Սեմինար-աշխատաժողով ՀՊՏՀ-ում. առանցքում բուհերի ֆինանսական կառավարման հարցերն են
«Համալսարանի ֆինանսական կառավարումը և եկամտի դիվերսիֆիկացման ռազմավարությունները» թեմայով միջազգային սեմինար-աշխատաժողովը  համախմբել է հայաստանյան մի շարք բուհերի ներկայացուցիչների և կրթության փորձագետների. այսօր առավոտյան ՀՊՏՀ-ում մեկնարկած միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանում «Էրազմուս+»-ի ազգային գրասենյակի նախաձեռնությամբ: Մասնակցում են նշված գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան, համալսարանների պրոռեկտորներ, ֆինանսական և այլ  բաժինների աշխատակիցներ, ուսանողներ:  Աշխատաժողովի բացմանը ՀՊՏՀ-ից ներկա էին անձնակազի կառավարման բաժնի պետ Գոհար Սարգսյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը, ֆինանսական ֆակուլտետի ուսանողներ:
Հատուկ հյուրերի շարքում են Եվրոպական համալսարանական ասոցիացիայի կառավարման, ֆինսավորման և հանրային քաղաքականության զարգացման գծով փոխտնօրեն Էնորա Բեննետոտ Փրուվոթը և Դուբլինի համալսարանի գլխավոր ֆինանսիստ Յան Մեթյուզը, ովքեր էլ վարում են աշխատաժողովը, բանախոսում հիմնական՝ համալսարանների ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսների կառավարման, եկամտի դիվերսիֆիկացման,  կրթության որակի բարելավման հարցերի շուրջ: Յան Մեթյուզը ներկայացնում է իր համալսարանի ֆինանսական կառավարման փորձը, որը կարող է օգտակար լինել հայաստանյան բուհերի համար:
Ողջույնի խոսքում Լանա Կառլովան ընդգծեց, որ համալսարանների կառավարման հարցերը միշտ արդիական են, շարունակական քննարկման կարիք ունեն և այս տեսանկյունից անհրաժեշտ են շահառուների հանդիպումները, փորձագետների խորհրդատվությունները: Այս համատեքստում նա կարևորեց նաև Տեմպուսի «Աթենա» (ATHENA) ծրագրի արդյունքները:
ՀՊՏՀ, ԵՊՀ, ԵՊԼՀ, ՀՀ ՊԿԱ, ՀԱԱՀ, ԵԹԿՊԻ, ՀԱՊՀ, ՃՇՀԱՀ, ՎՊՀ և մասնակից այլ համալսարանների ներկայացուցիչներն իրենց ողջույնի խոսքում ասացին, որ աշխատաժողովից ակնկալում են ֆինանսական կառավարման հարցերին առնչվող օգտակար տեղեկատվություն և ուրախ են հաղորդակցվելու միջազգային փորձին:

Семинар-форум в АГЭУ: в центре внимания – вопросы финансового менеджмента вузов
Международный семинар-форум на тему: «Финансовый менеджмент вуза и стратегии диверсификации дохода» объединил вокруг себя представителей ряда армянских вузов и экспертов в области образования: мероприятие, начавшее работу сегодня утром, проходит по инициативе национального офиса «Эразмус +» в Армении. Участвовали координатор указанного офиса Лана Карловна, проректора университетов, сотрудники финансового и других отделов, студенты. На открытии форума присутствовали начальник отдела управления персоналом Гоар Саргсян, начальник отдела внешних связей Вард Гукасян, студенты финансового факультета.
В числе особых гостей – замдиректора Европейской университетской ассоциации по управлению, финансированию и развитию публичной политики Энора Беннетот Прувот и главный финансист Дублинского университета Ян Метиуз. Они же провели форум, представили вопросы управления финансовыми и человеческими ресурсами, диверсификации дохода, улучшения качества образования. Ян Метиуз представил опыт финансового управления своего университета, который мог бы быть полезным для армянских вузов.
В приветственной речи Лана Карлова подчеркнула, что вопросы управления университетами всегда актуальны, нуждаются в непрерывном обсуждении и с этой точки зрения необходимы встречи с заинтересованными людьми, консультации экспертов. В этом контекте она также подчеркнула важность результатов программы Темпуса «Атена».
Мероприятие была организована про поддержке отдела внешних связей АГЭУ.
Форум продолжается, итоги будут подведены в конце рабочего дня. Форум проходит согласно повестки дня.