Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի գիտահետազոտական թեմաների շրջանակներում այսօր կայացավ հերթական սեմինարը՝ «Բիզնեսի բարոյականության և սոցիալական պատասխանատվության հիմնախնդիրները Հայաստանի հանրապետությունում» խորագրով:
Սեմինարին մասնակցում էին «Ամբերդ» կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, կենտրոնի ծրագրերի տնօրենները, աշխատակազմը, նշված թեմայի  հետազոտական խմբի անդամները: Խմբի ղեկավար,  ՀՊՏՀ փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, փ.գ.դ., պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը ներկայացրեց թեման, կատարվող աշխատանքների ընթացքը՝ նշելով, որ հետազոտության նպատակն է գնահատել  ՀՀ գործարար միջավայրում բիզնեսի բարոյականությանը և սոցիալական պատասխանատվությանը տրվող նշանակությունը, հիմնավորել բիզնեսի, բարոյականության և սոցիալական պատասխանատվության փոխկապվածությունը և բիզնես ոլորտում բարոյական նորմերի պահպանման, հասարակության ու պետության առջև սոցիալական պատասխանատվության ստանձման նշանակությունը:
Թեմայի կատարողներից փ.գ.թ., դոցենտ Սարգիս Հայրապետյանը խոսեց մեր երկրում հասարակության՝ բարոյականության, բիզնեսի  ընկալումների մասին, ապա ներկայացրեց գործարարի, մասնավորապես հայ գործարարի սոցիալ- բարոյական նկարագիրը (թե ինչպիսին պետք է լինի այն)՝ մատնանշելով գործարարի վարքականոնը:
Թեմայի շուրջ բուռն քննարկում ծավալվեց, հարցադրումներով հանդես եկան «Ամբերդի» աշխատակիցները:
Սեմինարի ավարտին Սամվել Ավետիսյանը հետազոտական խմբի անդամներին  կոչ արեց ճիշտ  զուգահեռել կատարվող թեմայի գործնական (կառուցողական առաջարկներ) և տեսական մասերը՝ խմբին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:
Նշենք, որ  «Բիզնեսի բարոյականության և սոցիալական պատասխանատվության հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» թեմայի կատարողներն են՝ փ.գ.դ., պրոֆեսորներ Արամ Սարգսյանը (թեմայի ղեկավար, ամբիոնի վարիչ) և  Սուրիկ Սարգսյանը, փ.գ.թ. դոցենտներ Սարգիս Հայրապետյանը, Յուրի Հովականյանը, Մարիետա Նիկողոսյանը, Սոֆյա Օհանյանը,  փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի ավագ լաբորանտ  Արփինե Մալքջյանը:

Сегодня в рамках научно-исследовательских тем исследовательского центра «Амберд» Армянского государственного экономического университета состоялся очередной семинар на тему «Проблемы бизнес-этики и социальной ответственности в Республике Армения».
В семинаре участвовали директор центра «Амберд» Самвел Аветисян, директора программ центра, коллектив, члены исследовательской группы указанной темы. Руководитель группы, заведующий кафедрой философии и армянской истории АГЭУ, д.филос.н., профессор Арам Саргсян представил тему, процесс выполняемых работ, отмечая, что цель исследования оценить значение, придаваемое бизнес-этике и социальной ответственности в деловой среде РА, обосновать взаимосвязанность бизнеса, этики и социальной ответственности и сохраненить моральные нормы в сфере бизнеса, предполагаемое значение социальной ответственности перед общественностью и государством.
Из исполнителей темы к.филос.н., доцент Саргис Айрапетян говорил об этике, восприятии бизнеса общественностью в нашей стране, затем представил социально-нравственный характер предпринимателя, в частности, армянского предпринимателя (каким должен быть он), указывая на правила поведения бизнесмена.
Вокруг темы развернулось бурное обсуждение, с вопросами выступили сотрудники «Амберд» -а.
В конце семинара Самвел Аветисян призвал членов исследовательской группы правильно вести параллель практической (конструктивные предложения) и теоретической сторон исполняющей темы, желая группе эффективной работы.
Отметим, что исполнители темы «Проблемы бизнес-этики и социальной ответственности в РА» д.филос.н., профессоры Арам Саргсян (руководитель темы, заведующий кафедрой) и Сурик Саргсян, д.филос.н. доценты Саргис Айрапетян, Юрий Овакимян, Мариета Никогосян, Софья Оганян, старший лаборант кафедры философии и армянской истории Арпине Малкджян.