ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնն ու «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամը գործընկերներ են
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը և «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամը գործընկերներ են: Այսօր ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի խորհրդի նախագահ Կորյուն Աթոյանը և «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը ՀՊՏՀ-ում ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր՝ կարևորելով առկա մտավոր ներուժի համախմբումը, հետազոտական կենտրոնների միջև համագործակցության խորացումը, կիրառական հետազոտությունների իրականացումը, ռազմավարական ծրագրերի ու հայեցակարգերի մշակումը, վերլուծական ոլորտի կադրերի մասնագիտական կատարելագործումը, Հայաստանում և տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի ու գործընթացների վերաբերյալ հասարակությանը և հատկապես երիտասարդությանը հավաստի գիտելիքներով իրազեկումը: Ստորագրման արարողությանը ներկա էր ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, «Ամբերդ» կենտրոնի գիտական ղեկավար Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմը՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ:
Համագործակցության հուշագիրը նախատեսում է համատեղ հետազոտությունների և ուսումնասիրությունների իրականացում, համատեղ գիտաժողովների, սեմինարների և կլոր սեղանների կազմակերպում, համատեղ ուսումնական ծրագրերի մշակում, մասնագետների, ինչպես նաև հրատարակությունների և հետազոտական նյութերի փոխանակում, համատեղ հրատարակությունների իրականացում, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ծրագրերի մշակում և իրականացում:
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հիմնադրամի տնօրենին ներկայացրեց բուհում կատարվող գիտահետազոտական աշխատանքները, «Ամբերդ» կենտրոնի տեսադաշտում գտնվող հետազոտական ուղղությունները՝ նշելով, որ մեր հաստատությունում բավական աշխուժացել է գիտահետազոտական կյանքը,  հետազոտությունների նկատմամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերում նաև ՀՀ Կառավարությունը: «Շատ ուրախալի է, որ մենք համագործակցություն ենք սկսում նաև Ձեզ հետ, սա նշանակում է, որ մենք ընդլայնում ենք մեր համագործակցության շրջանակը: Հուսով եմ «Նորավանք» հիմանդրամի հետ հնարավոր կլինի կիրառական նշանակության հետազոտություններ իրականացնել»,- ասաց ՀՊՏՀ ռեկտորը:
«Նորավանք» հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանն իր հերթին հույս հայտնեց, որ «Ամբերդի» հետ համագործակցությունը կփոխհարստացնի կողմերին, կհամատեղի ներուժն ու ջանքերը: Ինչ վերաբերում է հետազոտությունների կիրառական նշանակությանը, Գագիկ Հարությունյանը հավաստեց, որ իրենց կողմից ներկայացվող նախաձեռնություններն անպայման կունենան հստակ ձևակերպված պահանջարկ պետության կողմից:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ու հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը քննարկեցին նաև աշխատանքային խմբեր ստեղծելու, հետագա աշխատանքները կազմակերպելու մասին հարցեր:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, «Ամբերդ» կենտրոնի գիտական ղեկավար Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ համագործակցության այս քայլը կհամատեղի երկու կառույցների ուժերը և ներուժը, որն, ըստ պրոռեկտորի, բավական մեծ է:
Նշենք, որ «Նորավանք» հիմնադրամը որպես գործընկեր ներկայացված է ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Ամբերդ» կենտրոնի էջում: Կարող եք այցելել հետևյալ հղումով՝ http://www.asue.am/am/էջեր-220//գործընկերներ-1992:

Исследовательский центр «Амберд» АГЭУ и научно-образовательный фонд «Нораванк» партнеры
Исследовательский  центр  «Амберд» Армянского  государственного  экономического  университета  и  научно-образовательный  фонд  «Нораванк» партнеры. Сегодня  ректор  АГЭУ, профессор, председатель  совета  исследовательского  центра  «Амберд»  Корюн  Атоян   и  исполнительный  директор   научно-образовательного  фонда  «Нораванк» Гагик  Арутюнян  подписали  в  АГЭУ  меморандум  о  сотрудничестве, подчеркивая  важность   интеллектуального  потенциала  консолидации, укрепления  сотрудничества  между  исследовательскими  центрами,  осуществления  прикладных  исследований,  разработки  стратегических  программ  и  концепций,  профессионального  совершенствования  кадров  аналитической  сферы, осведомленности общественности  и  особенно  молодежи точными  знаниями  о  процессах  и  положении, господствующей  в  Армении  и  регионе. На  церемонии  подписания  присутствовали  проректор  по  научным  работам  и  внешним  связям  АГЭУ, научный  руководитель  центра    «Амберд» Гагик  Варданян, коллектив  исследовательского  центра  «Амберд» во  главе  с  директором   Самвелом  Аветисяном.
Меморандум  о  сотрудничестве  предусматривает  осуществление  совместных  исследований  и  изучений, организацию  совместных  конференций, семинаров  и  круглых  столов, разработку  совместных  учебных  программ, обмен  специалистами, а  также  исследовательскими  материалам  и публикациями, осуществление  совместных  публикаций, разработку  и  осуществление  других  программ, представляющих  взаимный  интерес.
Ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  представил  директору  фонда  научно-исследовательские  работы, проводимые  в  вузе, исследовательские  направления, находящиеся  в  поле  зрения  центра «Амберд», отмечая, что  в  нашем  заведении  достаточно  активна  научно-исследовательская  жизнь,  проявляется  интерес  к  исследованиям  и  со  стороны  Правительства  РА. «Очень  рады, начинаем  сотрудничество  и  с  Вами, это  значит, что  мы  расширяем  круг  нашего  сотрудничества. Надеюсь, что  с  фондом  «Нораванк» будет  возможно  осуществление  исследований  прикладного  значения»,-сказал  ректор  АГЭУ.
Директор   научно-образовательного  фонда  «Нораванк» Гагик  Арутюнян, в  свою  очередь,  выразил  надежду, что сотрудничество  с  центром «Амберд» обогатит  обе  стороны, совместит  потенциал  и  усилия. Что  относится  прикладного  значения  исследований,  Гагик  Арутюнян  уверил, что  инициативы, представленные  их  стороной, обязательно  будут  иметь  четко  сформированный  спрос  со  стороны  государства.
Ректор  Корюн  Атоян   и     директор   фонда  Гагик  Арутюнян  обсудили  и  вопросы  о  создании  рабочих  группւ, организации  дальнейших  работ.
Проректор  по  научным  работам  и  внешним  связям  АГЭУ, научный  руководитель  центра    «Амберд» Гагик  Варданян   отметил, что  этот  шаг  сотрудничества  совместит  силы  и  потенциал  двух  структур,  что  по  словам  проректора, довольно  большой.
Отметим, что  фонд  «Нораванк» в  качестве  партнера  представлен  на  странице  центра  «Амберд» официального  сайта  АГЭУ. Можете  посетить  по  следующей  ссылке:  http://www.asue.am/am/էջեր-220//գործընկերներ-1992.