Դիտումների քանակ՝ 2521
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր կայացավ «Տնտեսության և հասարակության զարգացում. 21-րդ դարի մարտահրավերներ և հնարավորություններ» խորագրով 27-րդ գիտաժողովի արդյունքներն ամփոփող եզրափակիչ լիագումար նիստը, որին մասնակցում էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, դեկաններ, ամբիոնների վարիչներ, գիտաուսումնական լաբորատորիաների և վարչական ստորաբաժանումների ղեկավարներ:
Բացելով նիստը՝ Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ այս տարվա գիտաժողովը ձևաչափով տարբերվում էր և յուրօրինակ մարաֆոն էր, քանի որ սկսվեց  նոյեմբերի 22-ին և ավարտվեց միայն այսօր՝ իր մեջ ընդգրկելով ոչ միայն ավանդաբար կազմակերպվող բաժանմունքների, այլև կլոր սեղանների աշխատանքը: Սրա նպատակը, Գագիկ Վարդանյանի խոսքով, մեր գիտնականների ներուժը բացահայտելը, նորաստեղծ գիտաուսումնական լաբորատորիաների աշխատանքը խթանելը և հետագայի համար հետաքրքրություն ներկայացնող հետազոտական թեմաները նախանշելն էր: Այնուհետև պրոռեկտորը խոսքը փոխանցեց 7 բաժանմունքների համակարգողներին և ենթահամակարգողներին, որոնք ներկայացրեցին իրենց բաժանմունքներում իրականացված աշխատանքները, հնչած զեկուցումները, առանձնացրին գիտական առումով առավել հետաքրքիր ու արդիական հարցադրումներով հագեցած աշխատանքները:
Հիշեցնենք, որ գիտաժողովն ընթացավ հետևյալ 7 բաժանմունքներում՝ «Ինստիտուցիոնալ և կառուցվածքային բարեփոխումներ» (բաժանմունքի համակարգող՝ «Ինովացիոն և ինստիտուցիոնալ հետազոտություններ» գիտաուսումնական լաբորատորիայի ղեկավար, տ.գ.թ., դոցենտ Ատոմ Մարգարյան), «Բնօգտագործման տնտեսագիտություն և շրջակա միջավայր» (համակարգող՝ ՀՊՏՀ բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյան),  «Դրամավարկային քաղաքականություն և տնտեսական աճ» (համակարգող՝ «Դրամավարկային քաղաքականություն և տնտեսական աճ» գիտաուսումնական լաբորատորիայի ղեկավար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Մաթևոսյան), «Ֆինանսական ներգրավվածություն:
Բանկեր և այլ ֆինանսավարկային հաստատություններ» (համակարգող՝ «Ֆինանսական ներգրավվածություն» գիտաուսումնական լաբորատորիայի ղեկավար, տ.գ.դ., դոցենտ Սերգեյ Սուքիասյան), «Մշակույթը և սոցիալական կապիտալը որպես հասարակության զարգացման գործոններ» (համակարգող՝ «Սոցիալական հետազոտություններ» գիտաուսումնական լաբորատորիայի ղեկավար, տ.գ.թ., դոցենտ Ելենա Մանուկյան), «Արտաքին տնտեսական քաղաքականություն և միջազգային ինտեգրում» (համակարգող՝ ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, տ.գ.դ., դոցենտ Դիանա Գալոյան) և «Տարածքային զարգացումև տարածաշրջանային տնտեսագիտություն» (համակարգող՝  ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ հետազոտող, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյան):
Ընդհանուր առմամբ, պրոռեկտորի գնահատմամբ, ՀՊՏՀ 27-րդ գիտաժողովը հաջողված էր՝ չնայած որոշակի թերություններին, որոնց շտկման ուղղությամբ հնչեցին առաջարկներ: Որպես գիտաժողովի նկատմամբ հետաքրքրության ապացույց՝ Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց գիտաժողովի ամբողջ նստաշրջանի աշխատանքների լուսաբանումների դիտումները ՀՊՏՀ կայքում՝ շեշտադրելով, որ շուրջ 7 հազար դիտումները վկայում են, որ մեր գիտնականներին հետաքրքրել է կատարվող աշխատանքը:

В зале заседаний АГЭУ сегодня состоялось финальное пленарное заседание 27-ой научной конференции АГЭУ под заголовком «Экономическое и общественное развитие: вызовы и возможности 21-ого века», в котором присутствовали проректор по науке и внешним связям Гагик Варданян, проректор по учебно-методическим работам Паруйр Калантарян, деканы, заведующие кафедрами, руководители научно-учебных лабораторий и административных подразделений.
Гагик Варданян открыл встречу и отметил, что научная конференция этого года отличался своим форматом и стала своеобразным марафоном, поскольку началаь 22-ого ноября и завершился только сегодня, охватив не только работу традиционно организованных секций, но и круглых столов. Затем проректор передал слово координаторам и субкоординаторам 7 секций, которые представили работы своих секций, доклады, выделили наиболее интересные и актуальные с точки зрения науки работы.
Напомним, что работа научной конференции «Экономическое и общественное развитие: вызовы и возможности 21-ого века», прошла в 7 секциях: «Институциональные и структурные реформы» (координатор секции – руководитель научно-учебной лаборатории «Инновационные и институциональные исследования», к.э.н., доцент Атом Маргарян), «Экономика природопользования и окружающая среда» (координатор – заведующий кафедрой экономики природопользования, д.э.н., профессор Сурен Геворгян), «Денежно-кредитная политика и экономический рост» (координатор – руководитель научно-учебной лаборатирии «Денежно-кредитная политика», д.э.н., профессор Ашот Матевосян), «Финансовая вовлеченность. Банки и финансово-кредитные учреждения» (координатор – руководитель научно-учебной лаборатории «Финансовая вовлеченность», д.э.н., доцент Сергей Сукиасян), «Культура и социальный капитал как факторы общественного развития» (координатор – руководитель научо-учебной лаборатории «Социальные исследования», к.э.н., доцент Елена Манукян), «Внешняя экономическая политика и международная интеграция» (координатор – и.о. заведующего кафедрой международных экономических отношений, д.э.н., доцент Диана Галоян и «Территориальное развитие и региональная экономика» (координатор – старший исследователь исслдовательского центра «Амберд», д.э.н., профессор Самвел Аветисян).