«Ամբերդ»-ում մեկնարկեցին գիտահետազոտական խմբերի սեմինարները
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր մեկնարկեց 2014 թվականի գիտահետազոտական թեմաների շրջանակներում անցկացվող սեմինարների շարքը: «ՀՀ տնտեսական աճի միտումները Մաքսային միությանն անդամակցելու պայմաններում» խորագրով գիտական սեմինարը կազմակերպվել էր «ՀՀ տնտեսության ոլորտային զարգացման և հարկաբյուջետային քաղաքականության հիմնախնդիրները Մաքսային միության անդամակցության պայմաններում» հետազոտական թեմայի շրջանակներում:
Սեմինարին ներկա էր «Ամբերդ» կենտրոնի աշխատակազմը՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ: Գլխավոր բանախոսն էր ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ.,  պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը, զեկույցով հանդես եկավ նաև նույն ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Արթուր Առաքելյանը:
Ներածական խոսքով հանդես եկավ վերոնշյալ թեմայի հետազոտական խմբի անդամ, ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությւնների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գրիգոր Նազարյանը: Նա մասնավորապես նշեց, որ հետազոտող խումբն աշխատում է տարբեր ուղղություններով՝ մակրո- և միկրոտնտեսագիտական, փորձում է գնահատական տալ Մաքսային միության դրական ու բացասական կողմերին: Նա հավելեց, որ հավաքագրված տվյալների հիման վրա արդեն մշակվել է գրավիտացիոն մոդել և առաջիկայում առաջին արդյունքներն ի հայտ կգան:
Առաջինը զեկույցով հանդես եկավ Արթուր Առաքելյանը, ով լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց տնտեսական  տվյալներ՝ ՀՀ արտաքին առևտրի ընդհանուր արդյունքները, արտահանման և ներմուծման ծավալներն ըստ մի քանի երկրների, ՀՀ արտաքին առևտրի գործընկերներն առավել բարձր ցուցանիշներով, ՀՀ և ՄՄ դրույքաչափերի համեմատությունը, բնական գազի, ինչպես նաև նավթամթերքի ներմուծման կարողություններն ըստ երկրների (2013թ.): Ներկայացվեց նաև դեպի Հայաստան ներմուծման մեծ ծավալներ ունեցող ապրանքատեսակների (ավտոմեքենաներ, ոսկի, ադամանդ, ցորեն, դեղամիջոցներ) վերաբերյալ դուրս բերված տվյալներ: Խոսվեց ՀՀ-ում և ՄՄ-ում հարկային դրույքաչափերի մասին, վերլուծվեցին տնտեսական պաշտպանության օրենսդրական հարցերը, զեկույցի վերջում ներկայացվեցին եզրակացությունները:
Թեման շարունակեց սեմինարի գլխավոր բանախոս Միքայել Մելքումյանը՝ անդրադառնալով տնտեսական տարբեր ոլորտներում հնարավոր աճերին և անկմանը: Պրոֆեսորը մանրամասն խոսեց նաև Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների մասին: Ամփոփելով թեման՝ Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ իրենց հիմնական նպատակը պետք է լինի կառավարությանը ծանրակշիռ և արժեքավոր առաջարկությունների, դրանց իրագործման  մեխանիզմների ներկայացումը: Գլխավոր բանախոսը պատասխանեց մասնակիցների հարցերին:
Սեմինարի ավարտին Սամվել Ավետիսյանը նշեց. «Թեման դինամիկ է. իրավիճակը արագ է փոփոխվում և պետք է քայլել դրան համընթաց, հետևել զարգացող միտումներին: Պետք է նկատի ունենանք, որ մեզ համար գերակա շահը ազգային անվտանգությունն է: Առաջարկում եմ նաև հաշվի առնել այսօր հնչած հարցադրումները: Շարունակեք հետազոտությունը, շնորհակալություն զեկույցների համար»:

В «Амберд»-е начались семинары научно-исследовательских групп
Сегодня  в    научно-исследовательском центре  «Амберд»  АГЭУ  начались  семинары, проводимые  в  рамках  научно-исследовательских  тем  2014  года.  Научный  семинар  на  тему  «Тенденции  экономического  роста  РА  в  условиях  участия  в  Таможенном  союзе» был  организован  в  рамках  исследовательской  темы «Проблемы  отраслевого  развития  экономики  РА  и  бюджетно-налоговой  политики  в  условиях  участия  в  Таможенном  союзе».
На  семинаре  присутствовали  коллектив  центра   «Амберд» во  главе  с  директором  Самвелом  Аветисяном. Главным  докладчиком   был  заведующий кафедрой  микроэкономики  и  организации  предпринимательской  деятельности  АГЭУ, д.э.н.,  профессор  Микаел  Мелкумян,  с   докладом  выступил  также  асисстент  той  же  кафедры, к.э.н.  Артур  Аракелян.
Со  вступительным  словом  выступил  член  исследовательской  группы  вышеуказанной  темы,   временно  исполняющий  обязанности  заведующего  кафедрой  международных  экономических  отношений   АГЭУ  Григор  Назарян. Он,  в  частности,  отметил, что  исследующая  группа  работает  по  разным  направлениям: макро- и  микроэкономическом, пытается  дать  оценку  положительной  и  отрицательной  сторонам  Таможенного  союза. Он  добавил, что  на  основе  зафиксированных  данных  уже  разработана  гравитационная  модель  и  в  ближайшем  времени  уже  появятся  первые  результаты.
Первым  с  докладом  выступил   Артур  Аракелян, кто  с  помощью  проектора  представил  экономические  данные: общие  результаты  внешней  торговли  РА, объемы  экспорта  и  импорта  по  данным  некоторых  стран, по  самым  высоким  показателям  партнеров  внешней  торговли  РА,  сравнение  цен  РА  и  ТС, возможности  импорта  природного  газа, а  также  нефтепродуктов  по  странам(2013г.). Были  представлены  данные  о  товарах, импортируемых    с  большим  объемом    в  Армению (автомашины, золото, алмаз, пшеница, лекарства). Говорили  о  налоговых  ставках   в  РА  и  ТС, анализировали  законодательные  вопросы  экономической   защиты, в  конце  доклада  представили  заключения.
Тему  продолжил  главный  докладчик семинара   Микаел  Мелкумян, обращаясь  к  возможным  ростам  и   спаду  в  различных  отраслях  экономики. Профессор    подробно  говорил  и  о   санкциях  Запада  по  отношению  к  России.  Обобщая  тему, Микаел  Мелкумян  отметил, что,  их  основная  цель  -- это  представление  правительству  ценных  и  весомых  предложений, механизмов  их  реализации. Главный  докладчик  ответил  на  вопросы  участников.
В  завершении  семинара  Самвел  Аветисян  отметил: «Тема  динамична:  положение  быстро  меняется  и  нужно  шагать в  ногу   с  ней, следить  за  развивающимися  тенденциями. Должны  иметь  в  виду, что  наш  высший  интерес – это  национальная  безопасность. Предлагаю  также  учесть  сегодняшние  прозвучавшие вопросы. Продолжайте  исследование, благодарю  за  доклады».