Եռօրյա վարպետաց դասերը եզրափակվեցին
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այսօր ռուսաստանցի փորձագետների մասնակցությամբ եռօրյա վարպետաց դասերի վերջին օրն էր: Համալսարանի միջազգային ծրագրերի կենտրոնում «Անդրկովկասն արդի աշխարհաքաղաքականության մեջ.  հայացք Ռուսաստանից» թեմայով   դասախոսությամբ հանդես եկավ փորձագետ, Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, տեխնիկական գիտություների թեկնածու Իգոր Նիկոլայչուկը: Հանդիպմանը ներկա էին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմը՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, աշխատակիցներ, դասախոսներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ:
Անդրադառնալով քննարկվող թեմային՝ բանախոսը ներկայացրեց Ռուսաստանի և Անդրկովկասի կերպարները արևելքի երկրների համար: Ապա նա պատմական անդրադարձ կատարեց տարածաշրջանին և կանգ առավ Հայաստանի անցած ճանապարհի վրա, հիշատակեց նրա բազմադարյա պատմության մեջ կարևոր դերակատարություն ունեցած մշակութային ու քաղաքական գործիչներին, գիտնականներին, վեր հանեց այն իդեալներն ու երազանքները, որ հայ ժողովուրդը փայփայել է ու կյանքի կոչել:
Իգոր Նիկոլայչուկը շեշտեց, որ Հայաստանի գերբը մի հիասքանչ տեսարան է ներկայացնում, որը խորհրդանիշների միջոցով աշխարհաքաղաքական մեծ իմաստ է արտահայտում:  Բանախոսը կանգ առավ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև աշխարհաքաղաքական գործընկերության անցյալի ու ներկայի իրավիճակի վրա, ընդգծեց այդ գործընկերության այն կարևոր դրույթները, որոնց շնորհիվ տարածաշրջանում կպահպանվի խաղաղություն:
Դասախոսության ավարտից հետո տեղի ունեցավ քննարկում, փորձագետը պատասխանեց լսարանի հարցերին: Ավարտին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը շնորհակալություն հայտնեց հյուրերին կառուցողական ու արդյունավետ համագործակցության համար:
Հիշեցնենք՝ վարպետաց դասերը կազմակերպել էր ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը՝  ՌԴ Ա.Մ. Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության աջակցման հիմնադրամի օժանդակությամբ:

Трехдневные мастер-классы с участием российских экспертов завершились
Сегодня в Армянском государственном экономическом университете последний день трехдневных мастер-классов с участием российских экспертов. С лекцией на тему «Закавказье в современной геополитике: взгляд из России» выступил эксперт, старший научный сотрудник Российского института стратегических исследований, кандидат технических наук Николайчук Игорь Александрович. На встрече присутствовали коллектив исследовательского центра «Амберд» во главе с директором, доктором экономических наук, профессором Аветисяном Самвелом Сережаевичем, сотрудники, преподаватели, аспиранты и студенты университета.
Обращаясь к обсуждаемой теме, эксперт сделал исторический экскурс, остановился на  пройденной дороге Армении, упоминул культурных и политических деятелей, ученых, имеющих важную роль в истории Армении и России, а также те идеалы, которые армянский народ лелеял и призвал к жизни. В этом контексте Николайчук Игорь Александрович подчеркнул, что герб Армении выражает глубокий геополитический смысл.
Эксперт остановился на прошлом и настоящем положении стратегического партнерства между Россией и Арменией, подчеркнул те важные условия, благодаря которым в регионе сохранится мир.
После  завершения  лекции  состоялась  дискуссия, эксперт  ответил  на  вопросы  аудитории. В  конце встречи директор исследовательского центра «Амберд» Аветисян Самвел Сережаевич выразил благодарность за интересную лекцию, а также поблагодарил Фонд поддержки публичной дипломатии РФ имени А.М. Горчакова за конструктивное и плодотворное  сотрудничество.
Напомним, мастер-классы были организованы исследовательским центром «Амберд» АГЭУ и Фондом поддержки публичной дипломатии РФ имени А.М. Горчакова.