Հանդիպում և համագործակցության ծրագրի քննարկում՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի և ՀՀ գիտակրթական, գործարար ու հասարակական 9 կազմակերպությունների միջև 2019 թ. սեպտեմբերի 3-ին ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր, որի նպատակն է ապահովել համագործակցություն Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսատնտեսագիտական մտքի, փորձագիտական ներուժի և տնտեսական քաղաքականության մշակման պատասխանատուների միջև՝ նպաստելով ՀՀ Ազգային ժողովի օրինաստեղծ գործունեության և վերահսկողական գործառույթի արդյունավետության բարձրացմանը:
Վերոհիշյալ նպատակները կենսագործելու համար հուշագրի կողմերը 2020 թ․ հունվարի 12-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում անցկացրեցին նիստ, որի ժամանակ քննարկվեց և հաստատվեց կողմերի 2020-2024 թվականների գործունեության ծրագիրը։
Նիստին ներկա էին հուշագրի կողմերի ներկայացուցիչներ, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի պատգամավորներ, աշխատակիցներ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ներկայացուցիչներ։
Նիստի մասնակիցներին ողջույնի խոսք հղեցին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը։
Ծրագրի նախագիծը ներկայացրեց «Տնտեսական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ նախագահ Մովսես Արիստակեսյանը։ Ծրագրի քննարկմանը մասնակցեցին բոլոր ներկաները, որոնք բազմաթիվ կառուցողական առաջարկություններով ամբողջացրին ծրագրի նախագիծը, որն ընդունվեց միաձայն, և որոշվեց այն դնել գործողության մեջ՝ այդ մասին իրազեկելով մասնագիտական հանրությանը։
Նիստի արդյունքներն ամփոփեցին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը և «Տնտեսական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ նախագահ Մովսես Արիստակեսյանը։

3 сентября 2019 года Постоянная комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Национального Собрания Республики Армения и 9 научно-образовательных, деловых и неправительственных организаций Республики Армения подписали Меморандум о взаимопонимании на 2019 год, направленный на в обеспечении сотрудничества между лицами, ответственными за финансово-экономическую мысль, экспертный потенциал и развитие экономической политики Республики Армения, способствующей повышению эффективности законодательной деятельности и надзорной функции Национального Собрания Республики Армения.
12 января 2020 года стороны Меморандума о взаимопонимании провели заседание в Армянском государственном экономическом университете, в ходе которого они обсудили и утвердили план действий на 2020-2024 годы.
На заседании присутствовали представители сторон Меморандума, депутаты Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, сотрудники, представители Армянского государственного экономического университета.
Присутствующих на заседании приветствовали председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян и проректор по науке Армянского государственного экономического университета Татул Мкртчян.
Проект был представлен Мовсесом Аристакесяном, президентом общественной организации «Центр экономического права». Все присутствующие, которые участвовали в обсуждении проекта, выступили с множеством конструктивных предложений, обобщили проект, который был принят единогласно, и решили реализовать его, информируя профессиональное сообщество.