Տեմպուսի «ՄԱՀԱԹՄԱ» ծրագրի շրջանակներում 2016 թ. հունվարի 19-ին մեկնարկել էր քառօրյա համաժողով: Հունվարի 19-ին և 20-ին հանդիպումները տեղի են ունեցել ծրագիրը համակարգող համալսարանում՝ ՀՊՄՀ-ում: Հանդիպմանը մասնակցել են ծրագրում ներգրավված հայաստանյան բուհերի, գործընկեր կազմակերպությունների և արտասահմանյան գործընկեր բուհերի ներկայացուցիչներ:  Հանդիպման նպատակն էր քննարկել 2016 թ. «ՄԱՀԱԹՄԱ» ծրագրի գործողությունների պլանը՝ սահմանելով նախատեսվող հանդիպումների, միջոցառումների և գործողությունների ժամանակացույցը և պատասխանատուներին, ինչպես նաև քննարկել ասոցիացիայի հիմնմանը և ծրագրի կառավարմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնից և հայտնում որոշ մանրամասներ:
Ըստ այդմ՝ կառավարման այս հանդիպումներից հետո Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում մեկնարկել է «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի (ՈԱԱԿ) կազմակերպած «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովում. որքանով է ուսուցումն արդյունավետ» թեմայով խորհրդաժողովը, որին մասնակցում էին հայաստանյան տարբեր համալսարանների դասախոսներ, ուսանողներ, կրթության ոլորտի մասնագետներ և գործատուներ, ինչպես նաև արտասահմանյան բուհերի մասնագետներ:
Խորհրդաժողովի առաջին օրվա ընթացքում քննարկվել է, թե որ պարագայում է ուսուցումն արդյունավետ, ինչպես են շահակիցները ներգրավված կրթական ծրագրերի մշակմանը, այնուհետև սեկցիոն նիստերով հայաստանյան և օտարերկրյա մասնագետները ներկայացրել են ուսուցման  արդյունավետության իրենց բանաձևը: Խորհրդաժողովի երկրորդ օրվա ընթացքում քննարկումներ են ծավալվել որակի ներքին և արտաքին ապահովման, ուսուցման արդյունավետության գնահատման և բարձրացման ուղիների վերաբերյալ: Ուսանողների առաջադիմության չափման, դասավանդման արդյունավետության և կրթության որակի ապահովման իրենց փորձը նիստերում ներկայացրել են Բաթումիի Շոթա Ռուսթավելիի անվան պետական, Սևծովյան միջազգային, Հայաստանի ազգային ագրարային, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական, Հայ-ռուսական սլավոնական, Երևանի պետական լեզվահասարակագիտական  և այլ համալսարանների դասախոսներ:
Խորհրդաժողովի ընթացքում ներկայացված զեկույցները կհրապարակվեն ՈԱԱԿ-ի նախաձեռնած  և Տեմպուսի «ՄԱՀԱԹՄԱ» դրամաշնորհային ծրագրի ֆինանսավորմամբ հրատարակվող միջազգային գրախոսվող գիտական ամսագրում:
ՀՊՏՀ-ից առաջին հանդիպմանը (հունվարի 19-ին և 20-ին) մասնակցել են որակի ապահովման բաժնի աշխատակից Մարիա Պետրոսյանը և կառավարման ամբիոնի դոցենտ Ռուբեն Հայրապետյանը: Իսկ խորհրդաժողովին մասնակցել են Մ. Պետրոսյանը և ՀՊՏՀ իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտ Գեղեցիկ Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով «Իրավագիտություն առարկայի դասավանդման և ուսումնառության որոշ հարցերի շուրջ» թեմայով զեկուցում:

В  рамках программы Темпуса “МААТМА” 19 января 2016 года стартовал четырехдневная конференция. 19-20 января состоялись встречи в АГПУ, который является координатором-университетом программы. На втрече присутствовали представители армянских вузов, партнеров-организаций и зарубежных вузов-партнеров. Цель встречи состоялась в обсуждении плана действий программы “МААТМА” 2016 г., устанавливая график намеченных встреч, мероприятий и действий, а также в обсуждении ряда вопросов по учреждению ассоциации и управлению программы. Об этом нам сообщаеет отдел обеспечения качества АГЭУ с некоторыми подробностями.
Итак, после вышеуказанных встреч по управлению в Американском университете в Армении стартовала конференция на тему: “Обеспечение качества профессионального образования: насколько эффективно обучение”, организованая фондом “Национальный центр обеспечения качества профессионального образования”, в которой приняли участие преподаватели из разных армянских вузов, студенты специалисты в сфере образования и работодатели, также специалисты из зарубежных вузов.
В ходе первого дня конференции обсудили то, в каком случае обучение является более эффективным, преследующие ту же цель люди внедрены в разработке образовательких программ, затем секционными задеданиями армянские и зарыбежные специалисты представили свою формулу эффектовности обучения.
Представленные в ходе конференции  доклады быдут опубликованы в научном журнале, финансируемый грантовой программой Темпуса “Маатма”
От АГЭУ а первой встрече (19-20 января) приняли участие сотрудница отдела обеспечения качества Мария Петросян и доцент кафедры менеджмент Рубен Айрапетян. А в конференции приняли участие М. Петросян и доцент Кафедры правоведения и политологии Гегецик Григорян. Она представила доклад на тему: “О некоторых вопросов преподавания предмета правовдения и обучения”.