ՀՊՏՀ պրոֆեսոր Սիլվա Սահրադյանը մասնակցել է միջազգային գիտաժողովի
Ապրանքագիտության և տեխնոլոգիայի  ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար, տեխնիկական գիտությունների  դոկտոր, պրոֆեսոր Սիլվա Սահրադյանն օրերս վերադարձել է Լեհաստանի Կրակով քաղաքից: Սեպտեմբերի 15-19-ը Կրակովի տնտեսագիտական համալսարանում նա մասնակցել է «Ապրանքագիտությունը հետազոտական և գործնական արդի ձեռքբերումներում և ապագա մարտահրավերներում» 19-րդ միջազգային գիտաժողովին, որին ներկա են եղել Ճապոնիայի, Կորեայի, Գերմանիայի, Իտալիայի. Ռուսաստանի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Ավստրիայի պատվիրակները:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Սիլվա Սահրադյանը նշեց, որ 2014 թվականի հունվարին, գիտաժողովի նախապատրաստական շրջանում իր թեզիսը տպագրվել է «Ապրանքագիտությունը հետազոտական և գործնական արդի ձեռքբերումներում և ապագա մարտահրավերներում» գիտաժողովի թեզիսների ժողովածուում, այնուհետև հոդվածը՝ «Պարենային ապրանքագիտության ապագա միտումները և մարտահրավերները» հանդեսում, որից հետո գիտնականը ստացել է գիտաժողովի մասնակցության հրավեր:
Սեպտեմբերի 18-ին Սիլվա Սահրադյանը գիտաժողովին հանդես է եկել «Տարբեր հացահատիկների պահպանման ժամկետի երկարացումը ճառագայթային տեխնոլոգիայով» թեմայով զեկուցմամբ, որն արժանացել է ուշադրության ու հետաքրքրության: «Իմ թեման առանձնանում էր նրանով, որ հիմնված էր փորձարարական աշխատանքի վրա, մինչդեռ, զեկուցումների մեծ մասը տեսական բնույթ էին կրում»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ գիտաժողովն ընթացել է հագեցած օրակարգով. զեկուցումներ-հարցուպատասխան-քննարկումներ ձևաչափով:
«Ինձ համար որպես գիտնականի՝ այս գիտաժողովը մեծ դեր կատարեց մասնագիտական տեղեկացվածության ընդլայնման իմաստով, այն տեսանելի դարձրեց ապրանքագիտության դերը մեր կյանքում, որը կոչված է պաշտպանել սպառողների անվտանգությունն ու շահերը: Ի դեպ՝ այս գիտաժողովն  առաջին անգամ կազմակերպվել է 1978 թվականին՝ Ավստրիայում, հաջորդը լինելու է Բուլղարիայում»,-նշեց Սիլվա Սահրադյանը:

Профессор АГЭУ Сильва Саградян участвовала в международной конференции
Временно  исполняющая обязанности  заведующей  кафедрой  товароведения  и  технологии, доктор  технических  наук, профессор  Сильва  Саградян  недавно  возвратилась  из   польского  города  Краков.  15-19  сентября  в  Краковском   экономическом  университете она  участвовала в   19-ой  международной конференции  «Товароведение  в  современных  исследовательских  и  практических  достижениях  и  вызовах  будущего» ,  на  которой  присутствовали   делегаты  Японии, Кореи, Германии, Италии, России, Румынии, Болгарии, Австрии.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  Сильва  Саградян  отметила, что в  январе  2014 года, в  подготовительном  периоде  конференции  ее  тезис  был  опубликован  в  сборнике   «Товароведение  в  современных  исследовательских  и  практических  достижениях  и  вызовах  будущего», затем  статья была  опубликована   в  журнале  «Подходы  будущего  и  вызовы  продовольственного  товароведения», после  чего  ученая  получила  приглашение  на  участие  в  научной  конференции.
18-го  сентября  на  научной  конференции  Сильва  Саградян  выступила  с  докладом  на  тему  «Продление  сроков  хранения  различных  зерновых  культур  по  радиоционной  технологии», который  удостоился  внимания  и  интереса.
«Моя  тема  отличается  тем, что  была основана на  экспериментальной  работе, в  то  время  как, большая  часть  докладов  была  теоретического  характера»,-сказала она,  добавляя, что  конференция  прошла по  насыщенному   графику, в  формате   доклады-ответы и вопросы- дискуссии.
«Для  меня, как для ученого, эта конференция сыграла  большую роль в  смысле  расширения   профессиональной  осведомленности, она  сделала  видимым   роль  товароведения  в  нашей  жизни, которое  призвано  защитить   безопасность  и  интересы  потребителей. Кстати, конференция  в  первый  раз  была  организована  1978  году  в  Австрии,  следующая  пройдет  в Болгарии»,-отметила  Сильва  Саградян.