Դիտումների քանակ՝ 1219
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհրդի երաշխավորությամբ լույս է տեսել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Վարդան Աթոյանի «Ազգային անվտանգության հիմնախնդիրներ» (Դասախոսություններ) (Եր., «Տնտեսագետ», 154 էջ) գիրքը՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանի և ՀՊՃՀ պատմության և քաղաքագիտության ամբիոնի վարիչ, քաղաքագիտության թեկնածու, դոցենտ Սիրակ Հովհաննիսյանի գրախոսությամբ:
Ինչպես տեղեկանում ենք գրքի ծանոթագրությունից, դասախոսություններում ներկայացվում է ազգային անվտանգության էությունը, առանցքային հասկացությունները, բաղադրիչները, ուղղություններն ու ապահովման եղանակները: Դիտարկված են ազգային անվտանգության ապահովման ոլորտում ուղեղային կենտրոնների մասնակցության ձևաչափին և դերակատարմանն առնչվող հարցերը, ինչպես նաև անվտանգության ապահովման հիմնահարցերը՝ համաշխարհային տնտեսության գլոբալացման համատեքստում: Միաժամանակ քննարկվում են գլոբալ տեղեկատվական համակարգի և ցանցային հասարակության առանձնահատկությունները, տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հիմնահարցերն ու մանիպուլյացիոն տեխնոլոգիաները: Առանձին անդրադարձ է կատարված երկրի ռազմական և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հիմնախնդիրներին ու դրանց լուծման ուղիներին:
Աշխատանքը նախատեսված է ուսանողների, դասախոսների, ինչպես նաև քաղաքագիտությամբ ու ազգային անվտանգության հիմնախնդիրներով հետաքրքրվող մասնագետների համար:
«Երկու խոսք» բաժնում պատմական գիտությունների թեկնածու, ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարանի տնօրեն Ավագ Հարությունյանը, անդրադառնալով դասախոսությունների բովանդակությանը, համոզմունք է հայտնել որ Ազգային անվտանգության տեսության ուսումնասիրությունը և ըստ պատշաճի կրթագիտական համակարգում ներկայացումը հայ քաղաքագիտական հանրության համար նորություն է: Նրա խոսքով՝ մեկ դասընթացում հնարավոր չէ սպառիչ պատասխան տալ ազգային անվտանգության վերաբերող բոլոր հարցերին, ինչին ամենևին հեղինակը չի հավակնել, այդ իսկ պատճառով շեշտադրումները կատարել է առավել հիմնական և արդիական հնչեղության հիմնախնդիրների ուղղությամբ:
Կարևորելով այն հանգամանքը, որ Վարդան Աթոյանը ազգային անվտանգության ոլորտում ունի ոչ միայն գիտական, դասախոսական, այլև պրակտիկ աշխատանքի փորձ, Ավագ Հարությունյանը նկատել է, որ գիրքը իր ուրույն ներդրումը կունենա ազգային անվտանգության տեսության քաղաքագիտական մշակման գործընթացում:

По рекомендации ученого совета Армянского государственного экономического университета вышла в свет книга директора программы «Исследования национальной безопасности» исследовательского центра «Амберд». кандидата экономических наук Вардана Атояна «Проблемы национальной безопасности» (Лекции) (Ер., «Тнтесагет», 154 листа) с рецензией директора исследовательского центра «Амберд» , доктора экономических наук, профессора Самвела Аветисяна и заведующего кафедрой истории и политологии АГАУ, кандидата политологических наук, доцента Сирака Ованнисяна.
Как узнаем из ознакомительного текста книги, в лекциях представлены сущность национальной безопасности, основные понятия, компоненты, направления и способы обеспечения. Наблюдаются формат участия мозговых центров в области обеспечения национальной безопасности и вопросы, касающиеся выполняемой роли, а также главные вопросы обеспечения национальной безопасности в контексте глобализации мировой экономики. Одновременно обсуждаются особенности глобальной информационной системы и сетевой общественности, основные вопросы информационной безопасности и манипуляционные технологии. Отдельно в книге обращение к проблемам обеспечения стратегической и региональной безопасности страны и путям их решения.
Работа предусмотрена для студентов, преподавателей, а также специалистов, интересующихся проблемами национальной безопасности и политологией.
В разделе «Два слова» кандидат исторических наук, директор военного музея МО РА «Мать-Армения» Аваг Арутюнян, обращаясь к содержанию лекций, выразил уверенность, что исследование теории Национальной безопасности и представление ее на должном уровне в научно-учебной системе для научно-политического общества новое явление. По его словам, за один курс невозможно дать исчерпывающие ответы на все вопросы, касающиеся национальной безопасности, к чему автор и не стремится, поэтому акценты поставлены на более основные и современные проблемы.
Подчеркивая то обстоятельство, что Вардан Атоян в области национальной безопасности имеет не только научный, преподавательский опыт, но и опыт практической работы, Аваг Арутюнян отметил, что книга будет иметь свой уникальный вклад в процессе политической разработки теории национальной безопасности.