Միչիգանի համալսարանի պրոֆեսորը հյուրընկալվել է «Ամբերդում»
Հայաստանում է Միչիգանի համալսարանի Սոցիալական գիտությունների և հայագիտության հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արա Սանջյանը, ով այսօր հյուրընկալվել էր ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում: «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ.թ. Վարդան Աթոյանը, դիմավորելով հյուրին, ներկայացրեց «Ամբերդ» կենտրոնի գործունեությունը, ծրագրերը: Արա Սանջյանը շրջայց կատարեց կենտրոնում, ծանոթացավ աշխատակիցների հետ, ապա «Ամբերդի» խորհրդակցությունների սրահում ներկայացրեց Միչիգանի համալսարանի Սոցիալական գիտությունների և հայագիտության հետազոտական կենտրոնի գործունեությունը, նպատակները, խնդիրները: Խոսելով տարբեր երկրների գիտնականների համագործակցության մասին՝ պրոֆեսորը կարևորեց գիտնականների՝ միջազգային ամսագրերում հոդվածների հրապարակումը:
Քննարկվեցին երկու համալսարանների (ՀՊՏՀ-ի և Միչիգանի համալսարանի) հետազոտական կենտրոնների համագործակցության հնարավորությունները, հեռանկարները, ձեռք բերվեցին նախնական պայմանավորվածություններ:
Վարդան Աթոյանը Արա Սանջյանին նվիրեց իր հեղինակած գրքերից և ««Ամբերդ» մատենաշարի» մենագրությունների օրինակներ: Պրոֆեսորը հույս հայտնեց, որ համագործակցության շրջանակներում կրկին կհյուրընկալվի «Ամբերդում», հանդես կգա դասախոսություններով:

Количество просмотров: 1300
В  Армении  находится  руководитель  исследовательского  центра  Общественных  наук  и  арменоведения  Мичиганского  университета, доктор  исторических  наук, профессор  Ара  Санджян,  кто   сегодня   посетил   исследовательский  центр  «Амберд» АГЭУ.   Директор  программы    «Исследования  национальной  безопасности», к.э.н.  Вардан  Атоян, встретив  гостья, представил  деятельность,  программы  центра  «Амберд». Ара  Санджян  обошел  центр, знакомясь  с  сотрудниками, затем  в  конференц-зале  центра  «Амберд» представил   деятельность, цели, задачи   исследовательского  центра  Общественных   наук  и  арменоведения  Мичиганского  университета. Говоря  о  сотрудничестве  ученых  разных  стран,  профессор   подчеркнул  важное  значение  публикаций  статей   ученых  в  международных  журналах.
Были  обсуждены  возможности  сотрудничества  исследовательских  центров  двух  университетов (АГЭУ  и  Миганского  университета), перспективы, была  достигнута  предварительная  договоренность.
Вардан  Атоян  подарил  Ара  Санджяну  свою  авторскую  книгу  и   экземпляры  монографий  из  «Серии  «Амберд»». Профессор  выразил  надежду, что  в  рамках  сотрудничества  вновь  посетит  «Амберд», выступит  с  лекциями.