ՀՊՏՀ մագիստրանտներ, «Ազգային ինովացիոն համակարգ» գիտաուսումնական խմբի անդամներ Անի Հունանյանը և Անի Ավետիսյանը մասնակցել են երեկ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում մեկնարկած «Տնտեսագիտության ժամանակակից հիմնահարցերը» խորագրով միջազգային գիտաժողովին: Մեր բուհը ներկայացրած ուսանողներ Անի Հունանյանի, Անի Ավետիսյանի, ինչպես նաև ՀՊՏՀ ասպիրանտ Վարդան Ջանգոզյանի զեկուցումները, լավագույնների շարքում, տպագրվել են «Տնտեսագիտության ժամանակակից հիմնահարցերը» խորագրով միջազգային 3-րդ գիտաժողովի նյութերի ժողովածուում:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Անի Հունանյանը նշեց, որ գիտաժողովին հանդես է եկել «ՀՀ տնտեսության գիտելիքահենք հատվածի ձևավորման հիմնախնդիրները» զեկուցմամբ, որտեղ անդրադարձել է գիտության ոլորտի և գիտելիքահենք տնտեսության հիմնախնդիրներին, խոչընդոտներին, մտավոր սեփականության իրավական հիմնախնդիրներին, ներկայացրել է գիտատեխնիկական գործունեության ցուցանիշները, գիտելիքահենք տնտեսության զարգացման հեռանկարը, հանդես է եկել առաջարկություններով:
Անի Ավետիսյանը «Բարձր տեխնոլոգիական հիմքի վրա տնտեսության դիվերսիֆիկացման հիմնախնդիրները» զեկուցման մեջ հանդես է եկել տնտեսության մեջ բարձր տեխնոլոգիաների և ՏՏ ոլորտի դերի և նշանակության վերաբերյալ վորլուծությամբ, ցույց տվել այդ ոլորտը՝ որպես ՀՀ տնտեսության բազմազանեցման մրցակցային առավելություն, մատնանշել ՏՏ և դեղագործական ոլորտի արտահանման հիմնական ցուցանիշները և արտահանման շուկաները:
Մեզ հետ զրույցում ուսանողները գիտաժողովին մասնակցությունը կարևորեցին միջբուհական համագործակցության, փորձի փոխանակման, համատեղ քննարկումների հնարավորության առումով: Անի Հունանյանը նշեց, որ նմանատիպ միջոցառումներին մասնակցությունը նպաստում է ուսանողի գիտահետազոտական աշխատանքների հմտությունների զարգացմանը:

Магистранты АГЭУ, члены научно-учебной группы «Национальные инновационные системы» Ани Унанян и Ани Аветисян приняли участие в международной научной конференции под названием «Современные вопросы экономики»,стартованой вчера, в факультете Эконимики и управления ЕГУ. Доклады студентов Ани Унаняна, Ани Аветисяна, а также аспиранта Вардана Джангозяна, в числе лучших, были опубликованы в сборнике 3-ей международной научной конференции под названием «Современные вопросы экономики».
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Ани Унанян отметила, что в научной конференции она выступила с докладом «Проблемы формирования сектора основанного на знаниях экономики РА», где рассматривала основные проблемы и препятствия в сфере науки и экономики, основанной на знаниях, коснулась правовым проблемам ителлектуальной собственности, представила показатели научно-технической деятельности, перспективы развития экономики, основанной на знаниях, выступила с предложениями.
Ани Аветисян в докладе «Проблемы диверсификации экономики на высокой технологической основе» выступила с анализом о роли и значении высоких технологиий и ИТ-сферы в экономике, показала эту сферу как конкурентное преимущество диверсификации экономики РА, отметила основные показатели экспорта в сферах ИТ и фармацевтики  экспортные рынки.