«Արարատ» ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ն, որպես ծրագրի համակարգող, 2014թ. հուլիսի 21-23-ը ծրագրի գործընկեր Ալիկանտեի համալսարանում (Ալիկանտե, Իսպանիա)կազմակերպել է եռօրյա աշխատաժողով՝ ոլորտային որակավորումների շրջանակների (բնութագրիչների) ձևավորման համար անհրաժեշտ հարցաթերթերի մշակման, անհրաժեշտ տվյալների բազայի ստեղծման և ծրագրի շրջանակներում նոր ձևավորված կառույցի՝ «Համալսարան-աշխատաշուկա ազգային ցանց»-ի հիմնադիր փաստաթղթերի քննարկման վերաբերյալ: Աշխատաժողովին մասնակցել են «Արարատ» ծրագրի կառավարման խմբի անդամները, հարցաթերթերը մշակող աշխատանքային խմբի և տվյալների բազայի մշակմամբ զբաղվող աշխատանքային խմբի անդամները:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ-ն համակարգում է Եվրոպական Միության Տեմպուսի «Համալսարան-գործատու համակարգող գործակալություն» («Արարատ») ծրագիրը, որի նպատակը համալսարան–գործատու կապերի ստեղծումն ու ամրապնդումն է՝ շուկայի պահանջներին համահունչ կրթական ծրագրերի ձևավորմանն աջակցելու նպատակով։ Ծրագրի գերնպատակն է կրթության բոլոր շահակիցների հետ աշխատելով՝ ապահովել կրթության և աշխատաշուկայի կապը և իրականացնել կրթական բարեփոխումներ՝ հիմնվելով աշխատաշուկայի պահանջների վրա: Ներկայումս իրականացվում են որակավորումների ոլորտային շրջանակների մշակման աշխատանքները երեք մասնագիտությունների ուղղությամբ՝ կրթություն, կառավարում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ:
Ինչպես հայտնում են ՀՊՏՀ-ում Տեմպուսի ծրագրերի համակարգողները, հաշվի առնելով խմբերի կողմից կատարված մշակումները՝ աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել ենն հարցաթերթերի կառուցվածքին և բովանդակությանն առընչվող հարցեր, տվյալների բազայի կառուցվածքը՝ ապահովելով դրանց համահունչությունը հարցաթերթերին Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են նաև նոր հիմնադրվող կազմակերպության՝ «Համալսարան-աշխատաշուկա ազգային ցանց»-ի (NULMN) հիմնադիր փաստաթղթերը, կազմակերպվել է քննարկում, կատարվել են անհրաժեշտ փոփոխություններ: Նշենք, որ «Համալսարան-աշխատաշուկա ազգային ցանց»-ի ստեղծման նպատակն է համակարգել գործընկեր համալսարաններում ձևավորված «Համալսարան-աշխատաշուկա համակարգող բաժին»-ների աշխատանքը՝ կապված աշխատաշուկայի պահանջների ուսումնասիրության և ուսումնական ծրագրերում, ըստ ստացված արդյունքների, փոփոխությունների կատարման հետ: Աշխատաժողովն ամփոփվել է ծրագրի հետագա գործողությունների և դրանց կատարման ժամկետների քննարկմամբ:

В  рамках  программы   «Арарат»  АГЭУ, в  качестве  координатора  программы,  21-23  июля 2014г. в  университете  Аликанте, партнер  программы (Аликанте, Испания), организовал  трехдневный  семинар  для  разработки  необходимых  анкет  по созданию  структур  отраслевых  квалификаций (дескрипторов), для  создания  базы  необходимых  данных  и  в  рамках  программы   для  обсуждения   учредительных  документов  сформированной  структуры   «Национальной  сети  университет-рынок  труда». В семинаре  участвовали  члены  группы  управления  программы   «Арарат», члены  рабочей  группы, занимающиеся  разработкой  базы  данных  и  разрабатывающие     анкеты.  Напомним,  что   АГЭУ  координирует  программу «Агенство, координирующее  университет-работодатель» («Арарат») Темпуса  Европейского  Союза, целью  которой  является  создание  и  укрепление  связей  университет-работодатель  с  целью   содействия  созданию  образовательных  программ, соответствующих требованиям  рынка. Главная  цель программы, работая  со  всеми  заинтересованными  сторонами  образования, обеспечить  связь  образования  с  рынком  труда  и  осуществить  образовательные  преобразования, основываясь  на  требования  рынка  труда. В  настоящее  время  осуществляются  работы  по  разработке  структур  отраслевых  квалификаций  по  трем  направлениям: образование, управление, информационные  технологии.
Как  сообщают координаторы  программ  Темпуса  в  АГЭУ, учитывая  сделанные    группами  разработки,  на  семинаре  были  обсуждены  вопросы, касающиеся  структуры  и  содержания  анкет, структуры  базы  данных, обеспечивая  их  соответствие  с  анкетами. На  семинаре  также  были  обсуждены  и  учредительные  документы  новосозданной  организации «Национальная  сеть  университет-рынок  труда» (NULMN), была  организована  дискуссия, проделаны  необходимые  изменения. Отметим, что  цель  создания  «Национальной  сети  университет-рынок  труда»  координировать  в  университетах-партнерах работу, созданных «Отделов, координирующих  университет-рынок  труда», связанных  с  исследованием  требований  рынка  труда  и  выполнением  изменений  на  основе  полученных  результатов  учебных  программ.    Семинар  был  обобщен  обсуждением  дальнейших  действий  программы  и  сроками  их  выполнения.