Տեմպուսի «Վերիտաս» ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր տեղի ունեցավ «Զալցբուրգյան սկզբունքների իրականացումը ՀՀ-ում» թեմայով վերապատրաստման սեմինար, որը վարեց մեր բուհի մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ Կարեն Գրիգորյանը:
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը: Սեմինարի մասնակիցներն էին ասպիրանտական կրթության ներկա և ապագա շահառուները՝ համալսարանի ասպիրանտուրայի և գիտության բաժինների աշխատակիցները, անձնակազմի կառավարման բաժնի պետը, գիտխորհրդի գիտական քարտուղարը, ասպիրանտների ղեկավարներ, ասպիրանտներ և մագիստրանտներ:
Կարեն Գրիգորյանը շնորհանդեսի միջոցով մանրամասն ներկայացրեց նախ ՀՀ-ում և մասնավորապես ՀՊՏՀ-ում ասպիրանտական կրթության ներկա վիճակը, այդ կրթության զարգացման ուղղությամբ միջազգային փորձը, զալցբուրգյան բոլոր՝ տասը սկզբունքները, դրանց իրականացման հնարավորությունները ՀՀ-ում և ՀՊՏՀ-ում: Շնորհանդեսի վերջում վերապատրաստման սեմինարի մասնակիցները բանախոսին ուղղեցին ՀՀ-ում Զալցբուրգյան սկզբունքների կիրառմանը և ասպիրանտական կրթության զարգացմանն առնչվող հարցեր, որոնց տրվեցին սպառիչ պատասխաններ:
Եզրափակիչ ելույթներ ունեցան պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը և դեկան Ատոմ Մարգարյանը: Նրանք ընդգծեցին վերապատրաստման սեմինարի կարևորությունը՝ Զալցբուրգյան սկզբունքները խորությամբ ընկալելու ու կիրառելու և ՀՊՏՀ-ում ասպիրանտական կրթության զարգացման առումներով:

Сегодня в зале заседаний АГЭУ в рамках программы Темпуса «Веритас» состоялся семинар переподготовки на тему “Реализация Зальцбургских принципов в РА”, который вел доцент кафедры макроэкономики нашего вуза Карен Григорян.
На встрече присутствовали проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, декан факультета РЭ и МЭО Атом Маргарян. В семинаре участвовали настоящие и будущие бенефициары аспирантского образования – сотрудники отделов аспирантуры и науки АГЭУ, начальник отдела по управлению персоналом, научный секретарь ученого совета, руководители аспирантов, аспиранты и магистранты.
Карен Григорян с помощью презентации подробно представил текущее состояние аспирантского образования в РА, в частности в АГЭУ, международный опыт развития такого вида образования, все Зальцбургские принципы (10 принципов), возможности их релизации в РА и АГЭУ. В конце презентации участники семинара направили ряд вопросов спикеру, связанных с применением Зальбургских принципов в РА и развитием аспирантского образования, на каждый из которых Карен Григорян дал исчерпывающие ответы.
В конце выступили проректор Гагик Варданян и декан Атом Маргарян. Они подчеркнули важность семинара в контексте глубокого понимания и применения Зальцбургских принципов и развития аспирантского образования в АГЭУ.