eDrone նախագծի շրջանակներում փետրվարի 26-ին ՀՊՏՀ նախաձեռնությամբ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեում տեղի է ունեցել հանդիպում Քաղավիացիայի կոմիտեի, Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ներկայացուցչության, «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակի, «Լոկատոր» ՓԲԸ-ի, Ավիաուսումնական կենտրոնի, ՀԱՊՀ-ի և ՀՊՏՀ-ի միջև: ՀՊՏՀ-ից քննարկմանը մասնակցել են մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Վադիմ Գրիգորյանը, ՀՊՏՀ ռեկտորի խորհրդական, մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Դադայանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Արգամ Արտաշյանը, միջազգային կապերի բաժնի պետ Սոնա Մատինյանը և նույն բաժնի գլխավոր մասնագետ Արփինե Ջրաղացպանյանը:
Ինչպես հայտնում են ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժնից, հանդիպման ընթացքում շահառու կազմակերպությունները ներկայացրել են իրենց նախագծերը, դրանց նպատակները, իրականացման ընթացքը և արդյունքները՝ անօդաչու թռչող սարքերի ուսուցման մանրամասների շեշտադրմամբ, որից հետո ծավալվել է ակտիվ քննարկում և հարցուպատասխան: Մասնակիցները քննարկել են իրենց կողմից ներկայացվող կազմակերպությունների միջև համագործակցության ուղիները՝ անօդաչու թռչող սարքերի ուսուցման նպատակով կազմակերպվող դասընթացների հետ կապված: Արդյունքում՝ նրանք համաձայնության են եկել ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի անօդաչու թռչող սարքերի վերաբերյալ ուսուցման ծրագրերի համատեղ իրականացման հնարավորությունների քննարկմամբ և մշակմամբ:
Հիշեցնենք, որ eDrone-ը «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորված նախագիծ է, որը մեկնարկել է 2016 թ. հոկտեմբերի 15-ին: Նախագծի նպատակը նոր ուսումնական միջավայրի հիմնումն է, որը միտված է մասնագիտական գործունեության մեջ անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների կիրառման կարողությունների զարգացմանը:
Նախագծի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկատվությունն առկա է նախագծի պաշտոնական հարթակում և ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր» բաժնում:

26 февраля АГЭУ организовал встречу с Комитетом гражданской авиации, ПРООН в Армении, Национальным программным офисом Erasmus +, ЗАО «Локатор», Авиационным учебным центром, НПУА в рамках проекта eDrone в Комитете гражданской авиации. АГЭУ представляли Вадим Григорян, заведующий кафедрой маркетинга, доцент, Лилит Дадаян, советник ректора, доцент кафедры маркетинга, Аргам Арташян, доцент кафедры экономической информатики и информационных систем, кандидат экономических наук, Сона Матинян начальник отдела международных связей, Арпине Джрагацпанян, главный специалист того же отдела.
Отдел международных связей АГЭУ информирует о своих проектах, целях, процессе реализации и результатах, уделяя особое внимание деталям обучения дронам, за которым следует активное обсуждение и сессия вопросов и ответов во время встречи. Участники обсудили пути сотрудничества между организациями в отношении учебных курсов для дронов. В результате они согласились сформировать рабочую группу для обсуждения и разработки возможностей для совместной реализации программ обучения дронов.
Напомним, eDrone - это проект, финансируемый Erasmus +, запущенный 15 октября 2016 года. Цель eDrone - определить среду обучения, чтобы предоставить больше возможностей для доступа к новым компетенциям, связанным с использованием технологий дронов в профессиональной деятельности. Более подробную информацию о проекте можно получить на официальном сайте АГЭУ.