ամսին կատարել ծրագրի հանդիսավոր բացման արարողությունը՝ դեսպանների և բարձրաստիճան այլ հյուրերի մասնակցությամբ:

Кафедра международных экономических отношений Армянского государственного экономического университета в 2018-2019 учебном году обратилась на программу ЕС Жан Моне и выиграла. В результате АГЭУ, в частности кафедра МЭО с первого семестра 2019-2020 учебного года будет преподавать этот модуль. Он включает в себе следующие предметы: "Институты и механизмы принятия решений ЕС", "Европейская экономическая интеграция", "ЕС и мир".
Магистерские программы специальности международные эконоические отношения изменились, включая в себе преподавание вышеуказанных предметов. Разработку заявки программы осуществили преподаватели кафедры, д.э.н., профессоры Диана Галоян и Зоя Татевосян., к.э.н., ассистент Альберт Айрапетян, они же и будут преподавать в рамках указанного модуля. Информация об удачных программах доступна по следующей ссылке (стр.6).
По словам начальника отдела международных связей АГЭУ Вард Гукасян, это беспрецедентный случай, учитывая что АГЭУ впервые будет осуществлять программу Жан Моне.
Длительность программы 3 года.
Подробная информация о программе будет доступна на официальном сайте вуза в разделе "Международные программы".
Планируется в октябре этого года, при участии послов и высокопоставленных гостей, осуществить церемонию открытия программы.