Կայացավ «Միներվա» ծրագրի աշխատանքային խորհրդակցությունը
Այսօր տեղի ունեցավ ԵՄ «Էրազմուս+» ՀԳ2 նախագծի «Միներվա» ծրագրի («Հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացումը Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերում») ներքին աշխատանքային խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին համալսարանի այն ստորաբաժանումների («Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, գիտության, ասպիրանտուրայի, միջազգային կապերի, ՄՌԿ, ֆոնդահայթայթման, տնտեսական և ինժեներատեխնիկական բաժիններ, գրադարան) ղեկավարներն ու աշխատակիցները, որոնք գործունեություն են ծավալում նշված ծրագրի նպատակների իրագործման ուղղությամբ:
Գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը ներկայացրեց «Միներվա» ծրագրի շրջանակում թիրախային նպատակադրումները, կատարված աշխատանքն ու ձեռքբերումները՝ մասնավորապես տեղեկացնելով, որ ՀՊՏՀ-ի կողմից EURAXESS-ին (համաեվրոպական հետազոտողների հարթակ) ներկայացված հայտը, որին նախորդել էր հետևողական ու մանրակրկիտ աշխատանք, այժմ փորձաքննության փուլում է: Պրոռեկտորը նշեց, որ, ստանալով գերազանցության աստիճան, մեր բուհը հնարավորություն կունենա հավասար պայմաններով ներկայացված լինելու Եվրոպական հետազոտական տարածքում և նոր ձեռքբերումներ և արդյունքներ գրանցելու: Այնուհետև Թաթուլ Մկրտչյանն անդրադարձավ Բեռլինի հռչակագրին անդամակցությանը, «բաց գիտության» համակարգի, հետազոտությունների բազայի ներդրման, հակագրագողության համակարգի ձևավորման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին, ապա ուղենշեց ընթացիկ և հետագա անելիքները:
Ելույթ ունեցավ նաև ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Եվգենյա Բազինյանը: Նա հիմնականում անդրադարձավ «բաց գիտության» և «բաց հասանելիության» եզրույթների բովանդակությանը և հիմնադրույթներին, որոնք ենթադրում են հետազոտությունների հասանելիություն, թափանցիկություն, հաշվետվողականություն, խոսեց այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասին: Այս համատեքստում, Եվգենյա Բազինյանը ներկայացրեց Բեռլինի հռչակագիրը, որը բաց հասանելիության ձևավորման գործնական ուղիներ է առաջարկում:
Խորհրդակցության ավարտին քննարկում ծավալվեց հետազոտական արդյունքի տեխնիկական և բովանդակային ենթակառուցվածքների ստեղծման շուրջ:
Հիշեցնենք, որ «Միներվա» ծրագրին ՀՊՏՀ-ն անդամակցում է 2019 թվականից, այն ներառում է հետազոտական ոլորտում տեխնիկական և բովանդակային ենթակառուցվածքների ստեղծում և հզորացում, գրագողության և ակադեմիական էթիկայի խախտումների դեմ պայքարի ծրագրի ներդրում, հետազոտությունների բազայի ստեղծում և ներդրում։ Ծրագիրն իրականացվում է Մոլդովայում և Հայաստանում, հայաստանյան մասնակիցներն են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Երևանի պետական, Երևանի Վ․ Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական և Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանները։ Ծրագիրը համակարգում է Մոլդովայի տնտեսական հետազոտությունների ակադեմիան: Ծրագրի տևողությունը 3 տարի է:

Состоялось рабочее совещание программы “Минерва”
Сегодня состоялось внутривузовское рабочее совещание проекта “Минерва” (“Развитие возможностей управления исследований и "открытой науки" в вузах Молдовы и Армении”), реализуемой в рамках КД2 программы ЕС “Эразмус+”. В совещании принимали участие руководители и сотрудники тех структурных подразделений вуза (исследовательский центр “Амберд”, отделы науки, аспирантуры, международных связей, управления человеческими ресурсами, фандрайзинга, хозяйственный и инженерно-технический отдел, библиотека), которые осуществляют деятельность по реализации целей программы.
Проректор по науке Татул Мкртчян представил целевые установки в рамках программы “Минерва”, а также проделанную работу и достижения, в частности заявку, поданную в EURAXESS (общеевропейская исследовательская платформа), находящуюся в стадии экспертизы. Проректор отметил значение получения вузом степени отличия, что позволит АГЭУ на равных условиях быть представленным на Европейском научном (исследовательском) пространстве.
Выступила также начальник отдела аспирантуры Евгения Базинян, представившая содержание понятий “открытая наука” и “открытый доступ”. В этом контексте была представлена также Берлинская декларация об открытом доступе к научному и гуманитарному знанию.
К концу совещания была проведена дискуссия по созданию технических и содержательных инфраструктур для внедрения результатов исследований.
Напомним, что в рамках программы “Минерва”, стартовавшей в 2019 г., предусмотрено создание технических и содержательных инфраструктур в исследовательской сфере, внедрение программы по борьбе с плагиатом и нарушениями академической этики, создание и внедрение базы исследований. Программа реализуется в Молдове и Армении, участниками программы из РА являются Министерство образования, науки и спорта РА, Армянский государственный экономический университет, Ереванский государственный университет, Государственный университет имени В. Брюсова, Ереванский государственный медицинский университет имени М. Гераци. Координатором программы является Академия экономических исследований Молдовы. Длительность программы – 3 года.