Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և Գալացի Դանուբիուս  համալսարանի (Ռումինիա) միջև Եվրոպական Միության «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող համագործակցության արդյունքում ՀՊՏՀ-ում երեկ հյուրընկալվել է նշված համալսարանի ռեկտոր Անդրի Պուշկան և միջազգային կապերի գծով պրոռեկտոր Էմանուել Մարինեսկուն:
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի կողմից այցելություններ են կազմակերպվել համալսարանի տարբեր ստորաբաժանումներ, այդ թվում՝ ՀՊՏՀ գրադարան, որտեղ հյուրերը ծանոթացել են գրքերի թվայնացման աշխատանքին,  համակարգչային կենտրոն և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն:
Համակարգչային կենտրոնում առանձնակի հիացմունքով է նշվել քննությունների կազմակերպման պայմանների մասին՝ հաշվի առնելով ծրագրի հնարավորությունները: Հետազոտական կենտրոնում հանդիպմանը մանրամասն ներկայացվել է կենտրոնի գործունեությունը:
Հյուրերը համալսարանում շրջայց կատարելուց հետո հյուրընկալվել են ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուր Աթոյանին, հիացմունք հայտնել բուհի ենթակառուցվածքների և հնարավորությունների վերաբերյալ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել երկու բուհերի միջև համագործակցությունը՝ իրականացնելով նաև ուսանողների փոխանակման ծրագրեր:
Այս մասին հայտնում են արտաքին կապերի բաժնից և հիշեցնում երկկողմ համագործակցության մասին, որի արդյունքն արտահայտված է հետևյալ հղումում՝ goo.gl/ebWmhm:

В результате сотрудничества между Армянским государственным экономическим университетом и Университетом Данубиуса Галатеии (Румыния) в рамках программы Европейского союза «Эразмус +» ректор указанного университета Анди Пушка и проректор по международным связям Эммануэль Марисенко вчера побывали в нашем университете.
Отдел внешних связей АГЭУ организовал визиты в разные подразделения университета, в том числе: в библиотеку АГЭУ, где гости ознакомились с работами по оцифровки книг, компьютерный центр и исследовательский центр «Амберд»
Ректор АГЭУ побывал также у ректора АГЭУ, профессора Корюна Атояна, выразил свое восхищение в связи с инфраструктурами и возможностями университета. Была достигнута договоренность об углублении кооперации между вузами.
Об этом сообщает отдел внешних связей и напоминает о двустороннем сотрудничестве, результаты которого выражены в следующей ссылке: https://goo.gl/ebWmhm: