Դիտումների քանակ՝ 1073
ՀՊՏՀ հանդիսությունների դահլիճում այսօր տեղի ունեցավ գիտական խորհրդի ընդլայնված նիստը, որի ժամանակ ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը հանդես եկավ «ՀՊՏՀ 2015թ. ուսումնագիտական ու ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքները և 2016թ. բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշները» հաշվետվությամբ:
Համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հակիրճ ներկայացրեց 2015թ. բուհի գործունեության բոլոր ուղղությունները՝ ուսումնական գործունեությունը և դաստիարակչական աշխատանքները, գիտահետազոտական գործունեությունն ու բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանը, միջազգային գործունեությունը, հասարակայնության հետ կապերը, գրադարանային և հրատարակչական աշխատանքները, շարունակական կրթությունը, տնտեսական, ֆինանսական գործունեությունը և  մասնաճյուղերի գործունեության հիմնական արդյունքները: «2015թվականը դարձավ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 2012-2016 թթ. զարգացման ռազմավարական ծրագրի իրագործման կարևոր փուլը: Ունեցել ենք ձեռքբերումներ գրեթե բոլոր ուղղություններով՝ ուսումնական գործընթացի, կրթության որակի բարելավմանը միտված քայլերից մինչև բուհական միջավայրի արդիականացում և տեխնիկական վերազինում: Հիմնական աշխատանքները կարող ենք առանձնացնել այսպես՝ մրցունակության բարձրացման նպատակով ուսումնական պլանների որոշ մասի նորացում, ուսումնական գործընթացներում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ուժեղացում, կրթության որակի ներքին համակարգի ներդրում, գիտահետազոտական գործունեության ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում, գիտական հետազոտությունների և ուսումնական գործընթացի միասնացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացում, միջազգային գործունեության ակտիվացում, ուսանողների և դասախոսների սոցիալական աջակցության զարգացում, նյութատեխնիկական հենքի կատարելագործում և համալսարանի ներքին բարեկարգման հիմնական աշխատանքների ավարտում»,- ասաց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ որպես կատարված աշխատանքի ընդհանրական գնահատական շեշտադրելով համալսարանի ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման փաստը:
Համալսարանի ղեկավարն անդրադարձավ կրթական գործունեության կազմակերպմանը, կրթական գործունեության ցուցանիշներին, ուսումնամեթոդական աշխատանքներին, ուսանողների ընդունելությանը՝ շեշտելով, որ բացառությամբ առկա բակալավրիատի՝ 2015թ. ուսանողների ընդունելության պլանը չի կատարվել, ընդգծեց կրթության որակի կարևորության մասին՝ շեշտելով համալսարանի հավատարմագրման փաստը, ուսանողների փորձառության կազմակերպման գործընթացում նշեց պետական մարմինների և մասնավոր կազմակերպությունների հետ համագործակցության կարևորության մասին: Դաստիարակչական աշխատանքների մասին խոսելիս ռեկտորը կարևորեց ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի առաքելությունը՝ նշելով, որ ուսանողական մարմնի գործունեությունը բարձր գնահատականի է արժանացել, որի խոսուն վկայությունն այն է, որ 2015թ. «Հայկյան մրցանակաբաշխությունում, որին ներկա է եղել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, բուհի ուսանողական խորհորդն արժանացել է «Հայկյան» մրցանակի՝ 4-րդ տարին անընդմեջ հաղթող ճանաչվելով «Լավագույն ուսանողական ինքնակառավարման մարմին» անվանակարգում:
Համալսարանի սոցիալական ծրագրերի փաթեթը տարեցտարի մեծանում է՝ ընդգրկելով թե՛ ուսանողներին, թե՛ աշխատակիցներին: Կորյուն Աթոյանը շեշտեց կրթաթոշակների և զեղչերի կիրառման մասին, նշեց, որ համալսարանի 330 աշխատակից օգտվում է բժշկական ապահովագրությունից, բարձրացել է անվանական կրթաթոշակառուների թոշակի չափը, տարեկան անվճար կազմակերպվում է 120-ից ավելի ուսանողների հանգիստը, իսկ սույն  թվականի նոյեմբերի 10-ից գիտխորհրդի կողմից հաստատվել և կիրառության մեջ է դրվել «ՀՊՏՀ նորաստեղծ ընտանիքների աջակցման և երիտասարդ ծնողների խրախուսման կարգը», որը նախատեսում է 100-250 հազար դրամ միանվագ խրախուսում:
Գիտահետազոտական գործունեության մասին  ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ 2015 թ. շարունակվել է համալսարանի գիտահետազոտական գործունեության ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումը, բացի ամբիոններից հետազոտություններ են իրականացվել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում և գիտաուսումնական խմբերում: 2015թ. համալսարանի գիտնականները ՀՀ Կառավարության աջակցությամբ ձեռնամուխ են եղել ՀՀ նախարարությունների պատվերներով հետազոտությունների ու մշակումների իրականացմանը: Ուսանողների գիտահետազոտական գործունեության մեջ կարևորվեց «ՀՀ տնտեսական համակարգը. նորարարություն, զարգացում, իրագործում» խորագրով միջբուհական գիտաժողովի կազմակերպումը, որին մասնակցել է նաև ՀՀ վարչապետ, ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Հրատարակչական գործունեությունը տվել է շուրջ 330 մամուլ ծավալով գիտաժողովի և գիտահետազոտական նյութեր, ամսագրեր, մենագրություններ, ուսումնամեթոդական մի շարք նյութեր, իսկ գրադարանային սպասարկման գործում  շարունակվել է գրադարանային ֆոնդի թվայնացումը, ընդլայնվել է գրադարանի համագործակցությունը:
Միջազգային գործունեության մասին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ ընդլայնվել  են համալսարանի կապերը միջազգային կառույցների և համալսարանների հետ, ստորագրվել են 17 պայմանագրեր և համաձայնագրեր Եվրոպայի և ԱՊՀ առաջատար համալսարանների հետ, ՀՊՏՀ-ն ստացել է 13 նախագծի ֆինանսական աջակցություն (11 ծրագիր «Էրասմուս+1,2»-ից, մեկական՝ Ֆուլբրայթ և Վիզեգրադյան հիմնադրամներից), ՀՊՏՀ-ն դարձել է Եվրասիական համալսարանների ասոցացիայի անդամ, «Տեմպուսի» ծրագրերի շրջանակներում արտասահմանյան համալսարաններ է այցելել ՀՊՏՀ 35 աշխատակից, ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվել է արտասահմանյան համալսարանների 23 ներկայացուցիչ:
«Համալսարանի գործունեության համակողմանի լուսաբանումը, հաշվետվողականության ապահովումը, բուհի դրական կերպարի ձևավորումը և հանրային կապերի ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական աշխատանքները նպաստել են ժամանակակից մեդիատարածությունում համալսարանի արդյունավետ դիրքավորմանը»,- ասաց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ հավելելով, որ 2015թ. շարունակվել է համալսարանի գործունեության բոլոր ոլորտների համակողմանի լուսաբանման, հանրության հետ կապերի ամրապնդման տեղեկատվական աշխատանքը համալսարանի պաշտոնական կայքի, Facebook սոցիալական ցանցում համալսարանի պաշտոնական էջի, «Տնտեսագետ» ամսագրի, ինչպես նաև զանգվածային լրատվամիջոցների հետ համագործակցության միջոցով:  Ընդհանուր առմամբ, 2015թ. կայքում թողարկվել է շուրջ 500 նորություն, 350 հայտարարություն, լույս է ընծայվել «Տնտեսագետ» պաշտոնական ամսագրի 5 համար, բուհի մասին համալսարանի անդրադարձերը շուրջ 80-ն են: «Տնտեսագետ» ամսագրի խմբագրակազմը շարունակել է աշխատանքը իր որդեգրած կրթադաստիարակչական սկզբունքներով՝ հրապարակելով գիտամշակութային ու լրատվական հանդես, իսկ կայքի լսարանի մեծացումը (2015թ. շուրջ 450.000 այցելու), ռեկտորի խոսքով, վկայում է այն մասին, որ բուհի պաշտոնական կայքը վստահելի ու արժանահավատ տեղեկատվության աղբյուր է համացանցում:
«Համաձայն ՀՊՏՀ զարգացման ծրագրի ակտիվ աշխատանք է կատարվել գիտակրթական գործունեության նյութատեխնիկական հենքի նորացման, համալսարանի արդիականացման, տեխնիկական վերազինման, կրթական տեխնոլոգիաների ներդրման, բարեկարգման ու բարենորոգման աշխատանքների ուղղությամբ, և սա շարունակական ու տեսանելի աշխատանք է»,- նշեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ մանրամասն ներկայացնելով համալսարանի բարենորոգման, արդիականացման ու տեխնիկական հագեցման աշխատանքները:
Համալսարանի ռեկտորը ներկայացրեց նաև 2015թ. բյուջեի կատարման արդյունքներն ու 2016թ. բյուջեի նախագիծը: Նշենք, որ «ՀՊՏՀ 2015թ. ուսումնագիտական ու ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքները  և 2016թ. բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշները» հաշվետվությունը արդեն տպագրված է, այն հասանելի է նաև համալսարանի պաշտոնական կայքի «Հաշվետվություններ» խորագրի ներքո. մանրամասներին ծանոթացեք հետևյալ հղումով՝ http://media.asue.am/upload/Copy_of_NOR_HASHV.pdf:
Ռեկտորի հաշվետվության ավարտից հետո  ելույթ ունեցան հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը և տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը: Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին ռեկտորին՝ բուհի անցնող տարվա գործունեության հաշվետվությունը հանգամանալից ներկայացնելու համար, ընդգծեցին՝ համալսարանի գործունեության բոլոր ուղղություններով ձեռքբերումներն ակնառու են ու շոշափելի:
Աշոտ Մաթևոսյանն անդրադարձավ կրթության բնագավառում առկա մարտահրավերներին և կոչ արեց կոլեկտիվին՝ համատեղ և սրտացավ աշխատել՝ դրանք հաղթահարելու համար: Ատոմ Մարգարյանը նշեց, որ կրթական որակի բարձրացման գործում մեծ դերակատարություն ունեն որակյալ դասախոսները և առաջարկեց լավագույն դասախոսներին խրախուսելու մեխանիզմներ ներդնել:  Դեկանները, ինչպես նաև  մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր Սերգեյ Մելքումյանը առաջարկեցին բավարար գնահատել ներկայացված հաշվետվությունը: Այսպիսով, գիտական խորհուրդը որոշեց հավանություն տալ ՀՊՏՀ 2015թ. ուսումնագիտական ու ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքներին և 2016թ. բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշներին: Գիտական խորհուրդը որոշեց նաև հաշվետվությունը ներկայացնել համալսարանի խորհուրդ:
Վերջում ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հույս հայտնեց, որ միասնական և համատեղ աշխատանքի արդյունքում համալսարանը կունենա նոր հաջողություններ, ապա շնորհավորեց կոլեկտիվին՝ գալիք տոների կապակցությամբ:

Количество просмотров: 787
Сегодня в зале торжеств АГЭУ состоялось расширенное заседаниеученого совета, в ходе которого ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян выступил с отчетом “Итоги учебно-научной и финансово-экономической деятельности АГЭУ за 2015 г. и основные показатели проекта бюджета за 2016 г.”.
Ректор университета Корюн Атоян кратко представил все направления деятельности вуза за 2015 год: учебная деятельность и воспитательные работы, научно-исследовательская деятельность и третья степень высшего образования, международная деятельность, связи с общественностью, библиотечные и издательские работы, продолжительное образование, экономическая и финансовая деятельность и основные результетаы деятельности филиалов.
“2015 год стал важным этапом реализации стратегической программы Армянского государственного экономического университета за 2012-2016 гг. Достижения у нас есть почти по всем направлениям: от шагов, направленных на улучшение учебного процесса, качества образования до модернизации вузовской среды и технического оснащения. Основные работы можем обособлять таким образом: обновление некоторой части учебных планов с целью повышения конкурентной способности, усиление внедрения информационных технологий в учебых процессах, внедрение внутренхой системы качества образования, развитие институциональный способности научно-исследовательской деятельности, осуществление мероприятий , направленных на единение учебного процесса, активизация
международной деятельности, развитие социального поощрения студентов и преподавателей, совершенствование материально-технической базы и завершение основной работы по внутренному реформированию университета”.
Руководитель университета обратился организации образовательной деятельности, показателям образовательной деятельности, учебно-методической работы, приема студентов, подчеркнув, что кроме стациоанарного бакалавриата план прима сутудентов в 2015 г. не исполнен, было подчеркнуто о важности качества образования, акцентировав факт аккредитации университета. Ректор в процессе организации практики студентов отметил о важности сотрудничества с государственными органами и частными организациями. Говоря о воспитательных работ, ректор подчеркнул важность миссии студенческого совета АГЭУ, то что деятельность студенческого органа удостоилась высшей оценки, выразительное свидетельство которой является  то, что в 2015 г. в премии “Айкян ”, в которой пристуствовал Президент РА Серж Саргсян, студенческий совет вуза удостоился приза “Айкян” 4 год подряд став победителем в номинации “Лучший студенческий самоуправляемый орган”.
Пакет социальный программ университета из а год в год растет, включая и студентов, и сотрудников. Корюн Ароян подчеркнул о применении стипендий и скидок, отметил, что 330 сотрудников университета пользуются медицинским страхованием, были повышены стипендии именных стипендиатов, ежегодно организуется бесплатный отдых более 120 студентов, а с 10 ноярбя сего года Ученым советом установлен и применен на практике порядок “Порядок поддержки новосозданных семей и молодых родителей”, который планирует однократное поощрение от 100 до 250 тысяч драмов.
О научно-исследователькой деятельности ректор Корюн Атоян отметил, что в 2015 г. продолжилось развитие институциональных способностей научно-исследовательской деятельности университета, кроме кафедр, исследования реализовались в исследовательском центре “Амберд” и в научно-учебных группах. Ученые университета в 2015 г. при поддержке Правительства РА предприняли реализацию исследований и разработок по заказу министерств РА. В научно-исследовательской деятельности студентов была подчеркнута организаия межвузовской научной конференции: “Экономическая система РА: знание, развитие, реализация”, в которой приняли участие Премьер-министр РА, председатель Совета АГЭУ Овик Абраамян. Издательская деятельность дала объемом около 330 печатных листов материалов научной конференции, научно-исследователькие работы, журналы, монографии, ряд учебно-методических материалов, а в библиотечном обслуживании продожилась цифрация библиотечного фонда, расширено сотрудничество библиотеки,.
О международной деятельности ректор Корюн Атоян отметил, что были расширены связи универсиета с международными структурами и университетами, были подписани  17 договоров и соглашений с Европейскими университетами и ведущими вузами СНГ. АГЭУ получил финансовую поддержку по 13 проектам (11 программ –от «Эрасмус +1,2», и по одному от фондов Фулбрайта и Визеграда). АГЭУ стал членом Евразийской ассоциации университетов, в рамках программы “Темпуса” 35 сотрудников АГЭУ посетили зарубежные университеты, в 23 предстаавителей зарубежных универистетов посетили АГЭУ.
«Всестороннее освещение деятельности университета, обеспечение отчетливости, формирование положительного имиджа университета и непрерывные работы по укреплению обществнных связей способствовали эффективному позиционированию университета в современном медиа-сообществе”, - сказал ректор Корюн Атоян, добавив, что в 2015 году продожилась информационная работа по всесторонному освещению всех сфер деятельности университета, укреплению связей с общественностью с помощью официального сайта университета, официальной страницы университета в социальной сети Facebook, журнала “Тнтесагет” и со средствами массовой информации.  В целом на сайте было обупликовано около 500 новостей, 350 объявлений, вышли в свет 5 номера официального журнала “Тнтесагет”,  освещение вуза про университета – около 80. Редакционный состав журнала “Тнтесагет” продолжил свою работу по образовательно-воспитательными принципами, опубликовав научно-культурный и информационный журнал, а увеличение аудитории сайта (в 2015 г. – около 450 000 посетителей), по словам ректора, свидетельствует о том, что официальный сайт является надежным и достоверным информационным источником в Сети.
“Согласно программы развития АГЭУ была проделана активная работа по обновлению материально-технической базы научно-образовательной деятельности, модернизации университета, техническому оснащению, внедрению образовательных технологий, реформированию и  улучению, и это – непрерывная и видимая работа”, - отметил ректор Корюн Атоян, подробно представив работы университета по реформированию, модернизацию и техническому оснащению.
Ректор вуза представил итоги исполнения бюджета за 2015 год и проект бюджета за 2016 год. Отметим, что отчет “Итоги учебно-научной и финансово-экономической деятельности АГЭУ за 2015 г. и основные показатели проекта бюджета за 2016 г.” уже опубликован и доступен в разделе “Отчеты” на официальном сайте университета: с подробностями ознакомьтесь по следующей ссылке: http://media.asue.am/upload/Copy_of_NOR_HASHV.pdf.
После завершения отчета ректора выступили декан факультета бухгалтерского учета и аудита Ашот Матевосян и декан факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Атом Маргарян. Они выразили благодарнось ректору за подробное представление отчета деятельности проходящего года, подчеркнули, что достижения вуза по всем направлениям значительные и осязаемые.
Ашот Матевосян обратился имеющимся вызовам в сфере образования и призвал персоналу работать совместно и сердечно для их преодоления. Атом Маргарян отметил, что в повышении качества образования большую роль играют качественные преподаватели и предложил внедрить механизмы поощрения лучших преподавателей. Деканы , а также профессор кафедры макроэкономики Сергей Мелкумян предложили представленный отчет оценить удовлетворительно. Таким образом, ученый совет решил одобрить результаты учебно-научной и финансово-экономической деятельности АГЭУ за 2015 г. и основные показатели проекта бюджета за 2016 года.
В конце ректор Корюн Атоян выразил надежду, что в результате совместной и единой работы университет досигнет новых успехов, затем поздравил коллективу с наступающими праздниками.