Մագիստրոսական հետազոտական խմբի շնորհանդես՝ «Ամբերդ» կենտրոնում
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօրվա միջոցառման հերոսները մագիստրանտներն էին. կայացավ «Պարենային ապրանքների շուկաների մարքեթինգային հետազոտություններ» ծրագրի շնորհանդեսը: Հետազոտական խմբի ղեկավարն է «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «Ազգային մրցունակության և միջազգայնացման հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Գրիգորյանը: Հետազոտական խմբի անդամներն են մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի «Մարքեթինգային հետազոտություններ» և «Մարքեթինգային հաղորդակցություններ» մասնագիտացումների մագիստրանտներ Վարդուհի Հարթենյանը, Թամարա Հարությունյանը, Հակոբ Բաղդասարյանը, Արմինե Թեմուրյանը, Ելենա Դավթյանը, Ինեսսա Ոսկանյանը:
Շնորհանդեսին մասնակցում էին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, կենտրոնի աշխատակիցները, մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Վադիմ Գրիգորյանը, ուսանողներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Արմեն Գրիգորյանը, ով ամփոփ ներկայացրեց մագիստրանտների կատարած աշխատանքը՝ ընդգծելով, որ խմբի ջանքերով ստեղծվել է վիճակագրական տվյալների բազա, որը հասանելի է ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Ամբերդ» բաժնում. դրան կարող եք ծանոթանալ այս հղումով՝ http://goo.gl/n6Lbta :
Կայքի «Վիճակագրական տվյալների բազա» խորագրի տակ ներկայացված են մաքսային վիճակագություն, շուկաներին առնչվող վիճակագություն, գներ և սակագներ ենթաբաժինները: Խմբի ղեկավարը առանձին-առանձին անդրադարձավ 3 ենթաբաժինների ներքո ներկայացված տվյալներին:
Մագիստրանտ Ինեսսա Ոսկանյանի բանախոսությամբ ներկայացվեցին ՀՀ-ում պարենային և առաջին անհրաժեշտության ոչ պարենային ապրանքների շուկաների վերլուծության առավել առանցքային արդյունքները: Անդրադարձ կատարվեց հետազոտական աշխատանքի ընթացքում բացահայտված՝ տնտեսվարողների կողմից կատարվող խախտումներին (չմակնշված ապրանքների կամ կեղծ մակնշված ապրանքների թողարկում և այլն): Սամվել Ավետիսյանը հանդես եկավ հարցադրումներով և թեմային առնչվող հետաքրքիր վերլուծություններով:
Կենտրոնի տնօրենը, նշելով, որ բավականին հետաքրքիր և ուշագրավ աշխատանք է կատարվել, խմբի ղեկավարին առաջարկեց առանձնացնել առավել արժեքավոր վերլուծությունները և ներկայացնել համապատասխան մարմինների ուշադրությանը:

Героями  сегодняшнего  мероприятия  в  исследовательском  центре  «Амберд» были  магистранты:  состоялась  презентация  программы  «Маркетинговые  исследования  рынков  продовольственных  товаров». Руководитель  исследовательской  группы  --  директор  программы    «Исследования  национальной  конкурентоспособности  и  интернационализации»  исследовательского  центра    «Амберд», к.э.н., доцент  Армен  Григорян. Члены  исследовательской  группы:  магистранты   специализаций  «Маркетинговые  исследования»  и  «Маркетинговые  коммуникации»   факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса  Вардуи  Артенян, Тамара  Арутюнян, Акоп  Багдасарян, Армине  Темурян, Елена  Давтян, Инесса  Восканян.
В  презентации  участвовали  директор  исследовательского  центра   «Амберд»  Самвел  Аветисян, сотрудники  центра, заместитель  декана  факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса  Вадим  Григорян, студенты.
С  приветственным  словом  выступил  Армен  Григорян, кто  обобщенно  представил  проделанную  магистрантами  работу, подчеркивая, что  усилиями  группы  создана  база  статистических  данных,  которая  доступна  в  отделе    «Амберд»  официального  сайта  АГЭУ: с  ней  можете  ознакомиться  по  следующей  ссылке: http://goo.gl/n6Lbta.
Под  заголовком  «База  статистических  данных»   сайта  представлены подотделы таможенная  статистика, статистика, касающаяся рынков, цены  и  тарифы.  Руководитель  группы  по  отдельности  обратился  к  данным, представленным  в  3  подотделах.
В  докладе  магистранта  Инессы  Восканян  были  представлены  самые  ключевые  результаты  анализа  рынков  продовольственных  товаров  и  не  продовольственных  товаров  первой  необходимости    в  РА. Были  отмечены   сделанные    распорядителем  нарушения,  выявленные  в  процессе  исследовательской  работы (выпуск  немаркированных  или  ложно  маркированных  товаров  и  т.д.). Самвел  Аветисян  выступил  с  вопросами  и  интересными  анализами, касающихся   темы.
Директор  центра, отмечая, что  проведена  достаточно  интересная  и  увлекательная  работа,  предложил  руководителю  группы выделить  наиболее  ценные  анализы  и  представить  их  вниманию  соответствующих  органов.