Դիտումների քանակ՝ 1379
Համալսարանի նիստերի սրահում այսօր  «Երկրատեղեկատվական համակարգեր» գիտաուսումնական  խմբի շնորհանդեսն էր, որին մասնակցում էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակիցները՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ:
«Հայաստանի Հանրապետությունում երկրատեղեկատվական համակարգերի կիրառումը անշարժ գույքի կառավարման բնագավառում» հետազոտական թեմայի (ղեկավար՝ բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյան) կատարման արդյունքները՝ ԵՏՀ նպատակը, միասնական բանկի ստեղծման առավելությունները, ներդրման հնարավորությունները, առաջարկությունների փաթեթը՝ ըստ ժամանակացույցի, արդյունավետության չափանիշներն ու հեռանկարները ներկայացրեց բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ, տեխ. գ.թ. Գևորգ Ալոյանը: Բանախոսը նշեց, որ հետազոտության հիմնական արդյունքը ստացվել է պատկան կառույցի հետ սերտ համագործակցության արդյունքում, ապա ներկայացրեց սեմինարի հյուրերին՝ ՀՀ Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի աշխատակազմի գեոդեզիայի և քարտեզագրության վարչության պետ, տեխ. գ.թ., դոցենտ Լարիսա Մանուկյանին և «Գեոդեզիա և քարտեզագրություն» ՊՈԱԿ-ի Երկրատեղեկատվության բաժնի պետ Արամ Ստեփանյանին: Վերջինս նույնպես հանդես եկավ զեկուցմամբ՝ անդրադառնալով ՀՀ-ում երկրատեղեկատվական համակարգի մակարդակներին, հիմնական ուղղություններին, քարտեզագրական հիմքերին, խմբերին, այն հիմնահարցին, թե ինչ խնդիրներ կարող է լուծել այս համակարգը:
Բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ Արմեն Ռուբենյանը ԵՏՀ գործունեության սխեման քննարկեց ըստ  բնագավառների՝ քաղաքաշինական, գյուղատնտեսական, ռիելթորական գործունեության և այլն:
Բանախոսներին հարցեր ուղղեցին Գագիկ Վարդանյանը և Սամվել Ավետիսյանը:
Պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց թեման և կատարված աշխատանքը հանգամանալից ներկայացնելու համար:  Նա ուրախությամբ արձանագրեց, որ  այս խմբում առաջին անգամ համատեղ և գործընկերային հարաբերությունների հիման վրա հետազոտություն է կատարվում պետական կառավարման մարմնի համար:
Սեմինարի հյուր Լարիսա Մանուկյանը գոհունակություն արտահայտեց խմբի կատարած աշխատանքի վերաբերյալ՝ նշելով, որ այն կիրառելի է նաև իրենց ծրագրերում: Նա ցանկություն հայտնեց, որ աշխատանքն այս փուլով չավարտվի և ունենա իր տրամաբանական շարունակությունը:

Количество просмотров: 1030
В зале заседаний университета сегодня состоялась презентация научно-учебной группы Геоинформационные системы, в которой участвовали проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям, профессор  Гагик  Варданян, сотруники исследовательского центра «Амберд» во главе директора цента, Самвела Аветисяна.
Член  исследовательской  группы, ассистент кафедры  экономики  природопользования  Армен  к.т.н., Геворг  Алоян представил  результаты вышолнения исследовательской темы «Внедрение  геоинформационных  систем  в  Республике  Армения  в  области  управления  недвижимостью» (руководитель  заведующий  кафедрой  экономики  природопользования,
профессор  Сурен  Геворгян), цель ГИС, приемущества создания единого банка, возможности внедрения, пакет предложений по графику, критерии и перспективы эффективности.
Ассистент кафедры  экономики  природопользования  Армен Рубенян обсудил схему деятельности ГИС по областям – градостроительство, сельское хозяство, риэлторскую деятельность.
Гагик Варданян и Самвел Аветисян задавали вопросы докладчикам.
Проректор Гагик Варданян поблагадорила за подробное представление темы и работы. Он с радостью зафиксировал, что в этой группе перый раз на основе совместных и партнерский отношений выполняется исследование для органа государственного управления.
Гость семинара, начальник управления геодезии и картографии аппарата Государственного комитета кадастра недвижимости, к.э.н. Лариса Манукян выразила удовлетворенность по поводу проделанной работы группы, отметив, что она приемлима также в их программах. Она выразила желание, чтобы работа на этом этапе на закончилась и имела свое логическое продолжение.