«Smart»-ը համախմբել էր հայաստանյան բուհերի շուրջ 100 ուսանողի. դասախոսությամբ հանդես է եկել ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը
Դիտումների քանակ՝ 1900
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հետ համատեղ  հոկտեմբերի 24-25-ը մեր բուհում անցկացվել է «Smart» միջբուհական ուսանողական աշխատաժողովը: Ուսանողները ոչ միայն ունկնդրել են դասախոսություններ, այլև կատարել են խմբային աշխատանքներ, մասնակցել քննարկումների, ներկայացրել համապատասխան թեմաներով առաջարկություններ, կազմակերպվել են խաղ-մրցույթներ, որոնց հաղթողները պարգևատրվել են մրցանակներով:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը՝ աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես է եկել ՈւԽ նախագահ Սերգեյ Խառատյանը,  ով նշել է, որ աշախատաժողովին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 650-ից ավելի ուսանողներ, որոնցից ընտրվել է 100-ը:
Աշխատաժողովի առաջին օրը  դասախոսությամբ հանդես է եկել ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր  Կորյուն Աթոյանը՝ «Կրթությունը՝ որպես ՀՀ տնտեսության զարգացման միջոց» թեմայով: Ռեկտորը ներկայացրել է  վերջին տարիներին ՀՊՏՀ-ում իրականացված կրթական բարեփոխումները, բուհի առջև ծառացած խնդիրները և դրանց հաղթահարման ուղիները: Դասախոսության ավարտին ուսանողներն իրենց հարցերն են հղել  համալսարանի ղեկավարին:
«Որակյալ տնտեսագետներ պատրաստելուց զատ, մեր նպատակն է նախ և առաջ որակյալ մարդ և քաղաքացի դաստիարակելը, ուստի փորձում ենք հնարավորինս շատ մարդկային և գաղափարական որակներ ներարկել մեր ուսանողներին»,- իր խոսքում նշել է ռեկտորը:
Երկօրյա աշխատաժողովի ընթացքում դասախոսություններով հանդես են եկել առաջատար մասնագետներ, հաջողակ և օրինակելի բիզնես փորձ ունեցող ընկերությունների ղեկավարներ, դասախոսներ և տարբեր պաշտոնատար անձինք, ինչպես օրինակ՝ Երիտասարդ գործատուների միության նախագահ Մուշեղ Ավետիսյանը, հաղորդակցության տեխնոլոգիաների մասնագետ Հարություն Գևորգյանը, ՀՊՏՀ դասախոս Կարեն Բաբաջանյանը և այլք:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ՈւԽ ուսումնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Անի Կարապետյանը ընդգծեց, որ տարբեր բուհերի ուսանողներ մեծ հետաքրքրությամբ մասնակցեցին աշխատաժողովին:
«Աշխատաժողովն ուսանողներին տվեց այնպիսի գիտելիքներ ու հմտություններ, որ դասերի ընթացքում հաստատ չէին կարող սովորել , ու չնայած քննական շրջանին, ուսանողները մեծ ոգևորությամբ մասնակցում էին,շատերը  նշում էին, որ իրենց ժամանակը արդյունավետ են օգտագործում՝ ստանալով  անհրաժեշտ գիտելիքներ»,-ասաց Անի Կարապետյանը:
ՈւԽ փոխանցմամբ՝ աշխատաժողովի հիմնական նպատակն էր ուսանողներին հնարավորություն տալ հասկանալու, թե ինչպիսի սկզբնական հմտություններ ու գիտելիքներ են պետք հաջողություններով լի ուղի սկսելու համար:

Количество просмотров: 855
По инициативе студенческого совета АГЭУ, совместно с Молодежным фондом Армении 24-25 отября в нашем вузе прошел межвузовский студенческий форум  «Smart». Студенты не только выслушали лекции, но и принимали участие в дискуссиях, групповых работах, представляли предложения по соответствующим темам. Также были организованы игры-конкурсы, и победители были вознаграждены призами.
Как сообщает студенческий совет АГЭУ на форуме на форуме с вступительной речью выступил председатель Студсовета Сергей Харатян, который отметил, что заявки на участие в форуме направили 650 студентов, из них были выбраны 100.
В первый день форума ректор АГЭУ, доктор экономики, профессор Корюн Атоян выступил с лекцией “Образования как средство развития экономики РА”. Ректор представил образовательные реформы, осуществляемые в последние годы в АГЭУ, проблемы, возникшие перед вузом и возможные пути их решения. В конце лекции студенты задали вопросы руководителю университета свои.
“Помимо подготовки качественных экономиестов, наша цель - воспитать прежде всего хорошего человека и гражданина, поэтому мы пытаемся привить нашим студентам человеческие и идеологические качества”, отметил в своей речи ректор.
В ходе двухдневного форума с лекциями выступили передовые специалисты, руководители компаний, имеющих удачный и примерный бизнес-опыт и другие  должностные лица, как например, председатель Союза молодых работодателей Мушег Аветисян, специалист по коммуникационным технологиям Арутюн Геворгян, преподаватель АГЭУ Карен Бабаджанян и др.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ председатель  научно-учебного комитета студенческого совета Ани Карапетян подчеркнула, что студенты из разных вузов с большим интересом участвовали на форуме.