«Ամբերդ»  հետազոտական  կենտրոնի խորհրդակցությունների սրահում  այսօր  հերթական գիտական սեմինարն էր՝ «ՀՀ տնտեսական զարգացման գերակայությունների գնահատում և կանխատեսում» հետազոտական ծրագրի  շրջանակներում՝   «Գերակայությունների փոփոխությունների անհրաժեշտությունը»  խորագրով: Հետազոտական խմբի ղեկավարն է ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը, խմբի անդամներն են տ.գ.դ.,պրոֆեսոր Անահիտ Մելքումյանը, ֆիզ.գիտ. թեկնածու, դոցենտ Տիգրան Թերզյանը, տ.գ.թ., դոցենտներ  Աշոտ Թևիկյանը, Վահրամ Նալչաջյանը, Ելենա Մանուկյանը,  Հայկազ Հովհաննիսյանը, տ.գ.թ., ասիստենտ Հարություն Թերզյանը, մագիստրանտներ Մարիամ Աբրահամյանը, Տարոն Ղազարյանը, Աբգար Ղազարյանը, Աբգար Սարգսյանը, Անուշ Մխիթարյանը: Սեմինարին մասնակցում էին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, աշխատակազմը, ուսանողներ:
Սեմինարի սկզբում Աշոտ Թավադյանը ներկայացրեց թեման, կատարված աշխատանքը, ապա խոսքը փոխանցեց  բանախոս Հայկազ Հովհաննիսյանին: Վերջինս լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց ՀՀ տնտեսության զարգացման երկարաժամկետ ծրագրերի նպատակները և գերակայությունները, ՀՀ  մակրոտնտեսական գերակայությունները բնութագրող ցուցանիշների դինամիկան 2008-2013թթ.: Խոսվեց ՀՀ-ում գործազրկության մակարդակի (1996-2013թթ.՝ ըստ ԱՄԿ մեթոդաբանության), ՀՀ-ում ֆինանսական ցուցանիշների դինամիկայի (2000-2013թթ.), ՀՀ պետական պարտքի դինամիկայի (2000-2013թթ., մլն. դոլար)  մասին:

Сегодня в конференц-зале исследовательского центра «Амберд» прошел очередной научный семинар на тему «Необходимость приоритетных изменений» в рамках исследовательской программы «Оценка и прогнозирование приоритетов экономического развития РА». Руководитель исследовательской группы, заведующий кафедрой экономико-математических методов, д.э.н., профессор Ашот Тавадян, члены группы д.э.н., профессор Анаит Мелкумян, к.физ.н., доцент Тигран Терзян, к.э.н., доценты Ашот Тевикян, Ваграм Налчаджян, Елена Манукян, Айказ Ованнисян, к.э.н., ассистент Арутюн Терзян, магистранты Мариам Абраамян, Тарон Казарян, Абгар Казарян, Абгар Саргсян, Ануш Мхитарян. На семинаре участвовали директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, сотрудники центра, студенты.
В начале семинара Ашот Тавадян представил тему, проделанную работу, затем слово передал докладчику Айказу Ованнисяну. Он с помощью проектора представил цели и приоритеты долгосрочных программ экономического развития РА, динамику показателей 2008-2013 годов, характеризующих макроэкономические приоритеты РА. Говорили об уровне безработицы в РА (1996-2013гг. по методологии МОТ), динамике финансовых показателей в РА (2000-2013гг.), динамике государственной задолженности РА (2000-2013гг., млн. долларов).