ԵՄ «Էրազմուս+»-ի շրջանակում դասավանդման նպատակով դասախոսների շարժունության ծրագրով ապրիլի 7-15-ը ՀՊՏՀ աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Մարիա Սահակյանը գտնվել է Սլովակիայում և դասախոսել Բրատիսլավայի տնտեսագիտության և հանրային կառավարման բարձրագույն դպրոցում։
Այցելության ընթացքը, Մարիա Սահակյանի մեկնաբանմամբ, հագեցած ու հետաքրքրական է եղել. հանդիպել է Բրատիսլավայի տնտեսագիտության և հանրային կառավարման բարձրագույն դպրոցի պրոռեկտոր Ստանիսլավ Ֆլիպի, կառավարման ամբիոնի դոցենտ Կատարինա Ստախովայի և այլ դասախոսների ու վարչական աշխատակիցների հետ։
«Կառավարում մասնագիտության բակալավրիատի 2-րդ կուրսի ուսանողների համար դասախոսել եմ «Պարգևատրման համակարգի առանձնահատկությունները ՀՀ-ում» և «Մարդկային ռեսուրսների ուսուցումն ու զարգացումը» թեմաներով (պետք է նշել, որ Սլովակիայի շատ բուհերում բակալավրական կրթությունը եռամյա է)։ Այնուհետ հանդիպել եմ «Էրազմուս+» ծրագրով Սլովակիայում ուսումնառող արտասահմանցի ուսանողների հետ և նրանց համար դասախոսություն կարդացել «Կառավարչական որոշումների ընդունում» թեմայով։ Այդ դպրոցի «Էրազմուս+» ծրագրի համակարգող Մարիան Կովաչի նախաձեռնությամբ և ուղեկցությամբ այցելել ենք Բրատիսլավայի տեսարժան վայրեր»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Մարիա Սահակյանը և լրացրեց, որ ծրագրի շրջանակներում նաև պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել համատեղ մագիստրոսական ծրագրերի ստեղծման և համատեղ գիտական հետազոտություններ, գիտաժողովներ կազմակերպելու հեռանկարներն ու հնարավորությունները քննարկելու ուղղությամբ։

7-15 апреля доцент кафедры экономики труда, к.э.н. Мария Саакян в рамках «Эразмус +» побывала в Словакии и провела лекцию в Высшей школе экономики и менеджмента общественного управления в Братиславе.
По словам Марии Саакян, визит получился насыщенным и интересным: она встретилась с проректором Высшей школы экономики и менеджмента общественного управления в Братиславе, Станиславом Флоппи, доцентом кафедры менеджмента Катариной Стаховой и другими преподавателями и сотрудниками административных подразделений.
«Для студентов 2-го курса специальности Менеджмент, я прочитала лекции по темам: «Особенности системы вознаграждения в РА» и «Обучение и развитие человеческих ресурсов» (надо отметить, что во многих вузах Словакии образование трехлетнее). Затем встретилась со студентами, со студентами, обучающимися в Словакии в рамках программы «Эразмус +» и выступила для них с лекцией на тему: «Принятие управленческих решений». По инициативе и в сопровождении координатора программы «Эразмус +» в этой школе Марии Ковач, посетили достопримечательности Братиславы», - в беседе с нами сказала Мария Саакян.