«Ուսանողական աշուն-2014»-ի մարզական խաղերն ավարտվեցին. առաջատար է կառավարման ֆակուլտետը
«Ուսանողական աշուն-2014» մարզամշակութային փառատոնի շրջանակներում անցկացվող մարզական խաղերն ավարտվել են նոյեմբերի 21-ին՝ բասկետբոլի և ֆուտզալի մրցումներով: Բասկետբոլի առաջնության արդյունքներն ուրբաթ երեկոյան հայտնի էին, ինչը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հրապարակել է (ծանոթացեք այստեղ՝ http://goo.gl/2crmj8 ): Ֆուտզալի առաջնությունն ավարտվել է հետևյալ արդյունքներով՝ առաջատար է ֆինանսական ֆակուլտետը, երկրորդ տեղում է կառավարման ֆակուլտետը, երրորդում՝ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետը: Փառատոնի շրջանակներում անցկացված բոլոր մարզական խաղերից վաստակած միավորների հանրագումարով առաջատար է կառավարման ֆակուլտետը՝ 12 միավորով, երկրորդ տեղում է ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետը՝ 11 միավորով, երրորդ տեղում՝ ֆինանսական ֆակուլտետը՝ 9 միավորով:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնությա հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ֆիզդաստիարակության,ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի պրոֆեսոր, մարզական խաղերի մրցավարական կազմի անդամ Լյովա Սամվելյանը, ընդգծելով տարբեր մարզաձևերից մրցումների անցկացման կարևորությունը, նշեց, որ մրցումները նպաստում են սպորտի, առողջ ապրելակերպի մասսայականացմանը:
«Այս տարի մարզական խաղերի նկատմամբ առավել մեծ հետաքրքրություն կար, շատ ուսանողներ էին ընդգրկված, մասնակցում էր նաև ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղը: Մրցումների շնորհիվ բացահայտվել են նոր մարզիկ-մարզուհիներ, որոնցից լավագույնները կհամալրեն մեր հավաքականները: Խաղերի ընթացքում արտառոց միջադեպ տեղի չի ունեցել, մարզական խաղերն անց են կացվել բարձր մակարդակով »,-ասաց նա:
«Ուսանողական աշուն-2014» մարզամշակութային փառատոնի շրջանակներում խաղեր են անցկացվել 5 մարզաձևերից. շախմատ, սեղանի թենիս, վոլեյբոլ (տղաներ, աղջիկներ), բասկետբոլ (տղաներ), ֆուտզալ (տղաներ), բազկամարտ (տղաներ): Խաղերը մեկնարկել էին նոյեմբերի 10-ին՝ շախմատով, իսկ փառատոնի հանդիսավոր բացումը կայացել էր նոյեմբերի 12-ին՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի մասնակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ «Ուսանողական աշուն-2014»-ը նվիրված է ՀՊՏՀ ՈւԽ 20-ամյակին: Փառատոնի մշակութային մասը շուտով կմեկնարկի.առաջիկայում կկայանան ինտելեկտուալ («Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ») և մշակութային մրցույթներ, որի արդյունքում կորոշվի լավագույն ֆակուլտետը:

Спортивные игры «Студенческая осень-2014» завершились: лидирующим стал факультет управления
Спортивные  игры, проведенные  в  рамках   спортивно-культурного  фестиваля  «Студенческая  осень-2014», завершились  21-го  ноября  баскетбольными  и  футбольными  соревнованиями.  Результаты  баскетбольного  первенства  были  уже  известны  в  пятницу  вечером,  которые  опубликовал  отдел  информации  и  связей  с  общественностью (ознакомьтесь  здесь: http://goo.gl/2crmj8 ). Первенство  по  футзалу  закончилось  следующими  результатами:  лидирующим  стал  финансовый  факультет, на  втором  месте  факультет  управления,  на  третьем – факультет  бухгалтерского  учета  и  аудита.  Общей  суммой  очков,  заработанных  во  всех  спортивных  играх, проводимых  в  рамках фестиваля,  лидирующим  стал   факультет  управления   12 баллами, на  втором  месте -- факультет  РЭ  и  МЭО  11  баллами, на  третьем  месте – финансовый  факультет  9 баллами.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  профессор  кафедры   физвоспитания, ЧС  и  ГО, член  судейского  состава  Лева  Самвелян,  подчеркивая  важность  проведения  соревнований  по  разным  видам  спорта, отметил, что  соревнования  способствуют   пропаганде  спорта,  здорового  образа  жизни.
«В  этом  году  к  спортивным  играм  был  большой  интерес, в  них  участвовало  много  студентов, участвовал  и  Ехегнадзорский  филиал  АГЭУ.    Благодаря  соревнованиям  выявлены  новые  спортсмены  и  спортсменки,  лучшие  из  которых   дополнят  наши  команды. Во  время  игр  никаких  инцидентов  не  было, спортивные  игры  были  проведены  на  высоком  уровне »,-сказал  он.
В  рамках  спортивно-культурного  фестиваля   «Студенческая  осень -2014»   игры  проведены  по    5 видам  спорта:  шахматы, настольный  теннис, волейбол (парни, девушки), баскетбол (парни), футзал(парни), армрестлинг(парни). Игры  начались  10-го  ноября   соревнованиями  по  шахматам, а  торжественное  открытие  фестиваля  состоялось  12  ноября с  участием  ректора  АГЭУ  Корюна  Атояна.
Напомним, что «Студенческая  осень-2014» посвящена  20-летию  Студсовета  АГЭУ. Культурная  часть  фестиваля  скоро  начнется: в  ближайшее  время  пройдут  интеллектуальные  («Что?Где?Когда?»)  и   культурные  конкурсы, в  результате  чего  будет  определен  лучший  факультет.