Բաց դաս՝ ուղղված ուսանողների իրազեկվածության բարձրացմանը. թեման էբոլա վիրուսն է
Ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի նախաձեռնությամբ մարքեթինգի ֆակուլտետի 1-ին կուրսում այսօր անցկացվեց բաց դաս՝ էբոլա վիրուսի վերաբերյալ: Թեման ներկայացրեց նշված ամբիոնի դոցենտ, քիմ. գ.թ. Սիրանուշ Հարությունյանը՝ պատմական ակնարկի ձևաչափով:
Դասին մասնակցում էին ամբիոնի դոցենտ, քիմ. գ.թ. Վեներա Ոսկանյանը, դասախոսներ Նեդա Պետրոսյանը, Տաթևիկ Գաբրիելյանը, ավագ լաբորանտ Շողիկ Մանասյանը:
Սիրանուշ Հարությունյանը լուսապատկերի միջոցով զեկուցում ներկայացրեց, խոսեց էբոլա վիրուսի տեսակների, տարածման եղանակների մասին: Բանախոսը անդրադարձավ տարբեր թվականներիn էբոլայից մահացության դեպքերին, ապա՝ նկարագրեց հիվանդության ընթացքը: Ըստ դոցենտի՝ հիվանդության ամնենաընդգծվող ախտանիշը բարձր ջերմությունն է: Սիրանուշ Հարությունյանը թեմայի շրջանակներում խոսեց նաև կենսաբանական զենքի, դրա առանձնահատկությունների մասին: Վերջում ներկայացվեցին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության առաջարկները՝ համաճարակի տարածման դեմ ուղղված:
Դասի ավարտին բանախոսը պատասխանեց ուսանողների հարցերին:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Սիրանուշ Հարությունյանը նշեց, որ նման բնույթի միջոցառումները շարունակական են, առաջիկայում նախատեսվում է բաց դաս՝ երկրաշարժերի, շենք-շինությունների սեյսմակայունության մասին:
«Էբոլա վիրուսի հարցը գլոբալ է, ուստի պատահական չէր այսօրվա թեմայի ընտրությունը: Ուսանողները պետք է իրազեկ լինեն համաճարակի ախտանիշներին, տարածման ձևերին և այլ տեղեկություններին, որպեսզի հնարավորինս զերծ մնան վիրուսից: Ուսանողների իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված դասերում փորձում ենք քննարկել կարևոր թեմաներ»,-ասաց դոցենտը:

Сегодня на 1-ом курсе факультета маркетинга и организации бизнеса по инициативе кафедры физвоспитания, ЧС и ГО был проведен открытый урок о вирусе эбола. Тему представила в формате исторического очерка доцент кафедры, к.хим.н. Сирануш Арутюнян.
На уроке присутствовали доцент кафедры, к.хим.н. Венера Восканян, преподаватели Неда Петросян, Татевик Габриелян, старший лаборант Шогик Манасян.
Сирануш Арутюнян с помощью проектора представила доклад, говорила о видах вируса эбола, способах распространения. Докладчик обратилась к смертным случаям от эболы различных лет, затем описала процесс болезни. По словам доцента, наиболее выраженный признак болезни -- высокая температура. В рамках темы Сирануш Арутюнян говорила и о биологическом оружии, его особенностях. В конце представили предложения Всемирной организации здравоохранения, направленные на распространение эпидемии.
В конце урока докладчик ответила на вопросы студентов.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Сирануш Арутюнян отметила, что мероприятия подобного характера продолжительны, в ближайшее время планируется открытый урок о землетрясениях, сейсмостойкости построек.
«Вопрос вируса эбола глобальный, поэтому не случаен выбор сегодняшней темы. Студенты должны быть осведомлены о симптомах эпидемии, видах распространения и др. информациями, чтобы избежать вируса. На уроках, направленных на повышение информированности студентов, пытаемся обсудить важные темы»,-сказал доцент.