«Հայաստանում ներառական աճի խթանման քննարկումների հարթակի ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում օգոստոսի 14-ին ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում տեղի ունեցավ թվով 10-րդ կլոր սեղան-քննարկումը: Այս անգամ ևս թեման ուշագրավ էր` «Դատաիրավական գործընթացներ և հանրային վստահություն»:
Կլոր սեղան-քննարկմանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, համալսարանում ծրագրի կառավարման խումբը` ղեկավար Ներսես Գևորգյանի գլխավորությամբ, ՀՀ Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտի «Գեոդեզիա և քարտեզագրություն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչներ, «Հյուսիսային պողոտա» ծրագրում ազդեցության ենթարկված և տուժած անձինք, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, Ճարտարապետաշինարարական համալսարանի դասախոսներ, ՀՊՏՀ դասախոսներ, ուսանողներ:
Հիմնական զեկուցողներն էին տ.գ.թ., դոցենտ, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի դասախոս Վարազդատ Հովհաննիսյանն ու «Գեոդեզիա և քարտեզագրություն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության GIS ստորաբաժանման պետ Արամ Ստեփանյանը: Առաջինը հանդես եկավ«Էքսպրոպրիացիան և նրա դերը հասարակական, սոցիալական կյանքում», իսկ երկրորդ
բանախոսը`«Հարկադիր օտարման ինստիտուտի կայացման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում. գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքները» թեմաներով զեկուցումներով, որոնք ընդարձակ անդրադարձ էին էքսպրոպրիացիա կամ հարկադիր օտարում քաղաքացիական իրավունքին:
«Ներկայումս շարժական գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը չի կարող լինել էքսպրոպրիացիայի առարկա, իսկ ինչ վերաբերում է այլ գույքային իրավունքներին ,բացի սեփականությունից, ապա դրանք նույնպես օտարվում են էքսպրոպրիացիայով, բայց ոչ իրենք իրենցով, այլ օտարվող անշարժ գույքի հետ անմիջական կապի արդյունքում: Բացի սեփականության իրավունքի օտարումից անշարժ գույքի վրա կարող են կիրառվել այդ իրավունքի սահմանափակումները, որոնք
ևս իրացվում են էքսպրոպրիացիայի միջոցով: Սահմանափակումները կարող են լինել ժամանակավոր կամ մշտական»,- մասնավորապես շեշտադրեցին բանախոսները` միաժամանակ անդրադառնալով այն հանգամանքին, թե ինչպես է էքսպրոպրիացիան իրականացվում Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում և Հայաստանում: Ընդգծվեց, որ էքսպրոպրիացիայի առաջին դեպքերը Հայաստանում գրանցվեցին 2000-2001 թվականներին, երբ Հայաստանի Կառավարությունը Երևանի կենտրոնը վերակառուցելու համար սկսեց իրականացնել «Հյուսիսային պողոտայի» կառուցման հսկայական ծրագիրը:
Հանդիպումն ուղեկցվեց քննարկումներով, խոսք ասացին ինչպես ծրագրերում ընդգրկված անձինք, այնպես էլ գնահատող ընկերություններից ներկայացուցիչներ։ Բացի այդ, ելույթ ունեցան տուժած անձինք, որոնք հիմնականում դժգոհություններ են հայտնում փոխհատուցման չափերից, գործընթացի անկատարությունից և քաղաքացիների՝ սեփականության նկատմամբ իրավունքի խախտումներից։

Количество просмотров: 1003
Сегодня в  Центре  международных  программ  Армянского государственного  экономического  университета   в  рамках  программы  «Создание  в  Армении платформы  дискуссий  стимулирования инклюзивного  роста» состоялся 10-й круглый  стол-дискуссия. Тема была интересной: «Судебно-правовые процессы и общественное доверие».
На  встрече  участвовали  проректор  по  учебно-методическим   работам  АГЭУ  Паруйр  Калантарян,  группа  управления  программой  в  АГЭУ  во  главе  с  руководителем  Нерсесом  Геворгяном, представители ГНКО «Геодезии и картографии» Государственного комитета кадастра недвижимости при Правительстве РА, люди, подвергшиеся влиянию и пострадавшие в программе «Северный проспект», представители НКО, преподаватели  университета архитектуры и строительства, преподаватели АГЭУ, студенты.
Основные докладчики: Вараздат Оганнисян и Арам Степанян. Первый выступил с дoкладом на тему «Экспроприация и ее роль в общественной и социальной жизни», а второй докладчик – на тему «Основные проблемы становления института принудительного отчуждения. территории, которые признаны приоритетным общественным интересом».
«В настоящее время право собственности на движимое имущество не может быть предметом экспроприации, а что же касается другим имущественным правам, кроме собственности, то они тоже отчуждаются элспроприацией, но но не сами с собой а в результате непосредственной связи с другим отчуждаемым недвижимым имуществом. Кроме отчуждения прав собственности, на недвижимое имущество могут быть применены ограничения права, которые тоже реализуются посредством экспроприяции. Ограничения могут быть временными или постоянными», в частности акцентировали докладчики, в то же время обращая внимание на то, как осуществляется экспроприация в России, Франции Армении. Было подчеркнуто, что первые случаи экспроприации в Армении были зарегистрированы в 2000-2001 годах, когда Правительство Армении в целях рекунструкции центра Еревана начало осуществление громадной программы строения «Северный проспект».