ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի մասնակցությամբ երեկ տեղի է ունեցել Հայաստանի բուհերի ուսանողների 16-րդ հանրապետական մարզական խաղերի  հանդիսավոր բացումը և շախմատի առաջնության հաղթողների պարգևատրումը: Նշենք, որ 16-րդ մարզական խաղերը մեկնարկել են մարտի 14-ին՝ շախմատի առաջնությամբ: Առաջնությունը ամփոփվել է երեկ, հաղթած շախմատիստ-մարզիկներին պարգևատրել է ԿԳ նախարարը: Թիմային պայքարում ՀՊՏՀ շախմատի տղաների  թիմը զբաղեցրել է 3-րդ մրցանակային  տեղը, արժանացել բրոնզե մեդալների և պատվոգրերի:
Անհատական պայքարում 3-րդ տեղը նվաճել է ՀՊՏՀ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանող Էդուարդ Մկրտչյանը, ով 9 հնարավոր միավորից  վաստակել է 7-ը: Մեր աղջիկները թիմային պայքարում զբաղեցրել են 4-րդ հորիզոնականը:
ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս, շախմատի մարզիչ Լյուդմիլա Հովհաննիսյանը նշեց, որ թե' տղաների, թե' աղջիկների խաղը գոհացուցիչ էր:
«Լարված պայքարում ՀՊՏՀ տղաների թիմը կարողացավ զբաղեցնել 3-րդ մրցանակային տեղը, ինչը ուժեղ մրցակիցների դեպքում  լավ արդյունք է: Մեր մասնակցությունը շախմատի առաջնությանը համարում եմ հաջող, առաջիկա մրցումներում կփորձենք է'լ ավելի լավ արդյունքներ  արձանագրել»,-ասաց մարզիչը՝ հավելելով, որ դասերից հետո մշտապես անց են կացվում շախմատի պարապմունքներ, ինչn ապահովում է մեր  ուսանողների լավ մարզավիճակը:
3-րդ տեղը նվաճած ՀՊՏՀ շախմատի տղաների թիմի կազմն է՝ Մինաս Կապուկչյան, Սերոբ Ղազարյան, Արտյոմ Սուքիասյան, Էդուարդ Մկրտչյան:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեսախցիկն ակնթարթներ է արձանագրել 16-րդ հանրապետական մարզական խաղերի  հանդիսավոր բացման և ՀՊՏՀ շախմատիստ-մարզիկների պարգևատրման արարողությունից:
Առաջիկայում, մարզական խաղերի շրջանակներում  կկայանան առաջնություններ, այլ մարզաձևերից, մեր մարզիկներին մաղթում ենք հաջող մասնակցություն:

С участием министра образования и науки РА Армена Ашотяна вчера состоялось открытие 16-ых республиканских спортивных игр и вознаграждение победителей в чемпионате по шахматам. Отметим, что спортивные игры стартовали 14-го марта с чемпионатом по шахматам. Турнир был завершен вчера, победителей вознаградил Министр ОН. В командной борьбе  сборная АГЭУ по шахматам заняла 3-е конкурсное место и удостоились бронзовых медалей.
В индивидуальном состязании 3-е место занял студент факультета Регулирование экономики и международных экономических отношений Эдуард Мкртчян, который заработал 7 из возможных 9 баллов. Наши девочки в командном состязании заняли  4-ое место.
Преподаватель кафедры  физвоспитания, ЧС  и  ГО, тренер по  шахматам  Людмила Ованнисян отметила, что игры мальчиков и девочек были удовлетворительнымы.
«В напряженной борьбе команда мальчиков АГЭУ сумела занять 3-е место, что с учетом сильных противноков хороший результат. Наше участие в чемпионате по шахматам я считаю успешным», - сказала Ованнисян, добавив, что посел уроков всегда проводятся занятия по шахматам, что обеспечивает хорошую форму наших студентов.
В составе сборной АГЭУ по шахматам, занявшей 3-е место, входят Минас Капукчян, Сероб Хазарян, Артем Сукиасян, Эдуард Мкртчян.