ՀՊՏՀ-ն ներկայացվել է Հարավռուսաստանյան 10-րդ հոբելյանական համաժողովում
ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչի ժ/պ, տ.գ.թ., դոցենտ Գրիգոր Նազարյանը ներկայացրել է մեր համալսարանը Ռոստովում հոկտեմբերի 10-11-ը կայացած Հարավռուսաստանյան 10-րդ հոբելյանական համաժողովում, որին մասնակցել են ռուսաստանյան առաջատար, ինչպես նաև Գերմանիայի, Չինաստանի, Բրազիլիայի, Ուկրաինայի բուհերի ներկայացուցիչներ: Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ-ն և Ռոստովի պետական տնտեսագիտական համալսարանը գործընկեր բուհեր են և ունեն երկարամյա համագործակցության փորձ:
Ինչպես մեզ  տեղեկացրեց Գրիգոր Նազարյանը՝ համաժողովի ընթացքում անցկացվել է նաև միջազգային գիտապրակտիկ կոնֆերանս:  «Սա իմ 3-րդ մասնակցությունն էր համաժողովին, եղել եմ նաև ծրագրային կոմիտեի անդամ»,-նշեց ամբիոնի ղեկավարը:
Գրիգոր Նազարյանը գիտաժողովում հանդես է եկել «Հայաստանի և Ռուսաստանի լոգիստիկ ներուժի իրացման հիմնախնդիրները» զեկուցմամբ, որտեղ  անդրադարձել է լոգիստիկ արդյունավետության համաթվի տարրերին (6 բաղադրիչ)՝ համադրելով Հայաստանի և Ռուսաստանի ցուցանիշները, նաև՝ ԱՊՀ երկրների համանման ցուցանիշները:
«Համաշխարհային բանկի կողմից հրապարակվող զեկույցում 146 երկրների շարքում Հայաստանը լոգիստիկ արդյունավետության համաթվով զբաղեցնում է 92-րդ, Ռուսաստանը՝ 90-րդ տեղը: Հիմնախնդիրները թե' Հայաստանում, թե' Ռուսաստանում նույնն են, ուստի համատեղ աշխատանքի կարիք կա, հետաքրքրության շրջանակը մեծ է: Հենց այս հիմնախնդիրների շուրջ է ծավալվում զեկույցը»,-ասաց դոցենտը:
Գրիգոր Նազարյանի զեկույցը տպագրվել է վերոնշյալ գիտաժողովի նյութերի ժողովածուում, ակտիվ մասնակցության և կազմակերպչական աշխատանքների համար նա արժանացել է շնորհակալագրի:
Մեր գործընկերը նաև հայտնեց, որ Հարավռուսաստանյան 10-րդ հոբելյանական համաժողովին մասնակցել է նաև Ռուսաստանի հարավային դաշնային շրջանում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արարատ Գոմցյանը:

АГЭУ представлен на юбилейном 10-ом Южно-Российском форуме
Временно  и/о  заведующего  кафедрой  международных  экономических  отношений    АГЭУ, к.э.н., доцент  Григор  Назарян 10-11  октября  представил  наш  вуз  на  состоявшемся  в  Ростове  юбилейном  10-ом  Южно-Российском  форуме, в  котором  участвовали  представители  передовых  российских  вузов, а  также   вузов  Германии, Китая, Бразилии, Украины.
Напомним, что  АГЭУ  И  Ростовский  государственный  экономический  университет  вузы-партнеры  и  имеют  долголетний  опыт  сотрудничества.
Как  сообщил  нам  Григор  Назарян, во  время  форума  была  проведена    и  международная  научно-практическая  конференция.  «Это  мое  3-ье  участие  в  форуме, был  также  и  членом  программного  комитета»,-отметил  руководитель  кафедры.
Григор  Назарян  на  форуме  выступил  с  докладом  «Проблемы  реализации  логистического  потенциала  Армении  и  России», в  котором  обратился  к  элементам  индекса  логистической  эффективности (6 компонентов),  сравнивая  показатели  Армении  и  России, а  также  аналогичные  показатели   стран  СНГ.
«В  докладе,  опубликованном  Всемирным  банком,  среди  146  стран  Армения     по  индексу  логистической  эффективности занимает  92-ое, Россия -- 90-ое  место.  Проблемы  и  в  Армении, и  России  одинаковые, поэтому  ощущается потребность  в  совместной  работе,  круг  интереса  большой. Именно  вокруг  этих  проблем   развивается  доклад»,-сказал  доцен.
Доклад  Григора  Назаряна  напечатана  в  сборнике  материалов  вышеуказанной   конференции, за  активное  участие  и  организаторские  работы  он  удостоен  «Благодарности».
Наш  коллега  сообщил, что  в  юбилейном  10-ом  Южно-Российском  форуме  участвовал  и   генеральный  консул  РА  в  Южном  федеральном  округе  России  Арарат  Гомцян.